Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК е несигурна в реализацията на АЕЦ "Белене"

19 коментара
НЕК е несигурна в реализацията на АЕЦ "Белене"

"Националната електрическа компания" (НЕК) не е  сигурна в реализацията на проекта АЕЦ "Белене", а одиторът ѝ "Ейч Ел Би България" (HLB Bulgaria) смята, че няма надеждни доказателства, че направените от държавното дружество вложения в строежа могат да бъдат възстановени. Това е отбелязано в доклада за дейността на НЕК и финансовия ѝ отчет за цялата 2019 г., предшестващ данните за първото тримесечие на сегашната година, които отчитат печалба от 13.7 млн. лв. на фона на миналогодишната чиста загуба от 1.26 млн. лв.

Макар това да изглежда подобряване, истината е, че НЕК влачи натрупана загуба от 1.288 млрд. лв. от предходни години.

В доклада за 2019  г. се отбелязва, че НЕК продължава да изпитва сериозни финансови проблеми, заради регулаторните политики, но и заради огромното дългово бреме, което компанията не успява да покрива навреме, трупа просрочени лихви и не може да се измъкне от финансовата яма.

Тя е за над 4 млрд. лв. при капитал на компанията от 1.063 млрд. лв.. Става ясно, че основната тежест са дълговете към компанията майка "Български енергиен холдинг" (БЕХ) за над 2 млрд. лв., сред които е и заемът за погасяване на борча към двете американски централи за купения от тях ток. Само този заем към БЕХ е за 1.254 млрд. лв., а просрочените задължения по лихви са 207.542 млн. лв.

НЕК има да връща и 1.177 млрд. лв. по предоставения ѝ от бюджета безлихвен заем за уреждане на дълга към руската "Атомстройекспорт" за произведеното оборудване за АЕЦ "Белене". Той е дължим накуп в края на 2023 г. и никой в НЕК няма идея откъде ще се осигурят парите.

Интересна подробност е, че макар управляващите досега да са обявявали публично, че в АЕЦ "Белене" са вложени над 3 млрд. лв., а имаше и твърдения, че са 3.5 млрд. лв., всъщност записаната във финансовия отчет за 2019 г. оценката на активите в ядрения проект е за малко над 2.273 млрд. лв. При това те включват прибавените през миналата година 49.8 млн. лв. митнически и други разходи около оборудването за бъдещата атомна централа.

Одиторът на НЕК отбелязва, че макар разходите за АЕЦ "Белене" да са на практика пасиви, държавната компания е решила да ги капитализира като активи. В тяхната оценка обаче не е призната загубата от обезценка на това оборудване, както и не са включени провизии за възможни бъдещи задължения на НЕК, свързани с изграждането на АЕЦ "Белене".

В доклада си електрическата компания дори посочва, че смята, че "съществува значителна несигурност за бъдещата реализация на проекта и възстановяването на стойността на тези активи". Одиторът пък отбелязва, че не е бил в състояние да направи надеждна оценка на активите в АЕЦ "Белене", както и не е бил в състояние "да получи достатъчни и уместни одиторски доказателства относно възстановимата стойност на тази активи". 

Посочва се също така, че финансовото състояние на НЕК поражда "несигурност, която би могла да породи значителни съмнения относно способността на НЕК да функционира като действащо предприятие". Акцентира се и върху това, че е възможно негативно отражение върху кредитния рейтинг на компанията.

Проектът АЕЦ "Белене", който надхвърли христовата си възраст, отдавна тежи на НЕК. В момента правителството е във фаза на пореден рестарт на ядрения строеж, след като парламентът реши,че трябва да се проведе тръг за намиране на стратегически инвеститор, който да довърши атомната централа.

В поредната фаза на обявеното миналата година процедура се явиха петима потенциални кандидата да участват в проекта. Това са руската "Росатом", Китайската държавна ядрена корпорация и Корейската Хидро и атомна корпорация, които искат да участват като акционери, и американската "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом", желаещи да доставят оборудване на кредит, който да се изплаща след въвеждането на централата в експлоатация. От тях се очакваха обвързващи оферти до 31 май, но заради пандемията от коронавирус този срок се отложи. Засега не е ясно за кога, като от Министерството на енергетиката казаха, че удължаването се налага, за да може представителите на кандидат инвеститорите да получат физически достъп до пълните данни за проекта. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. извор асенов
    #19

    Сега е момента да се денонсират договорите на ТЕЦ 1 И 3 на МАРИЦА ИЗТОК.ПРОКУРАТУРАТА ДА ВЛЕЗЕ И ДА ПРОВЕРИ ЩАТЕЛНО ДОКУМЕНТАЦИЯТА СЪВМЕСТНО С НАП.ИМА ФИКТИВНИ ДОГОВОРИ ЗА МИЛИОНИ ЛЕВА.

  2. ирис
    #18

    стига бе,ама как така ще спрете да крадете

  3. Коментарът е изтрит в 10:33 на 31 май 2020 от автора.
    #17
  4. Lazar
    #16
    Отговор на коментар #15

    Още един Альоша не искаме !!!

  5. Коментарът е изтрит в 10:34 на 31 май 2020 от автора.
    #15
  6. kompetenten
    #14

    Единственото сигурно нещо за АЕЦ-а е че България ще трябва да плаща огромни суми и ще е на загуба, а рашистите ще са на печалба и при строежа, и при поддръжката, и при зареждане с гориво и при модернизации. Освен това ще се увеличи неимоверно енергийната зависимост на България от Русия. така че за кого е изгоден този проект? Само и единствено за руснаците!

  7. Практик от София
    #13

    Колегата Препатил справедливо забелязва:

    "...руснаците никога не са се натискали особено на правителствено равнище за "Белене"...".

    Да, настояванията на правителствено равнище винаги са били третостепенен инструмент при прокарването на руските интереси в България.

    Изсмукването чрез отрицателно салдо при призводството и търговията с ел-енергия и горива, институализираната корупция, нереформираната българска съдебна система и саботираната отбрана възпрепятстват политическия и икономическия възход

  8. .text
    #12

    Едно обаче е сигурно: Здраво ни доят с този "проект". Да го бяха взривили и закопали вече щяхме да сме на плюс, ама не - червените тикви продължават да ни закопават и така ще е докато не почнем да стреляме на месо

  9. Един препатил
    #11
    Отговор на коментар #3

    Нека припомним какво каза веднъж Иван Костов - "АЕЦ "Белене" няма да стане защото не може да стане". А впрочем руснаците никога не са се натискали особено на правителствено равнище за "Белене". Те най-добре знаят, че не може да се изплати.За разлика от Южен, а после и Турски поток, с който се ангажира и лично Путин.Той беше интересен за натиск над Украйна. Но вече не е след като Бойко Борисов се издъни със срока и беше подписан 5-годишният договор за транзит през Украйна.Публикуването на този одитен доклад за НЕК с неблагоприятната оценка за "Белене" едва ли е случайно. Това е интифа към Бойко Борисов, че може вече да "чувства сво-бо-ден".

  10. ivancho ivanov
    #10

    Ако НЕК не са продажници, a почтени специалисти, би трябвало да са сигурни(#1,#2, #3)! Наближават идната година българинът да се стресне - както на пътен прелез на ЖП линия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.