Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК: Руската оферта за “Белене” най-безопасна и евтина

57 коментара
НЕК: Руската оферта за “Белене” най-безопасна и евтина

Със спечеления в България търг за изграждането на АЕЦ “Белене” Русия се завръща на пазара на атомни технологии в Европа, заяви директорът на “Росатом” Сергей Кириенко във връзка с победата на дъщерното предприятие “Атомстройекспорт”.

Председателят на тръжната комисия в НЕК Юлиян Желязков обяви във вторник, че руската фирма е спечелила със 100,74 млн. евро по-ниска цена и по-добри технологични показатели в сравнение с втория кандидат - чешката “Шкода Алианс”.

Двата нови 1000 –мегаватови реактора В-466 трето поколение ще струват не повече от 3, 997 млрд. евро.

Руската компания, в която контролираният от Кремъл монополист “Газпром” държи 49,8%, ще работи съвместно с френската “Арева” и германската “Сименс”.

Офертата на “Шкода Алианс”, в която също косвено участва “Газпромбанк”, е за 4,098 млрд. евро при максимално използване на съществуващото оборудване, доставено също от “Шкода” преди 20 години.

Руската оферта се поевтинява заради предложението да изкупят старото оборудване на площадката за нуждите на руски атомни централи. По балансова стойност то е 320-350 млн. лв., каза главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков. По-рано руснаците обявиха, че го оценяват на 500 млн. евро. Затова спецкомисия с участието на руската компания тепърва ще определя “реалната цена”.

Договорът с “Атомстройекспорт” ще бъде сключен до месец. Велков не се ангажира със срок, в който да стартира самият строеж  - това зависи от лицензионни процедури, както и прелицензиране на онова оборудване, което все пак ще се ползва при строежа на единия от блоковете.

В рамките на този месец ще се търси подобряване на офертата по отношение на цената и сроковете за изграждането на двата блока, каза Джурица Танкосич, изпълнителен директор на “Парсънс-Европа”, архитект инженер на проекта.

Оценената претеглена цена на произведената електроенергия в АЕЦ “Белене” към момента на завършването на проекта от “Атомстройекспорт” ще е в границите на 36-37 евро на мегаватчас. Предложението на “Шкода” е било за 40-43 евро за мегаватчас.

Първи блок след 6 години и половина

Първи блок на бъдещата ядрена централа ще бъде готов за 6 години и половина от момента на подписване на първия документ за възлагане на строежа до включването му в енергийната система. Втората мощност трябва да е готова за 7 години и половина.

В договора с “Атомстройекспорт” ще са предвидени неустойки при забавяне на строежа. Това каза Танкосич в отговор на запитване за забавения вече пета година пуск на китайската централа “Тянван”, която се изгражда от същата фирма.

Офертата на “Шкода” е била за изграждане за 6 и 8 години до достигане на пълна мощност на централата, което става 6 месеца след включването на мощностите, каза Юлиян Желязков.

Тоест чехите са предложили по-кратък срок на изпълнение, при максимално използване на оборудването, но на по-висока цена, а и според оценката на тръжната комисия при по-слабо гарантирана безопасност при експлоатация на централата.

Руското предложение било по-безопасно

Желязков посочи, че само вариантът за третото поколение реактор В-466 е покрил изцяло изискванията на комисията за безопасност. Сигурността е имала 35 на сто тежест при оценката на офертите. Освен това руското предложение удовлетворявало изискванията за лицензирането на технологията от Агенцията за ядрено регулиране и от Европейския съюз. Анализ показвал, че тя ще отговаря на изискванията за ядрена безопасност поне в следващите 15-20 години и няма да се налагат допълнителни инвестиции.

Като друг плюс на руската оферта бе посочено, че проектният живот на предлаганите от тях реактори е 60 години, докато чешкият вариант бил за 40 години експлоатация. И двете предложения са за първо зареждане на блоковете с руско ядрено гориво на “ТВЕЛ” и презареждане за една година, но в офертата на “Атомстройекспорт” е предвидена отстъпка от 7 на сто за обогатяване и 5 на сто за производство на касетите за втори блок на АЕЦ “Белене”. Вариантът на “Шкода” пък позволяваше смяна на доставчика и възможност за използване на гориво на американската “Уестингхаус”, която бе включена като подизпълнител на чехите.

Чрез експортните агенции на Русия, Франция и Германия и заеми ще се финансират 70 на сто от доставките за АЕЦ “Белене”. Останалата част трябва да осигурят българските фирми, които ще участват в проекта, каза Танкосич. Той допълни, че не се предвижда схема на проектно финансиране за АЕЦ “Белене”.

До месец НЕК кани чужди инвеститори в проекта

Шефът на НЕК обясни, че в момента се разработват критериите, по които ще се избере един или повече стратегически инвеститори в проекта, в който държавата ще държи 51%. До месец ще изпратим на 8-9 стратегически инвеститори информационен меморандум с условията и изискванията за участие в бъдещата компания, каза Велков. Досега са водени директни разговори с немската Е.ON, френската EDF, чешката CEZ (която участваше в консорциума на “Шкода Алианс”), италианската “Енел”, испанската “Ибердрола”, белгийската “Трактабел” и руската РАО ЕЕС, каза Танкосич.

Със същите тези фирми са водени разговори за сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от бъдещата атомна централа. Това по думите на Велков се налагало заради обезпечаване на кредитите, които ще се теглят за строежа на мощностите. Става въпрос за договори за периоди между 5 и 15 години, като цената на продавания ток ще е фиксирана в контрактите посредством специална формула за определянето ѝ.

