
Похарчените напразно от държавата средства продължават да доминират над успешно направените разходи, като неефективно дадените от властта пари се увеличават двойно по-бързо от полезно изразходваните. Това сочи третото актуализирано издание на анализа „Успехите и провалите на българските правителства” , публикувано от Института за пазарна икономика (ИПИ) в четвъртък. То допълва първото (от 2008 г.) и второто (от 2011 г.) издание с нови доклади на Сметната палата и в анализа на разходите на правителствата са влезли още две години – 2010 и 2011 г., Експертите от ИПИ обаче признават, че данните за тези две години са твърде оскъдни и новите одитни констатации по-скоро допълват картинката за периода до 2009 г.
Така спрямо данните до 2009 г. неефективно изхарчените от правителствата нарастват с 10.4 млрд. лв. и достигат общо 34 млрд. лв. Успешно изразходваните средства са се увеличили само с 5.4 млрд. лв. до 27 млрд. лв., а разпределените през бюджета пари със съмнителен ефект бележат най-голям ръст – 11 млрд. лв. и достигат сумата 28 млрд. лв.
Анализът обаче обхваща само държавни разходи за 90 млрд. лв. при изхарчени от четирите правителства на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев и Бойко Борисов общо 225 млрд. лв. Това означава, че при постъпването на допълнителните данни от Сметната палата, който публикува докладите си с година-две закъснение, ще има промяна на данните. На практика в допълнения анализа все още липсва сериозна информация за управлението на ГЕРБ.
Като чиста загуба за бюджета на страната са определени 13.4 на сто от разгледаните от Сметната палата случаи и 26.5 процента от определените като провали държавни разходи. Общо загубите за държавата възлизат на 976.613 млн. лв. и те са в резултат на нарушения, извършени при провеждането на обществените поръчки и тяхното изкуствено разделяне, за да ги вземе една и съща фирма, както и поставяне на изкуствени бариери пред участниците в обществените поръчки, за да се избере определен кандидат.
Според данните в актуализирания документ с най-голям успех са изразходвани държавните средства през 2008 г., но година дори и тогава безполезно изхарчените пари са с около 40 процента повече. Най-неефективно са предоставени бюджетните пари през 2005 г., когато успешно изразходваните средства са едва една четвърт спрямо напразно изхарчените.
За да се намалят случаите на неправомерно и неефективно изразходваните публични средства, от ИПИ препоръчват да се прави задължителна предварителна и последваща финансова оценка на програмите и инициативите на администрацията, преди тяхното прилагане. Администрацията трябва да засили контрола върху процедурите по организирането на обществените поръчки, тяхното възлагане и последваща оценка, смятат още анализаторите.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент