Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недоверието на българите към управляващите стигна своя пик

235 коментара
Недоверието на българите към управляващите стигна своя пик
Българите имат най-малко доверие в националното си правителство от всички граждани на Европейския съюз, показват данните на социологическото изследване Евробарометър, публикувани в петък.

Правителство на най-бедната страна членка на ЕС се ползва с доверието на едва 15% от гражданите. 74% от анкетираните българи се посочили, че не вярват на правителството си, като това е най-високата стойност, откакто страната ни стана член на ЕС. 11% са отговорили, че не знаят одобряват ли кабинета.

Според проучването близо трима от всеки четирима нямат доверие в националното правителство.

Само в две други страни от ЕС индексът на доверие в националното правителство - разликата между положителните и отрицателните мнения - е по-малък, отколкото в България (-59) – в Латвия (-63) и в Литва (-61).

В проучването на Евробарометър са включени над 30 000 граждани от всички държави членки на ЕС и от страните кандидатки. Анкетирани са 1006 българи в периода 9-20 октомври 2008 г.

До най-високата си стойност стига и недоверието към българския парламент – 81%. Поне четирима от всеки петима запитани нямат доверие в политическите партии и в националния парламент. Близо шест от всеки десет запитани изразяват открито недоверие към регионалните и местни власти (57%), a тези, които им се доверяват, са почти двойно по-малко (31%).

Българите оценяват като най-лоша ситуацията на здравеопазването. Положителните оценки в България са най-ниски (17%), а отрицателните – най-високи (80%) от всички анкетирани за есенния Евробарометър. Поне четирима от всеки пет запитани имат негативно мнение за качеството на здравните грижи в България, докато в страните от ЕС мнозинството от анкетираните (55%) дават положителна оценка за здравеопазването в своята страна.

В същото време доверието на българите към правосъдието и съдебната система е нараснало с 4 пункта и достига най-високите си стойности, откакто страната е член на ЕС, но въпреки това бележи мизерните 17%. Докато в ЕС почти всеки втори запитан твърди, че може да се довери на съдебната система в своята страна, в България подобно мнение споделят по-малко от една пета от анкетираните.

Българите най-неудовлетворени от живота

И по време на криза българите запазват нагласата си на най-силно неудовлетворени от живота - 59%, който водят, а прогнозите за бъдещето им стават по-песимистични. Запитани как оценяват ситуацията в своята страна в сравнение със средното жизнено равнище в ЕС, българите са единни в мненията си, че тя е по-лоша във всяко отношение. Българите считат, че живеят поне двойно по-зле от средния гражданин на ЕС.

Очакванията за подобрение на ситуацията продължават да намаляват, така, както и през пролетта. Загрижеността от инфлацията нараства с 5 пункта и достига най-високите си стойности (56%), откакто България е включена в изследванията на Евробарометър. Загрижеността от икономическата ситуация в страната е нараснала за първи път, откакто България е членка на Съюза.

Социалистите у нас с най-лоша представа за ЕС

През последните шест месеца доверието към ЕС намалява за първи път, откакто България е член на общността (с 5 пункта) и се връща до стойностите, регистрирани преди година (58%). За разлика от страните в ЕС, в България поддръжниците на леви партии имат в най-малка степен положителна представа за ЕС.

Разочарованието от пропуснатите ползи от членството е нараснало най-много сред тези, които са най-положително настроени към него – хората с висше образование, мениджърите, привържениците на десни партии.

Положителните мнения, че България е спечелила от членството си в ЕС, достигат най-ниските си стойности (43%), а отрицателните – най-високите (27%), регистрирани досега от Евробарометър.

Така, както и гражданите на почти всички останали страни (с изключение на Люксембург и на Германия), мнозинството от българите споделят мнението, че ЕС налага своите позиции на тяхната страна. Те изразяват по-силно убеждението си в това (63%), отколкото средния гражданин на ЕС (60%) и почти в еднаква степен със запитаните в новите държави членки (64%).

От всички анкетирани в ЕС, българите, а след тях и румънците, считат в най-малка степен, че гласът на тяхната страна се зачита в Европейския съюз. Малко над една трета от българите са склонни да се съгласят с това, докато във Франция и Швеция, които са в другия край на скалата, подобно мнение споделят поне четирима от всеки пет запитани. Дистанцията между средните стойности на положителните мнения в ЕС (60%) и в България (35%) е 25 пункта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

235 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ha-ha
    #241

    ne, ne e taka. ima nachin i toi se kazva Kostov - samo toi e velik, toi e bojestvo

  2. reakzioner
    #240

    в последно време стана място за среща на доста посредствени хора, хора без познания, хора без култура, хора психично болни! Щом индивиди като т.н. Мики се опитват да дават тона на нещата, не виждам, как този фирум няма да заприлича на улична тоалетна!

  3. ЕU
    #239

    вън от Европейска България! Да се очовечават навън и евентуално да молят за визи.Ако този писател продължава да е сбъркан, тоже.Относно: България няма място в ЕСАвтор: читателПолучено на: 23 Януари 2009 18:36Доносник за президент, хомо-социалист роден "на изток" за премиер, турчин-мандатоносител, псевдо-цар "от чужбина", мутри-бизнесмени, опозиция "отгледана" от Партията и т.н., и т.н.Какво друго може да се очаква?

  4. Mickey
    #238

    ....моите "приятелчета", с железните си аргументи!Ха-ха-ха! Вместо да отговори! Скочи с квалификации! Ти си дискутирай, пък хората ще преценят! Абе що не гледате спаменето и краденето на никове , ами се пънете в "сериозни дискусии" бе Рендета многоникови! Ега ти продуктивните никотворци! Toя чувал с никове-, бездънен бе?!

  5. Gallup
    #237

    Проверихте в чужбина.Проверихте в ресторантите.Проверихте в Банско.Можахте ли да отделите време за гетата?Автор: azПолучено на: 24 Януари 2009 08:04Kato ne sa dovolni zashto si traiat.Jiva manipulatzia. Polno e s Balgarski ekskurzianti v tjubina.Restaurantite palni,Bansko e palno s Balgari

  6. клмн
    #236

    Доверие за какво? От 1989 година ни правят на маймуни. Коктейли Молотов за тези мошеници. От това как да грабят друго не знаят. Уж приемат закони, а те узаконяват далаверите. СЪД ЗА ВСИЧКИ ОТ ВЛАСТТА СЛЕД 1989 ГОДИНА, КОНФИСКАЦИЯ, НОВА КОНСТИТУЦИЯ.......

  7. Спартак
    #235

    Недоверието има смисъл тогава, когато се изрази в активен протест - вот, демонстрации с ясно изразени искания, гражданска активност. Или с други думи трябва да се даде ясен знак за нетърпимост към кражбите, престъпленията, корупцията, нарушаване на конституцията, потъпкване на човешките права, унищожаване на природата.

  8. 17
    #234

    komunisticheski oligfreni.Imame doberie na prwavitelstvoto/Dixi17

  9. boby1945
    #233

    При такава бясна антибългарска кампания в ЕК, ЕС и в страната, все пак добре, берекет версин!

  10. ВЛАК GT
    #232

    ВИЖ ИСТОРИЯТА, АКО НЕ ИДИ В СИБИР ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.