Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК получи отсрочка за защитата си по делото за АЕЦ "Белене"

Искът на АСЕ е обединен с внесената българска претенция за стария реактор

10 коментара

Удължен е срокът за представяне на българската позиция по заведеното от руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) арбитражно дело в Париж за поръчано, изработено и неплатено оборудване за строежа на спряната АЕЦ "Белене", научи Mediapool от "Националната електрическа компания" (НЕК), срещу която е предявен иска за 1 млрд. евро.

 

В петък – 25 октомври, изчиташе срокът, в който адвокатското дружество "Уайт енд Кейс", защитаващо НЕК в процеса, трябваше да внесе позицията, както и да впише свидетелите и експертите, които ще я подкрепят.

 

Заради забавеното конституиране на защитата и свидетелите, за което стана ясно от писмо на "Уайт енд Кейс" до министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, разпространено от ГЕРБ преди месеца, е поискана отсрочката и е била предоставена. Новият краен срок за внасяне на необходимата документация е 6 декември 2013 г.

 

"Искането на "Уайт енд Кейс" за промяна в процедурния график е нормална практика в правния мир при водене на арбитражни дела", обясниха от НЕК. ОТ "Атомстройекспорт" са дали съгласието си за това, на по-ранен етап от делото те също са се възползвали от тази възможност.

 

"Искането е свързано с гарантиране на защита интереса на НЕК и нормалното протичане на работата по обработка и анализ на голям обем материали", допълниха от електрическата компания.

 

Освен това са обединени искът на АСЕ срещу НЕК и насрещната претенция от страна на българската държавна компания срещу руснаците през арбитража в Женева за сделката за стария реактор, произведен от чешката "Шкода" за АЕЦ "Белене", който бе купен от АСЕ като част от офертата им за строежа на чисто новата втора ядрена централа у нас. Българската претенция е за 62 млн. евро, но не е ясно как ще се развият нещата при положение, че "Атомстройекспрот" твърди, че важни документи по сделката за реактора са унищожени при пожар, а от НЕК обясняваха пред прокуратурата, че не разполагат с въпросните фактури и доклади за приемане на оборудването.

 

Не е ясно как отлагането на внасянето на българската позиция по иска ще се отрази на по-нататъшния график на процеса и по-специално на изслушванията на експертите, които по обявени в началото на лятото данни от АСЕ бяха насрочени за юли 2014 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Чрез"АЕЦ-Гьолене"продължава рускотони загробяне!

  2. Анонимен
    #9

    чудя се как досега руснаците не гръмнаха станишката за излъганите им мераци за аец белене!!

  3. Анонимен
    #8

    Категорично вече е време за първата оставка в това правителство- Драгомир Стойнев е същото недоразумение като Делян Добрев. За 6 месеца доказа че нишо не може. Съжалявам но това е факт. Задълбочи кризата в енергетиката, почна да тегли заеми за държаните дружества, не се подготви за арбитража, запази калинките на ГЕРБ, увеличи дълговете на дружествата, нищо не прави, ден след ден след ден. Оставка на министър Стойнев и то веднага иначе лошо много лошо

  4. Анонимен
    #7

    Да прави сте за съдебната ни екзема, но арбитражният съд може и да стигне до заключение, независимо от липсващите документи... Дано не е пак в наша вреда, понеже дотогава сегашните Ослушкарски и компания ще са си плюли на петите, заедно с все дружината пенсионерски хор на комунистите и протежетата им. А сметките остават, и пак Стоянова майка има да плаче.

  5. Анонимен
    #6

    До 5. За съжаление е точно така. Аз не бих прелетял дори със самолет над България еко лях на тяхно място. В България вече отдавна не остават сериозни западни компании а само такива на мошеници използващи дублиращи гръмки имена. Малкото чужди бизнесмени се изнесоха обезкостени и обезверени най-много от тотално корумпираната ни съдебна система.

  6. Явор Костовист и 2014 година
    #5

    N°3, ако това е така, някой чуди ли се още, защо нормални западни компании и бизнесмени не инвестират в БГ? Вие бихте ли го направили?

  7. Коментарът е изтрит в 15:59 на 25 октомври 2013 от автора.
    #4
  8. Анонимен
    #3

    До 2. Пишете глупости. Постановката на едната страна със загубените документи и на другата с пожара е позната отдавна тактика. Ние искаме да намалим цената на реактора, а руснаците да я увеличат.

  9. Явор Костовист и 2014 година
    #2

    "Атомстройекспрот" твърди, че важни документи по сделката за реактора са унищожени при пожар, а от НЕК обясняваха пред прокуратурата, че не разполагат с въпросните фактури и доклади за приемане на оборудването. Тоест HEK е купила стария реактор на доверие, без фактура !?? Съмнявам се че има друга страна на планетата където купуват ядрени реактори без документи!!!

  10. Анонимен
    #1

    Не виждам как ще се намерят добри специалисти, които да защитават българската позиция при тази ширеща се от десетилетия шуробаджанащина в НЕК и БЕХ. Аз не зная да са провеждани конкурси за свободни позиции не само там, но и в ЕСО. Никога не съм виждал пусната обява в сайтовете специализирани на тази тема от тези държавни структури.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.