Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК отрече ВЕЦ-ове да пресушават река Искрецка

Водата прелива, но в Своге ще търсят алтернативни източници срещу бъдещо пресушаване

6 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Изчезналата внезапно във вторник река Искрецка е пълноводна като през пролетта или след проливен дъжд. Дебитът ѝ към полунощ в четвъртък е бил около 600 литра в секунда при нужни 130 литра в секунда за водоснабдяване на Своге и околността. Към 12 часа в петък дебитът е паднал до 420 литра в секунда, а приливната вълна била 1.5 метра, казаха от Министерството на транспорта.

Вече и в Своге, и в селата Искрец, Свидня и Церово водоподаването е нормализирано, но все още водата не става за пиене.

Продължава да липсва официално обяснение за внезапното пресъхване на Искрецка, заради което над 12 000 души бяха три дни без вода. От Националната електрическа компания (НЕК) отрекоха отклоняването на вода за каскадата "Петрохан" и водноелектрическите централи, част от нея, да са причина за пресъхването на реката. Това стана едва в четвъртък късно вечерта, след като три денонощия хората от района бяха без вода, а част от тях обявиха, че именно каскадата "Петрохан" е причина за кризата.

Другите вероятни причини, посочвани и от властите, са срутване под земята в района на Понор планина или натрупване на наноси в подземните галерии, през които минава водата, преди да се появи край Искрец.

Бурна радост

Жителите на Своге и селата Искрец, Церово и Свидня изразили "бурна радост" от връщането на водата в река Искрецка в четвъртък вечерта. Това обясни зам.-кметът на Своге Илия Богданов, цитиран от БТА. "Явно природата си прави шеги", допълни той.

Зам.-кметът отбеляза, че водоподаването е нормализирано, но водата все още не е годна за пиене. Очаква се РЗИ да се произнесе кога ще може да се ползва като питейна. От съобщение на ВиК София-област става ясно, че това вероятно ще стане в средата на следващата седмица. Очаква се РЗИ да вземе две последователни проби от системата на 22 и 23 август и след това да се произнесе дали водата е годна за пиене. През това време ще продължи раздаването на бутилирана вода, осигурена от държавните резерви.

Остава и проблемът къде да бъдат заровени тонове умряла риба от рибарниците в общината, които също останаха без вода.

Нови водоизточници

От общината обаче ще продължат да търсят алтернативни водоизточници за Своге и околността, тъй като към момента река Искрецка няма алтернатива и ако отново пресъхне, хората пак ще са без вода. Зам.-кметът Богданов припомни, че в четвъртък хидрогеолози са посочили къде може да бъде направен сондаж, който да осигури вода за града и трите села. Пробно е изграден кладенец и днес продължават проучванията за търсене на алтернативни водоизточници.

"За пореден път пред отговорните институции поставихме въпрос за подобряване на водоснабдителната мрежа на община Своге", посочи заместник-кметът. Необходима е подмяна на довеждащия вода водопровод от село Искрец до новия резервоар в град Своге, нужна е и подмяна на водоснабдителната мрежа на града заради водозагуби. За целта са сезирани Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ВиК Холдинга.

НЕК: Не сме виновни

Четири дни след пресъхването на Искрецка и малко, след като водата в коритото ѝ отново се появи, от НЕК решиха да отговорят на обвиненията, че имат вина за сушата в Своге. Според местни жители проблемите с водата се дължат на водохващане, което захранва каскадата "Петрохан" и вецовете, част от нея. Въпросната деривация от години отклонява част от водата на Студена река, която изчезва в Понор планина и в последствие водата се появява край Искрец и става част от река Искрецка.

В сряда шефът на пожарната главен комисар Николай Николов обяви, че е спряло отклоняването на водата към каскадата "Петрохан" и това е увеличило дебита на Студена река с 30 литра в секунда (при нужни 130 литра вода в секунда за водоснабдяване на Своге и района). Ден по-късно река Искрецка се появи отново.

В четвъртък вечерта от НЕК обясниха в съобщение, че причина за пресъхването на река Искрецка е "продължаващото в цялата страна маловодие, характерно за този период от годината".

В позицията пише още, че "основното предназначение на съоръженията от каскада "Петрохан" е да осигури вода за питейно водоснабдяване за общините Монтана, Враца, Берковица и Вършец". Преди да достигне до тези консуматори, водата минава през ВЕЦ "Петрохан", ВЕЦ "Бързия" и ВЕЦ "Клисура", които са собственост на "Енерго-Про - България" ЕАД.

Част от каскадата са и няколко събирателни канала с водохващания и три изравнителя, които се поддържат от "Язовири и каскади" към НЕК. "През последните седмици не са извършвани промени в режима на работа на управляваните от предприятие "Язовири и каскади" съоръжения", пише още в съобщението. В него се казва, че каналите са основно по поречието на река Бързия. Единствено канал "Искрецки" попада във водосбора на р. Искър, чийто ляв приток е р. Искрецка.

От НЕК казват още, че при оглед в сряда било установено, че водата в този канал е намаляла до 40 литра в секунда при капацитет от 677 литра в секунда.

Още на 17 август отклоняването на това количество по канала е прекратено. "Тези 40 л/сек от събирателен канал "Искрецки" няма да окажат очаквания ефект върху водността на р. Искрецка, предвид карстовия характер на планинския масив, множеството пукнатини и пещери в района, където водата попива. Това количество вода е нищожно предвид геоложките особености на района и географското отстояние от р. Искрецка", пише в позицията.

От НЕК посочват, че съоръженията са на 11 км от водоснабдителната система на Искрец и "не съществува техническа възможност да бъде подпомогната водоснабдителната система на селото предвид тяхната отдалеченост и карстовия планински масив".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #6

    Това е екологична катастрофа и обществото трябва да знае, каква е причината. Всичко друго е излишно говорене и демагогия. В една нормална държава някой (от институция имаща отношение към проблема) би трябвало да излезе с официално становище по въпроса и да разсее всяко съмненние каква е причината за това.

  2. Des
    #5

    Абе вчера сутринта в ефир по Нова ,месните хора поставиха ултиматум на властта да им пуснат водата, защото знаят къде са крановете за отклоняването на водата и лично ще отидат да ги завъртят към Своге. И о... чудо водата се появи, пещерата се отпушила.

  3. mediaman
    #4

    НЕК пак лъже ама на обратно. Не ВЕЦ точат водата за пиене - КЕН каза, че ЦЕВ го правят. Алоу, ей го къде беше скандала с липсващата вода на Перник. Стига ни брахте като ниски череши ( и не сме от Кюстендил).

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. АТ
    #2

    Как сухият климат, виновен за пресъхването на реката, взе та пусна вода в най-горещите дни на годината. Ти да видиш какво си прави природата! Явно НЕК силно надценяват глупостта на народа. Все пак не сме достигнали простотията на баце, неуважаеми НЕК-аджии.

  6. Bлaдo
    #1

    нЕК са бетер .... мургав айдук, спипан на местопрестъплението: и той винаги категорично отрича.... ;-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.