Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недоволни протестираха заради недостига на места в софийските забавачки

0 коментара
Сн. БГНЕС

Родители, които не са доволни от недостига на места в детските градини и яслите в София, протестираха в понеделник пред сградата на Столичната община. Въпреки че около 5000 деца чакат за място в ясла, а има и около 2000 неприети в желаните градини, на демонстрацията се събраха малко хора.

Протестът беше организиран от Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система. Исканията на организацията са общината да направи план за изграждане на нови ясли, детски градини и училища, за да осигури места за всички, но не за сметка на препълнени групи. Настоява се още родителите, чиито деца не са приети в градина, да получават средствата, които държавата и общината отпуска за издръжка на приетите малчугани. С тези средства хората можели да доплащат за частни забавачки или за детегледачи.

Иска се още да бъдат назначени помощник-възпитатели в препълнените групи.

От организацията настояват и да бъдат отстранени двама служители на общината - директорът на дирекция "Образование" Мария Минчева и главният експерт в дирекцията Ирена Николова, защото години наред не са установили масовите нарушения в системата на детските градини. Искат още системата за прием в забавачките да е изцяло автоматизирана т. е. и свободните места в градините да постъпват там автоматично, а не да се изпращат по електронната поща от директорите и да се вписват в системата от служители на общината.

Преди време кметът Йорданка Фандъкова определи нападките като политически въпреки декларираната от гражданската инициатива позиция, че не симпатизират на нито една политическа сила. Тя отхвърли исканията за отстраняване на служители на общината и коментира, че всички сигнали за нарушения се проверяват и ако се налага се налагат наказания или се дават на прокуратурата.

Все пак от общината обявиха, че ще направят работна група с участие на недоволните, която да разгледа поставените проблеми. От местната власт отново декларираха, че инвестират в изграждането на нови сгради към детските градини и училищата, за да се осигурят достатъчно места в тях. Проблемите според зам.-кмета Тодор Чобанов били по-скоро в нормативните актове, които засягат работата на градините.

"Например Законът за училищното и предучилищното образование изрично казва, че децата с хронични заболявания следва да бъдат подкрепяни, което, разбира се, няма как да става, ако те не са приети. По тази причина от много години за тях действа един облекчен режим, но същевременно в никой закон не се казва кои са тези категории деца и от кои заболявания страдат. Доколкото директорите са длъжни, като всички служебни лица, да изпълняват законите, те се приемат с документи от лекари, от лекарски комисии, с ТЕЛК, с диагнози с медицинска документация и няма как да се сърдим на един или друг директор, ако това, което му е подадено като медицинска документация, не е докрай прецизно", коментира Чобанов пред БНР.

Той добави, че неведнъж от общината са искали да се дефинира списъкът с диагнозите, които изискват специална подкрепа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.