Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостиг и силно поскъпване на италианския зехтин

2 коментара
Недостиг и силно поскъпване на италианския зехтин

Цената на висококачествения италиански зехтин скача заради спада в производството, причинен от болест по маслиновите дървета и нетипични за сезона застудявания, информира британския в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА в понеделник.

Причината е в срива на производството през 2018 г. до 185 000 тона, което е под половината спрямо предходната година, според данни на Института за услуги за селскостопанския и хранителен пазар.

Висококачественият италиански зехтин "екстра върджин" винаги е бил по-скъп от испанския.
През февруари средната цена на италианския "екстра върджин" бе 5861 евро за тон, което е с 37 процента над цената миналата година и повече от двойно от цената на испанския зехтин, която е реферетна за пазара. Това е най-голямата ценова разлика между двата вида зехтин, отчитана досега в Европа.

Испания е водещият световен производител в бранша, чиито продажби на едро се равняват на малко под 10 млрд. евро.

За разлика от Италия обаче Испания се радва на обилна реколта и производство.

Добивът на италианските производители бе засегнат от силно застудяване в края на зимата, особено в област Пулия. Освен това те продължават борбата с бактерията ксилела фастидиоза, убила милиони маслинови дървета от 2013 година.

От Пулия идва близо половината италиански зехтин, но някои земеделски стопани бяха принудени да изоставят фермите и насажденията си. Производители на маслини от цяла Италия демонстрираха в Рим миналия месец с искане за държавна помощ за сектора. Така нареченото движение на оранжевите жилетки се зароди в края на 2018 г. и настоява за финансиране, което да помогне на фермерите да се справят с бактерията и последиците от студовете.

Неблагоприятното време е засегнало производителите в цялото Средиземноморие, като Испания и Гърция също са пострадали през последните няколко години, посочва анализаторът Вито Мартиели от Рабобанк (Rabobank). По думите му това е открило възможности за нови производители като Мароко и Тунис, които увеличават производството си и се опитват да покрият недостига.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Phoenix
    #2
    Отговор на коментар #1

    Всъщност от тази гледна точка изглежда нещата са \"всяко зло зо добро\". След като хората не могат да се справят със стремежите на заблудени сибирски варвари да възкресят мумии като тази на Ленин,природата просто взема нещата в ръцете си и ни помага.

  2. Ген. Иван Колев
    #1

    Това може да създаде проблеми на мераклиите да съживяват мумията на Червения площад. Кофти...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.