Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК обяви търга за чуждото финансиране на АЕЦ “Белене”

12 коментара

До 6 юни кандидатите да финансират строежа на АЕЦ “Белене” ще могат да подават своите заявления за участие в търга, чрез който ще се набира 49-процентният чужд дял в бъдещата Електроенергийна компания Белене (ЕКБ) за реализацията на проекта и експлоатацията на централата. Това става ясно от покана към потенциалните инвеститори, публикувана в сряда на сайта www.nek.bg на Националната електрическа компания (НЕК), която ще държи мажоритарния дял в ЕКБ.

Цената на проекта, съгласно избраното предложение на руската компания “Атомстройекспорт”, е 3,997 млрд. евро. НЕК ще покрие дяловото си участие с 2400 дка терен на площадката край Белене, някои от съоръженията там и ще осигури от Евратом 300 млн. евро, както и друг заем от Европейската инвестиционна банка. За българското участие във финансирането бяха водени разговори и с инвестиционни банки като “Джей Пи Морган”, “Голдмън енд Сакс”, “БНП-Париба”, “Дойче банк”, “Лемън Брадърс”, “Креди Суис”, “Газпромбанк”

Фактически бъдещият съакционер трябва да осигури над 2 млрд. евро  за строежа на централата под формата на заемни или собствени средства. Досега са водени директни разговори за участие в проекта с немската Е.ON, френската EDF, чешката CEZ, италианската “Енел”, испанската “Ибердрола”, белгийската “Трактабел” и руската РАО ЕЕС.

В заявленията си кандидат - инвеститорите трябва да посочат какъв дял от проекта искат да придобият като брой обикновени акции и съответно подчинен дълг и дали имат интерес да участват и в експлоатацията и поддръжката на АЕЦ “Белене”. От НЕК уточняват, че бъдещата ядрена мощност може да се управлява от ЕКБ или от създадена за целта компания между държавната електрическа компания и външния инвеститор в съотношение както при ЕКБ. Потенциалните участници трябва да посочат и дали смятат да купуват ток от “Белене”, в какви количества,  за колко време, по каква формула за формиране на цената и дали електроенергията ще е за вътрешния пазар или за експорт.

Друго изискване към бъдещите акционери е да осигурят дълговото финансиране на проекта чрез предоставяне на корпоративна гаранция. Изискваният кредитен рейтинг е най-малко ‘A’ или равностоен по отношение на пропорционална сума от първостепенния дълг на ЕКБ. Другият вариант  е чрез договаряне с компанията Белене за изкупуване на част от произведената електроенергия при условия, които ще помогнат за набирането на дълговото финансиране.

От своя страна НЕК обещава да сключи поне 15-годишен договор за изкупуване на част или на цялото количество електроенергия, произведено от централата.

В поканата към инвеститорите се посочва, че договорните и финансовите условия на Електроенергийната компания Белене все още се разработват и подлежат на промяна.

На проявилите интерес инвеститори ще бъде направена оценка на опита в управлението и осигуряването на изграждане на атомни електроцентрали, трансгранична продажба на електроенергия и дали имат адекватна финансова способност да обезпечат участието си в проекта. Ще се излъчи шорт листа и попадналите в списъка компании ще получат информационен меморандум за проекта. В него ще се посочат условията на управление на ЕКБ, включително правата на външния инвеститор при вземането на решения в компанията за Белене.

НЕК си запазва правото да променя без предизвестие процедурата за предлаганата продажба на права за заявяване на акции в Електроенергийната компания Белене или да спре търга по всяко време преди сключването на обвързващо споразумение за продажба. Разходите на кандидатите са за тяхна сметка, уточняват от държавната компания.

