Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК може да финансира АЕЦ “Белене” и чрез облигации

41 коментара

Държавата може да финансира част от 51-процентното си участие в инвестиционната компания за строежа на АЕЦ “Белене” чрез Националната електрическа компания и с емитирането на облигации. Това каза пред парламентарната енергийна комисия в сряда министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

Другите варианти за набиране на нужното участие за покритие на държавния дял Овчаров и друг път е коментирал – тегленето на 300 млн. евро  заем от “Евратом” като страна член на ЕС без държавни гаранции; апорт на земя и съоръжения на площадката на бъдещата АЕЦ “Белене”, оценявана на около 500 млн. долара; чрез заеми от чужди банки, каквато готовност са обявили финансови институции като “Газпромбанк”, “Джей Пи Морган”, “Голдмън енд Сакс”, “БНП-Париба”, “Дойче банк”, “Лемън Брадърс”, “Креди Суис” и Европейската инвестиционна банка.

За останалата част, която ще се предложи на чужди инвеститори, сега се изготвя информационен меморандум, да се поканят кандидатите за участие в проекта.

Овчаров съобщи още, че е поискал от компаниите, които участват в избраната оферта на “Атомстройекспорт”- френско-германската “Арева” и германската “Сименс”, да представят своите виждания за прилагането на офсетни програми в България, за да се гарантира инвестиционния поток в България през следващите години.

В отговор на въпрос на депутата от ДСБ Иван Иванов дали би подкрепил искането на ДСБ проектът за строителство на нова ядрена мощност да се разгледа в Консултативния съвет по национална сигурност към президента, Овчаров каза, че не би сторил това.

От НЕК казаха, че ще спазят всички процедури по одобряването на строежа на АЕЦ “Белене” от Европейската комисия (ЕК). До този момент България не е внасяла искане за одобрение, каза в понеделник Феран Тараделас, говорител на еврокомисаря по енергийните Андрис Пиебалгс. Той допълни, че на ЕК е известно, че руска фирма е спечела търга за втората АЕЦ в България.

Едно нещо обаче е резултатът от търга, друго -  когато се стигне до строителството. Тогава българските власти трябва да искат одобрение от Комисията и тогава ще решим какъв да е отговорът, коментира Тараделас.

Според НЕК обаче одобрението за АЕЦ “Белене” ни е нужно като страна член на ЕС, но тази процедура няма отношение към сключването на договора с избрания проектант и изпълнител на двата реактора от по 1000 мегавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ами..
    #42

    ще ги има, независимо, от какво ще се произвежда ел. нергията, та дори и от торозионни полета.Аз пък съм на мнение, че (за сега) по ефективно, евтино и чисто за нуждите на една нормална държава с нашия климат и география от АЕЦ няма.Е може и с ВЕЦ - да се поунищожат няколко десетки квадратни киломенра я плодородна земя, я резерват, я нещо подобно, или същото в ВЕИ.

  2. ами..
    #41

    около АЕЦ има 30 км, зона забранена за полети и ако се спазва всичко както трябва, то всеки самолет или хеликоптер, който нвлезе в тази зона за повече от "малко" и не се подчини се сваля. Преди 2 години така беше "изгонен" заблуден хеликоптер , навлязал в зоната от румънска територия и е предупреден да излезе от зоната.Колкото до нямането на уран - явно всеки си пише кото иска, защото аз бях попаднал на инфо, че при сегашното нарастване на потреблението, известните запаси ще стигне до 2080-2100,

  3. aman
    #40

    Леко пак се връщаме на геополитика :) ситуацията у нас с тайните преговори с Русия въобще не ми дават основание дори да бях про-ядрен да подкрепям с две ръце БЕЛЕНЕ. Аз съм на мнение, че има по-безопасни, чисти и евтини начини за производство на енергия и те са различни от АЕЦ. Въпросът е каква воля има в България да се развива това?! И трябва ли да търпим недоумиците на разни лапачи и слагачи. Приятна вечер, че соц. животът ме зове

  4. aman
    #39

    Тук вече почвам да се замислям сериозно. Скоро излезе информация, че нито един АЕЦ не може да устои на удар на самолет. Не знам за каква сигурност говориш. Не знам какви са ти данните за урана, ама руският малко привървшва, а те не са склонни да копат много на север където са им залежите - към 2020 няма да имат. Затова и натискат ние да си отворим мините. Но уран няма достатъчно в световен мащаб, конкретни цифри в момента нямам, но се намират лесно в интернет. Проблемът с вятърните е, че не е ясно къде може и къде не може да се строят, а не, че няма къде по прицнип - това ще се реши много по-лесно отколкото термоядрения синтез.

  5. Попов
    #38

    това за финансовите институции "желаещи" да финансират АЕЦ Белене е тлъста лъжа по комунистически.Единственото вярно е за "Газпромбанк" която е мажоритарен собственик в Атомстройекспорт и това съвпада с новите имперски интереси на Русияостаналите недостатъци на АЕЦ сме описали подробно към предишни статииоще чакам някой да ми посочи положителна страна на този проект ???

  6. Радко
    #37

    Овчаров е лъжец - отново лъже. Няма да има пари от Юратом, нито от частни банки. Само Путкин е готов да плаща - но после ще си прибере главницата с лихвите.ами..., или си много тъп, или си ченге - това, което си писал е толкова далеч от действителността, че даже няма да ти обяснявам като как беше живота през последните 3-4 години.

  7. ами..
    #36

    доста трудни поради повишените защити. ВЕЦ-овете са идеални, ТЕЦ-овете и те не са кой знае какво. А и да се гръмне реактор е много трудно, спрямо повреда на сграда.Запасите на уран има достатъчно.Вятърните - няма нормално място за строеж на мощости от рода на десетки мегавати. Все са земеделски земи или резервати.А се надявам термоядрения, дет го мъчат да го подкарат по някое време и след 20-на години да почнат да ги правят вече за реални нужди:)

  8. aman
    #35

    Не бих казал прилични темпове :), но ти сравняваш ТЕЦ и АЕЦ. Но и ти сам казваш че ядрената е поскъпнала, а тази от ВЕИ пада. И пак не включваш външните разходи при АЕЦ. Няма начин АЕЦ да е най-евтин. Тук не споменавам безопасност, тероризъм, запаси от уран и други. Картинката става доста по-сложна и в никакъв случай в подкрепа на АЕЦ.

  9. aman
    #34

    Еми АЕЦ не е най-евтиното, има изключително много скрити външни разходи, които не се калкулират при изграждането им. Включи и държавните гаранции за тези проекти. Ако АЕЦ е толкова евтина, колко са частните АЕЦ по света? Виж новата централа във Финландия (дето се строи) каква е цената, с която е спечелена офертата и колко е в момента (без да е построена дори)? В момента Арева е доста назад с този проект. http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=291736

  10. ами..
    #33

    последните 15-20 години вървят нагоре с прилични темпове, а цената на произвежданата от тях ел. енергия зависи 70-90% от цената на суровината. При ядрената енергия процентите са 25-30. И въпреки, че ядреното гориво също поскъпва , това се отразява доста по-малко на цената на ел. енергията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.