Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недосегаемите от операция "Расо"

22 коментара
Недосегаемите от операция "Расо"

На 21 юли се навършиха 6 години от държавно организирания погром над православни свещеници и вярващи от т. нар. "Алтернативен синод” на митрополит Инокентий. Както и в предишните години, събитието мина тихо и незабелязано от управляващи и от медии. Само шепа привърженици присъстваха на възпоменателната служба на мястото на бившия мавзолей, където продължават своя протест свещенослужители от държавно ликвидирания синод.

Неотдавна в парламента бе отправено питане за действията на България след решението на Европейския съд за правата на човека, с което дървата бе осъдена от Алтернативния синод и група индивидуални жалбоподатели.

Веднага след това се чуха критики по повод на това питане, с аргументи, че такъв синод не съществувал и че поради това проблемът изобщо не стои. Без да съм адвокат на отправилия питането политик, нека накратко припомня за какво всъщност бе осъдена българската държава.

Държавата бе осъдена, че е нарушила правото на български граждани на свободно практикуване на религия. Българската конституция и Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС) признават правото на религиозно самоопределение и на изповядване на избраната религия свободно, според личните убежденията и воля на човека.

В една демократична и правова държава не може да се каже, че един човек или една общност не са православни, ако самите те твърдят това. Достатъчен е актът на самоопределянето. Конституцията и ЕКЗПЧОС защитават религиозния плурализъм и забраняват държавата да се намесва в религиозни спорове.

Да се твърди, че спор няма, понеже такъв синод не съществувал – не е сериозно и не е почтено. Ако беше вярно, съдът в Страсбург нямаше да образува дело и щеше да върне жалбата без разглеждане. Пък и нали помним кадрите от 21 юли 2004 г. – това определено не беше театър. Държавата в лицето на законодателната и на изпълнителната власт не може да каже – този е легитимен, а този не е. Това може да направи единствено независимата съдебна власт след проведен процес в съответствие със закона. Може някой изобщо да не ни харесва, може да не приемаме неговия начин на изповядване на религия, но не можем да се намесваме и да му пречим в това, което той е избрал за себе си. Плурализмът в религиозната сфера означава и право на разделение в рамките на съответната религиозна общност, и тогава държавата също няма право да се намесва, за да въведе отново съществувалото преди това единство. Без значение е, че съответната религиозна доктрина има единството за принцип.

Нека го кажем направо – ако в рамките на православната църква се извърши разделение, това е защитавано от закона право на вярващите, на което държавата не може да се противопостави, независимо какво казва патриархът (дори да е безспорен в това си качество).

И на тези, които веднага ще скочат и ще кажат, че това при православието не може да стане и който се е отделил, сам се е изключил, ще повторя това, което и съдът в Страсбург е приел по делото – че в този случай и двете спорещи страни претендират да са легитимната БПЦ и че другата страна се е отделила от единната църква. Това, че в Законът за вероизповеданията бе направен нескопосан опит да се обяви едната страна за легитимна, а другата – за отделила се – е незаконно и това също бе прието в решението на съда. Така че ако човек е демократ, ако е за правова държава и за върховенство на закона, дори да ненавижда хората от синода на митрополит Инокентий и да не признава изобщо съществуването на такъв синод, трябва да признае незаконността на действията на държавата в случая и основателността на осъдителното решение.

Църковният спор може(ше) да бъде решен единствено от независим и безпристрастен съд, а не изпълнителната власт (и дори законодателната) да посочва кой е легитимен и кой – не. Всеки спор в правовата държава се решава от съда, а не от правителството или от парламента – те имат други правомощия.

На споменатото парламентарно питане отговори ресорният министър. В случая – този без портфейл. Позицията, че понеже държавата е осъдена за своята намеса, затова тя вече не може да прави нищо по въпроса (за да не бъде осъдена отново), е реминисценция на известната теория на късния Тодор Живков за "снишаването”. Да не направим нещо, за което ще ни дърпат ушите. Примитивно, безотговорно, некомпетентно и пропито със зрял социализъм, а не с разбиране и усет за правова държава и върховенство на закона.

Преди 6 години българската полиция, в изпълнение на прокурорски постановления, извърши незаконни действия, за които днес България е осъдена в Страсбург. Досега никой не е поел отговорност за това, никой не е поднесъл своите извинения.

Има нарушение на конституцията и ЕКЗПЧОС, засегнало хиляди хора – няма виновни. Никой не е наказан, никой не се е извинил. Очакват се сериозни финансови санкции за България – както винаги данъкоплатците ще платим сметката.

Има ли прилика между случилото се преди 6 години и случващото се днес? Какво е общото между операция "Расо” от юли 2004 г. и днешните "Октопод”, "Наглите”, "Недосегаемите”, "Сладурите”?...

Със сигурност. Това са липсата на "развито правно чувство и усещане за правова държава”, некомпетентност, безхаберие и арогантност, използването на прокуратура и полиция като частна охранителна милиция.