В публикуваната покана се потвърждава отлагането на основния договор с изпълнителя на строежа – руската компания “Атомстройекспорт”, с която миналия октомври бе сключен едногодишен договор за извършване на първоначални работи. Тогава бе заявено, че окончателният контракт за инженеринг, доставка и изграждане ще се подпише в средата на 2007 г., но сега става ясно, че това ще се случи в края на годината.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Попов
    #15

    "...Другият вариант е чрез договаряне с компанията Белене за изкупуване на част от произведената електроенергия при условия, които ще помогнат за набирането на дълговото финансиране."Ето и тук отново е заложено поле за корупция и изтичане на средства в неизвестна посока !Както това беше направено с предварителните проучвания !...и както беше направено с опорочения търг за строителя !новото е че се дава поле за изява на големи нерегламентирани потоци от средства ! които няма да се разбере откъде

  2. Българан
    #14

    Най - после нещо да бъде построено в България!! След 15 години на разграждане и Балкан - ско приватизиране най - после се строи инфраструктурен обект и то с участието на водещи западни финансови институции! Браво на правителството!!

  3. Мнение
    #13

    Най-големите противници на ядрената енергетика - Костов и компания, трябва да се съберат довечера и да пият по една студена вода.

  4. Jorkata
    #12

    Za Bulgaria edinstvenoto reshenie e AEC, njamame polezni izkopaemi, golemi vodoiztochnici.AEC e edinstveniat pat kam nacioanlna sigurnost i nezavisimost. Vaprosat e koi shte upravljava centralata. Golemite demokrati prodadoha Bulgaria na vremeto za jalti stotinki i sprjaha dobre raboteshta centrala. Kakvi bi bila Bulgaria s 2 raboteshti Iadreni centrali . Sigurno kato Sauditska Arabia s nai-golemite zaleji na petrol i nai-niskata cena na benzina...

  5. AEZ Belene
    #11

    ot informazijata izliza 4e stoejat na zentralata njama da se sastoi v skoro vreme

  6. Попов
    #10

    как така нищо не се построи - бетонните мастодонти са навсякъде лишавайки ни преждевременно от най-ценния ресурс на 21 век - непокътнатата природа!голямото пране на прибраните от комунистите български пари идва към своя край и сега, като засраха всичко, им трябват големи проекти като АЕЦ, петролопроводи и т.н. за да тече далаверата !ако правитеството гледаше националните интереси в тези грандомански за малка Б-я проекти щеше да спазва стриктно процедурите които осигуряват максимална прозрачност и

  7. Попов
    #8

    строим безмисления, доста скъп и дори опасен АЕЦ с реактор какъвто няма още построен само и само да осигуряваме поток от средства за обръчите от фирми около НЕКв същото време нищо не се прави за подобряване на енергийната ефективност на икономиката и домакинствата - която е в пъти над европейските норми - което би спестило пари на бизнеса и всеки данъкоплатец !!!на всичкото отгоре това "А и Б" на енергетиката /не на руската, разбира се/ е договорено ясно в предприсъединителния договор на Б-я с ЕС

  8. Свищовец
    #7

    Абе будали! Вие знаете ли колко е рисков този проект? Първо той още никъде не е изпробван; Второ не е икономически изгоден /цената на еленергията ще е 7.2 ст. и то ако спазят заявената сума за строителство 3.9 млрд евро и без да се смятат вложените 1.2 млрд лв защото ще бъдат унищожени всички построени неща до кота 0, тъй като новия реактор не може да се разположи върху тях, докато сета най-скъпата еленергия у нас е 4.2 ст на ТЕЦ Бобовдол;

  9. Свищовец
    #6

    Защото може да бъде построен и спрян, както на много места по света и тогава парите вложени в него ще отидат на вятъра, но на фирмите инвеститори ще им бъдат върнати, но от нашите джобове. При какви обстоятелства може да бъде спряна централата: 1. При ново голямо земетресение /площадката има сложна сеизмика и в света няма построена централа при такива условия. Руската страна е искала няколко пъти площадката да бъде сменена, защото техните проекти не могат да отговорят на сеизмиката/2. При нова голяма

  10. Радко
    #5

    И мозък нямаш... :(

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам