Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК и топлофикациите против очертаващите се нови енергийни цени

0 коментара
Момент от откритото заседание на КЕВР, в средата - председателят на комисията Иван Иванов.

Представителите на Националната електрическа компания (НЕК) и на топлофикационните дружества се обявиха против засягащите ги предложения на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за започващия на 1 юли нов ценови период.

В четвъртък КЕВР провежда открито обществено обсъждане на предложенията си, които в общи линии предвиждат цените за крайните потребители на тока да останат непроменени, а топлоенергията да поевтинее с до 16 на сто.

Комисията предлага ЧЕЗ да продава електроенергията си на битовите потребители в Западна България на досегашните цини. За клиентите на ЕVN е предвидено поскъпване от 0.6 на сто. Отново под процент, 0.9 на сто, но поевтиняване на тока се готви за абонатите на Енерго - Про. В своето предложение ЧЕЗ искаше поскъпване с около 20%, докато другите две електроразпределителни дружества настояваха за повишение в рамките на 2-3%.

Доста по-големи разлики ще има при цените на топлофикациите. Поевтиняването на природния газ дава възможност за намаляване на цените на топлоенергията с 16 на сто в Разград, с 15 процента във Враца и с 14 на сто в Плевен. В София топлата вода ще се продава с 10 процента по-евтино, а в Бургас и Варна ще струва с 9 на сто по-малко. Понижение с четири процента се очаква в Пловдив и Велико Търново. При топлоцентралите, работещи с въглища, в Русе, Перник и Габрово цените остават почти същите. Единствено поскъпване с четири на сто има за Сливен.

Всички ценови предложения ще бъдат приети окончателно в края на юни.

НЕК твърди, че ще губи по 400 милиона годишно

НЕК ще губи по 400 млн. лева годишно, ако останат предвидените към момента от КЕВР цени на тока от националната компания от 1 юли т.г., коментира в четвъртък изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев.

Нашата цена на тока е свалена от 115 на 106 лева за мегават, като има непризнати разходи, коментира Илиев. По думите му в тази цена не е включен взетият от НЕК заем за разплащане на старите задължения с двете американски централи в енергийния комплекс "Марица изток". Разходите по този заем през настоящата година са около 60 млн. лева, каза Илиев.

Изпълнителният директор на НЕК каза, че има кръстосано субсидиране на топлинната енергия през електрическата. Не може заради 20 процента, които са топлофицирани, останалата част от населението и бизнеса да плаща, коментира той. По думите му е недопустимо да се признава високоефективното комбинирано производство на електрическа енергия от топлофикациите, като в същото време се изхвърля 80 процента от произведената топлинна енергия в атмосферата през лятото.

Според него увеличаването на загубите до такива размери е възможно, защото не са определени допустимите нива за тях или те са фиксирани целогодишно. Топлофикациите произвеждат много повече ток, отколкото им е необходим, защото им е по-изгодно да изхвърлят топлинната енергия и да произвеждат електрическа, коментира още той.

Топлофикациите произвеждат комбинирано топлинна и електрическа енергия /когенерация/, като НЕК има задължението да изкупува тока на високи преференциални цени. Топлинната енергия обаче се изхвърля в атмосферата, което е недопустимо, каза Илиев.

Топлофикациите срещу орязаните разходи

Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България Илия Николаев каза, че се орязват жизнено необходими разходи на топлофикациите за ремонт и инвестиции.

Цените са като преди 10 години - относително ниски, нормално е да са по-високи, за да може топлофикациите да получат "глътка въздух" и да направят нужната модернизация, каза той.

През последните години загубата на топлофикационните дружества е 10 и повече процента спрямо оборота, а нормата на възвръщаемост е около 4-5 процента - най-ниската в енергетиката, добави Николаев.

Според него цените на топлофикациите трябва да отразяват реалните им разходи и да дават стимули за инвестиции, за ремонти и за енергийна ефективност, което означава увеличение от 2-3 лева на мегаватчас топлинна енергия.

Николаев коментира още, че от 1 юли се предвижда цената на топлинната енергия да се понижи средно с 3,5 процента, а на електрическата енергия от когенерация - с около 10 на сто.

Загуби от 50 % през лятото са нормален технологичен разход

Топлинните мрежи през лятото имат 50 процента загуби, това е нормален технологичен разход, каза Илия Николаев по повод казаното по-рано от директора на НЕК. По думите му през зимата консумацията на топлинна енергия е пет пъти по-голяма, а през лятото загубите на топлофикациите нарастват.

Има случаи, когато в някои режими, е възможно да се изхвърля повече енергия, за да работят машините, коментира в отговор на обвиненията Илия Николаев. Според него твърденията на НЕК са "нормален бизнес подход", заради тежкото финансово положение, в което се намира националната компания. След известно време може би ще трябва да се спасяват топлофикациите, изрази мнение той.

Не може да се каже, че през сметките си за ток плащаме парно, тъй като има регулирани цени, крайно време е това да се разбере, посочи Илия Николаев. Това че според някои има вътрешно кръстосано субсидиране на топлоенергията към електроенергията, е процес, който се регулира, може би не трябва да бъде такъв, но отразява общите разходи на дружеството, добави той.

Той обясни, че едно предприятие не може да съществува, ако не си покрива разходите. Вътрешно как се разпределят разходите, е работа на регулатора. Ако едната цена падне, другата трябва да се повиши. Другата алтернатива е да няма топлофикации, смята Николаев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.