И накрая – съдът в Страсбург.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. prohor
    #23

    izleze v otpusk i zamina za Madrid.dr..sofianski izpulni zarukata mu i izprati policia i popove aantihristi,koito okupiraha drevnata cherkva Sv.Sofia v Stolicata.bogomolcite i sveshtenicite beha razgoneni.chujdi turisti v gradinkata pred cherkvata se chudeha i pitaha kakvostava!?!objasni im se che tova e porednata antihristka akcia na prokomunisticheskoto pravitelstvo na simeon ferdinandov.po informiranite ot teh razbraha.v sinoda e pulno s bezbojnici-antihristi.mojebi samo Joanikii Slivenski e s chista suvest.DOKATO SINODA NE STANE duhoven vodach na Naroda,za Bulgaria shte bude trudno da vurvi napred.eto 21 godini chakame tova subitie."vun turgovcite ot Hrama"!

  2. г-н Груйкин
    #22

    Г-не защо не си припомните 1993 година когато държавата изведе патриарх Максим от Патриаршията и въведе Фори Светулката. Това беше първата намеса на държавата в делата на църквата. В предългата си статия вие подминавате този факт. Тогава Синода на Максим беше в положение да заведе дело в Страстбург но не го направи, защото те милеят за църквата, а не за парите, което е единствения мотив на хората около Инокентий. И нещо повече, самият Инокентий се чувства неудобно от сучващото се, но не му стига куража да се откаже. Така първата дъргжавна намеса беше в полза на разколниците! Това е истината г-н Груйкин.

  3. жожо
    #21

    Дайте под съд Синода на пятриарха-полковник Самозван Максим.Назначен от БКП на този важен пост.Този антихристне е достоен дори да бъде заплют.Да се маха от там.КОЙ ЩЕ ПЛАЩА????Симеон саксокуборгски и самозвания патриарх Максим.Вторият наложи а първия изпрати полицията.Тогава той Симеон Сакскокуборгски беше на власт.Наистина беше на власт.Той не управляваше,а беше на власт.ЗАЩО ДАНЪКОПЛАТЕЦА трябва да плаща???Той не е пратил некого срещу дядо Инокентий!!!Дори много от народа е бил с него.Имало е опасност болшинството от вярващите да застанат зад новия Синод и тогава мац на Патриарх Максим.На кого ще бъде продажен пастир????????

  4. жожо
    #19

    Не си ли задавате въпрэса ,че това е била привидна акция на комунистите съвместно с патриарх Максим.Първо да е онапрадан а после да бъде върнат на мястото му послушен като писенце.Държано му е едно слова като агент на ДС и всичко е станало ясно.Обратно и послушен.Първанов-Гоцена първа линия на Великден та върващите да са покорни на новата длест.А тя е същата като старата.

  5. истината
    #18

    И при Фори агента Максим пак си беше патриарх.

  6. питащ
    #17

    по време на тази кощунствена операция при която свещеници бяха влачени и бити ?И как така Борислав Цеков -авторът на абсурдната поправка в закона за вероизповеданията въз основа на която бяха предприети репресиите днес е заместник на омбудсмана ?

  7. Патриот
    #16

    Нека да го пратим в запаса (или сега, както се казва - в резерва) или казано по цивилному - в пенсия. Много добре си спомням, как през 1994 г. този човек пожела изборна победа на Жан Виденов, който в очите му каза, че е атеист, но подкрепял "законния" му синод. Дори Виденов не посмя да посегне на синода на Пимен (Инокентий). Направи го агента на КГБ Симеон - срам за паметта на баща му Борис ІІІ, който наистина е бил велик държавник. Целият "синод" на Максим се е оплел в далавери с комунисти, мутри,

  8. М.Н.
    #15

    Светият синод е група от хора, за които ни се иска да мислим, че са истински християни. Да ви припомня, драги форумци, че всички те са ДОКАЗАНИ ЧЕНГЕТА И СЛУГИ НА БКП, и това, че са в раса, не означава, че са Божии хора вътре в душата си! БКП-истите бяха пропили всички институции с ченгета, които да са в управата им. Това се отнася с абсолютна сигурност и за Синода. Тяхната основна задача беше да направят обикновените българи атеисти, предани на делото на Партията! Между обикновените попове, които

  9. бос
    #14

    е и? Той си е бил патриарх и при Тодор Живков. Заварено положение. Удобно за синодалните старци, които трупат пари имоти и мазнини. Дърт патриарх, държан на конци от една групичка, няколко други групички които се борят за кокала след като старецът отпътува. Тук място за вяра и морал няма. БПЦ винаги е била гнездо на интриги и борбички- и преди 1944 т. и след това когато тези борбички биваха решавани от БКП.

  10. wal1
    #13

    За Дъжавата е важно религията да е единна, независимо колко ще ни струва това.Е ако може и да е под контрола на власта, като през 93г - още по добре.Какато каза Аспарух в филма, слет като уби шамана: "От днес нататък с духовете ще говоря само Аз."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.