Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостатъчните компютърни умения в Европа са проблем за бизнес развитието

Половината от населението на България не е използвало интернет

8 коментара
Нели Крус в компанията на министъра на транспрота и информационните технологии Ивайло Московски, сн. БГНЕС

Поне 90 % от работните места в Европа изискват компютърни умения, а само с 3 % нараства грамотността в тази сфера за година. Ако не се справим с този проблем, губим цяло поколение, заяви заместник-председателят на ЕК и комисар по информационните технологии Нели Крус по време на конференция в София на тема "Цифровата програма на Европа 2012 г. - реалност или все още предизвикателство".

Незаетите работни места в Европа в областта на информационните технологии ще станат 700 000, което означава, че не оползотворяваме възможностите във всички държави, заяви Крус.

 

Отказ от инвестиции при липсата на ИТ-експерти

 

Половината от населението на България никога не е използвало интернет, каза тя. Тази половина наистина пропуска много. Между другото, твърде много жени са отблъснати от дигитализираните кариери в информационните технологии. Това трябва да се промени, убедена е Нели Крус. Тя отбеляза, че чужди компании може да откажат да инвестират в България, ако информационните технологии и уменията на служителите не са на ниво.

 

Вземането на правилните решения за дигитализацията, ще помогне да решим бъдещето си, заяви още тя. ЕС има нужда от широколентовия интернет, той стимулира икономиката – 10% разпространение на широколентовия интернет означава 10% по-високо икономическо развитие, каза еврокомисарят. В България има много голям проблем с достъпа до интернет в селските райони, отбеляза още Крус.

 

По отношение на широколентовия интернет, има много проекти в Европа, което означава, че ние осигуряваме на гражданите това, от което имат нужда. "Радвам се, че Бойко Борисов подкрепи това решение, но нещата понякога не опират само да пари, а и до други пречки, и понякога дори не могат да се стартират някои от проектите. Понякога имаме нужда от инфраструктура за широколентовия интернет, което не става бързо", обясни тя.

 

Наясно сме, че Европа и Брюксел не могат да направят онова, което трябва да се направи на местно ниво, смята Крус. Трябва да разберем дигиталната реалност и трябва да се конкурираме в глобален план. Когато хората мислят за Европа, трябва да знаят, че се намират на добро място, където се реализира цифров бизнес. За да се справим с глобалните предизвикателства ние трябва да имаме подходящите мрежи и умения, посочи еврокомисарят. Иновациите могат да трансформират Европа в нещо по-добро.

 

Продължаваме да изоставаме с интернета в селските райони

 

Един от проблемите, които се отбелязаха от ЕК, е ниският достъп до интернет в селските райони, заяви в своето изказване пред форума министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Европейските индекси и анализи за развитието на широколентовия интернет показват, че страната ни изостава от останалите европейски страни, призна той. Нивото на проникване на широколентовия достъп в България е близо два пъти по-ниско от това на останалите страни в ЕС. Параметрите на изследването са уговорени както с ЕК, така и на национално ниво, продължи министърът.

 

Основната цел е да се получат данни, които отразяват разпространението на широколентовия достъп до селските райони в страната. Достъпът до интернет там е много важен за младите хора, които искат да развиват бизнес по тези места, обясни Найденов.

 

Изследването, което правим по този въпрос и е вече готово, ще послужи и за дефиниране на районите, където са необходими интервенции. Смятам, че ние ще бъдем полезни на хората и ще успеем да им дадем тази възможност, добави агроминистърът.

 

България с шансове за първенец

 

Според Крус обаче в един момент България може да стане страната с най-бърз интернет в Европа. По думите ѝ, някои страни-членки имат голяма мрежа с широколентов интернет, която обаче много трудно се поддържа и подобрява.

 

"Някои страни имат много сложни процедури, които правят адаптирането към дигиталната ера по-трудно от политическа гледна точка", каза Крус. Може би България ще изпревари някои страни-членки, защото няма такива пречки, прогнозира тя. Ако първата мрежа, построена в един град или в едно село, е с много бърз интернет – в един момент България може да стане страната с най-бърз интернет в Европа. Това ще е една много положителна промяна. Първо, обществата и нациите трябва да са наясно с предимствата на широколентовия интернет и изчисленията в облак, и след това трябва да са достатъчно умни да инвестират в тези технологии. Това може да изисква жертви, но е наистина една отлична инвестиция, смята Крус.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    1- го е казал най-точно !

  2. Анонимен
    #7

    "Половината от населението на България не е използвало ИТЕРНЕТ" - Дано поне ИНТЕРНЕТ да е ползвало...

  3. Анонимен
    #6

    ГЛЕДАМ В МОМЕНТА ПРЯКО,СРЕЩАТА НА ТАЗИ ДАМА С БГ ЖУРНАЛИСТИТЕ,КОЯТО ПОВЕЧЕТО МЕДИИ В ДЪРЖАВАТА ДОРИ НЕ ПРОСМЯХА ДА УПОМЕНАТ,ЧЕ Е ВКЛЮЧЕНА В ПРОГРАМАТА И

  4. Анонимен
    #5

    @1 - verno e, samo da dobavq, 4e lud izqzhda i dva zelnika...

  5. Анонимен
    #4

    Да обясни и за картела на телекомите в българия (2-ри най-високи цени в Европа спрямо доходите) с европейски собственици и банки (0.75% от ЕЦБ - 10% в БГ)

  6. Анонимен
    #3

    А у нас Борисов препоръчваше на програмистите да станат овчари!!!

  7. Анонимен
    #2

    Съгласен с 1

  8. Анонимен
    #1

    "Недостатъчните компютърни умения в Европа са проблем за бизнес развитието" А у нас основният проблем са АЛЧНИТЕ, НЕКОМПЕТЕНТНИ, КОРУМПИРАНИ И РАЗГАЩИЛИ СЕ "УПРАВЛЯВАЩИ".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.