Така на практика бъдещият един или няколко стратегически инвеститори ще предоставят финансиране срещу осигурени доставки. След като са “на зелено”, те трябва да са на доста изгодни цени, дори и след актуализирането им по специалната формула.

За българското участие във финансирането се разговаря с инвестиционни банки като “Джей Пи Морган”, “Голдмън енд Сакс”, “БНП-Париба”, “Дойче банк”, “Лемън Брадърс”, “Креди Суис”, “Газпромбанк” и Европейската инвестиционна банка, която за пръв път била склонна да се включи във финансиране на атомна централа, каза Юлиян Желязков.

Разчита се и на кредит от “Евроатом”, какъвто като страна член на ЕС ще можем да теглим без държавни гаранции, каза Велков. Преди време министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров бе съобщил, че става въпрос за 300 млн. евро, с които ще се започне строежът на централата. Част от капитала на държавата ще дойде и от апортната вноска на 2400 дка земя под бъдещата централа и друго оборудване.

От представената схема стана ясно, че държавата ще разчита изцяло на кредити за допълване на своята част от капитала в инвестиционната компания.

Дори и “Шкода Алианс” да реши да обжалва решението на НЕК, което вече става пред Комисията за защита на конкуренцията и тричленен състав на ВАС, това няма да попречи на сключването на договора с “Атомстройекспорт”. Това каза Юлиян Желязков в отговор на въпрос.

Руските медии: Връщаме се на европейския ядрен пазар

Със спечеления в България търг за изграждането на АЕЦ “Белене” Русия се завръща на пазара на атомни технологии в Европа, заяви директорът на “Росатом” Сергей Кириенко във връзка с победата на дъщерното предприятие “Атомстройекспорт”.

Победата в търга за АЕЦ “Белене” е принципна за Русия и връща страната на европейския ядрен пазар, заяви директорът на “Росатом” Сергей Кириенко пред руски медии. Той подчерта, че “Белене” ще отговаря напълно на изискванията на Евросъюза.

След поредица неуспехи руските атомни строители най-сетне дочакаха успех на международната сцена, коментира “РБК Дейли”. Победата на  “Атомстройекспорт” в държава, която току-що влиза в Евросъюза, е знакова, пише влиятелното издание. То припомня, че руската компания е построила над 30 енергоблока и в момента изгражда ядрени мощности в Китай, Индия и Иран, но по договори от 90-те години, без оттогава да успее да получи нови поръчки.

От “Атомстройекспорт” разпространиха съобщение, в което посочиха, че в проекта ще участват традиционни партньори на компанията, водещи руски организации в областта на атомното енергомашиностроене, като заводите “Ижора”, “Подолск” ЗИД, Руския научен център “Институ Курчатов”, “Хидропрес” ОКБ, института “Атоменергопроект” и други.

Избраният от НЕК вариант позволява в АЕЦ “Белене” да се произвежда и топлинна енергия за битовите нужди на града, информират от руската компания.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко
    #62

    Рано е руснаците да се радват, че са пробили на международните пазари на ядрени реактори. Нека да видим как ще заработят тези в Китай и Индия, как ще се оакат с АЕЦ "Белене" пък тогава да си хвалят. Но такива са си те - грандомани и самовлюбени наглеци.

  2. Радко
    #61

    ... е югславски агент и като такъв следва да бъде ликвидиран по обичайните правила на ВМРО отпреди 1934 г.

  3. ЕС
    #60

    Полечка-лечка пробиви като този ще се изкарат на светло и ревизират...

  4. Бодил
    #59

    Ще спечелят, ами! Кой знае как са изкомандвали руските подлоги гоце, овчо и сие и колко им броиха под масата !

  5. Док
    #58

    Това си беше решено отдавна. Тъпото пернишко ченге Гоце и КГБ човека Румен Овчаров никога няма да допуснат други освен руснаци. Гадните руснаци никога няма да ни пуснат от зависимостта от енергия. Затова го обявиха 1 ден след изборите. Всичко е ясно. Как не го пребиха тоди дългоч гаден който съзнателно опропастява енергетиката ни.

  6. Петко
    #57

    Никой друг не ще построи АЕЦ В БЪЛГАРИЯ.Ако европейците искаха да имаме такава нямаше да ни затворят най читавата централа в Европа

  7. смотльо
    #56

    Да ни е честит новият оглавник Братлета.Ето вече започва да се усеща как старият нов президент ни оправя.Айде че отивам на курсове по Руский яьйк,ох май сбърках

  8. смотльо
    #55

    Петко,стига седя без панталони ще вземеш да истинеш.Путин няма време за теб.

  9. РУСКИ СПЕЦИАЛИСТ
    #54

    ДА

  10. Атомчо
    #53

    Някой си Желязков се стреми да ни убеди,че предложението на Атомстрой... били по ефтинои по хубаво от Шкода.Не винаги се гледа кой е по-ефтин бе момче.Ясно е че руснаците ще получат проекта.Може ли този Джелязков да ка-же кои ще бъдат следващите поръчващи Атомна.?Отговарям ти веднага за да не ми развиваш теории.ОТ Европа:Балтииските страни -НЕ.Франция има собствени.НЕ.Германиясъщо собствени.Много други са против Атовната.Пробива за нова Атомна лсед Чурнобилската "Вл.Илич Ленин" дето гръмна е Финландя.Тя има 4 броя.Първата е руска РБМ-400като в Чернобил и две от консорциум от западни фирми.Сега %-та е На Сименс.Прецни сам.Аз съм без коментар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.