Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не вярвайте на политически предложения, които изглеждат като чудеса

0 коментара

-Аз съм увлечен от темата за развитието и от правителства, които работят в страните си като един отбор и се опитват да създадат национални стратегии, които имат за цел да създадат блага, възползвайки се от глобализацията, вместо да оставят глобализацията да се възползва от тях.

Вярвам, че малки нации с ограничени ресурси, като България и Коста Рика, имат огромни възможности във времето, в което живеем. През годините на студената война за малките страни бе на практика невъзможно да създадат собствени стратегии за развитие.

Ние бяхме твърде обвързани към една от двете суперсили в един биполярен свят. Едно от предимствата на глобализацията е, че независимо от големината на една страна или нейните ресурси, тя може да развие собствена стратегия за развитие.

Това е една много вдъхновяваща идея, която е провокативна, в добрия смисъл на тази дума, и идея, която призовава за действие. Трябва да поемем нашите отговорности, за да създадем по-добър начин на живот в бъдеще. Тук съм, защото работейки по много от тези въпроси в Коста Рика, винаги съм искал да уча и да наблюдавам това, което правят други страни в сходни ситуации.

Бих искал да споделя и моя опит, осъзнавайки, че неща, които са дали резултат в една страна, не е задължително да проработят по същия начин в друга. Но да обмениш информация е нещо много ценно.

- Дайте един добър пример от Коста Рика, който може да бъде приложен у нас?

-Виждам интересни съвпадения между нашите две страни. Коста Рика и България са известни като символи на стабилността в несигурни региони. Това е едно добро конкурентно предимство. И двете страни, въпреки ограничените си ресурси, са инвестирали сериозно в миналото в здравеопазване и образование. Това е нещо, което трябва да развиваме и на тази база да привличаме повече директни чуждестранни инвестиции.

На нас не ни трябват инвеститори, които търсят ниско заплащане на труда, а инвеститори, които търсят квалифициран персонал в много различни области. Гледайки на общите неща между двете страни, но това, че България има за цел да стане член на Европейският съюз, а Коста Рика иска да развие интеграцията в МЕРКОСУР(б.р. споразумението за свободна търговия в Латинска Америка) и с НАФТА(б.р. споразумението за свободна търговия в Северна Америка), аз чувствам, че има възможности да обменим ценни идеи.

В последните години Коста Рика привлече много инвестиции в областта на информационните технологии. Ние винаги наблягахме на стабилността и на доброто образование, което предлага страната. Това е модел, който може да проработи и в България. Аз се надявам да видя тук и добри примери, които биха могли да бъдат приложени в моята страна.

Ние имаме един от най-високите проценти на наситеност с телефонни постове в Латинска Америка- над 30 процента. Вие също сте водещи в това отношение във вашия регион. И в двете страни има телекомуникационни монополи - това е още едно съвпадение между нашите две страни. Вие сте тръгнали към либерализация на този пазар от началото на 2003 г. Коста Рика все още няма стратегия по този въпрос. Всичко това възбужда моя интерес към България.

- Каква е ролята на правителствата при изготвянето на стратегия за привличане на чуждестранни инвестиции?

- Бих казал, че тя е много важна, но не по-важна от тази на частния сектор и на университетите. Вярвам, че най-добрите стратегии за привличане на чужди инвестиции са тези, които се правят от тези три страни, които работят заедно. Частният сектор има възможностите да действа бързо и ефективно, правителството трябва да става все повече регулатор на процесите, а университетите са източника на интелектуален потенциал, който трябва да се интегрира в обществото, за да се постигне по- бързо развитие.

- Ако трябваше да посъветвате българското правителство за това как да рекламира страната ни, какво бихте предложили? България е в един доста нестабилен регион.

- Това не единствения район на нестабилност в света. Вижте какво направи Ирландия за привличането на чуждестранни инвестиции, въпреки вътрешните си проблеми. Коста Рика също успя да привлече годишно инвестиции от 6-7% от БВП, въпреки че страната е в регион, който пострада от студената война и от множество революции.

Не сте единствената стабилна страна в нестабилен регион. Не се чувствам компетентен да дам съвет на вашето правителство. Вярвам, че стратегиите за национално развитие трябва да се правят в самата страна. Сигурен съм, че ако в България правителството, частния сектор и университетите си имат доверие и започнат да работят заедно, то те ще създадат програма, която ще привлече достатъчно чуждестранни инвестиции. Трябва да бъдете избирателни в провличането на инвеститори.

Едно от хубавите страни на това, че сме малки страни е, че можем да се движим по-бързо, отколкото големите страни и нямаме нужда от толкова много инвестиции колкото тях. Трябва да преценим нишите, в които сме конкурентноспособни и в които можем да дадем нещо ново по отношение на пазар, развитие на нови продукти и технологии.

- България е пред парламентарни избори в средата на юни. Как мислите, като политик, какво предложение трябва да направят партиите на избирателите в една страна, където безработицата е 18%?

- По-важно от това, което партиите ще кажат на хората е начинът, по който хората слушат и интерпретират това, което казват политиците. Моето усещане е, че трябва да бъдем убедени, че развитието е нещо, което не става лесно. Бих бил много скептичен към политически предложения, които изглеждат като чудеса.

Аз не вярвам на обещания за това как нещо хубаво ще се случи много скоро без особен труд от всички в страната. Ние живеем във време на промени. Затова, вместо политиците да правят комуникационни стратегии, обществото трябва да бъде въвлечено в анализиране на предложенията на различните политически партии. Развитието не е популистична идея и то включва всеки един от нас да спомогне за подобряване на живота на всички.

- Кое е най-важното нещо, което би привлякло инвеститорите у нас?

- Бих казал, че България предлага стабилност и добре образовани хора. Тази база трябва да бъде подкрепена от визия за бъдещето. Сериозните компании, които идват в една страна за добро, за да станат част от обществото и искат да покажат социална отговорност към страната - това са инвеститорите, от които имате нужда.

Вие не искате инвестиции, които днес са тук, а утре си тръгват. Добрите инвеститори ще искат стабилността, доброто образование и спазването на законите, което е много важно, ще искат да знаят как България си представя бъдещето и какво ще направи, за да постигне целите си.

Наистина е много просто. Ако ръководя фирма, която се занимава с информационни технологии, и мисля да инвестирам милиони долари в България, ще се интересувам не само от това какво може да предложите днес, но и от това, което мога да очаквам в бъдеще. Нещата са същите, като инвестицията в акции на борсата. Инвеститорът иска да знае какъв е потенциалът за ръст в бъдеще, защото от това зависи дивидента в следващите години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.