Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК с привилегии и на уж освобождавания енергиен пазар

11 коментара
НЕК с привилегии и на уж освобождавания енергиен пазар

“Националната електрическа компания“ (НЕК) ще запази редица от привилегиите си и на уж освобождавания енергиен пазар за сметка на останалите производители на електроенергия, дори и на държавните. Това стана ясно в понеделник по време на обществено обсъждане на правила за търговия с електрическа енергия, които трябва да извадят на пазара всички потребители на ток средно напрежение, регламентират обединяването на производителите на ток в балансиращи групи в търговията с ток и отварят пътя за функциониране на бавещата се от години борса за търговия с ток.

Правилата реално трябва да създадат конкуренция на пазара на електроенергия, да позволят свободната търговия с ток и предлагането на повече разнообразни тарифи според нуждите на потребителите, а това от своя страна да доведе до задържане и дори намаляване на цените. Документът е част от изискванията на третия енергиен либерализационен пакет на Европейския съюз, заради чието непълно прилагане Брюксел преди около две седмици съобщи, че завежда дело срещу България в Съда на ЕС. Заради неприетите правила за търговия с ток и газ бе отстранен тогавашният председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Проектът на правила за търговия с електроенергия задължава също така производителите на електроенергия да правят точни всекидневни графици на количествата, които ще подадат към електрическата мрежа, за да може съответно общественият доставчик НЕК и електроразпределителните предприятия (ЕРП) да планират доставките до потребителите. Ако има драстични разминавания в прогнозите на АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ и ВЕИ за производството им и заявеното потребление, и това налага НЕК да търси на кого спешно да продаде излишната енергия или да търси от кого да купи, за да покрие появил се недостиг на ток заради грешно прогнозирано потребление, се появят т. нар. небаланси. Допълнителните разходи, които те създават, ще се плащат от причинителите им, предвижда документът. НЕК обаче като собственик на повечето водноелектрически централи в страната има повече възможности да реагира и играе с количествата енергия.

АЕЦ “Козлодуй“ пак се придърпва към регулирания пазар, за да държи цените

Според представителя на АЕЦ “Козлодуй“ Георги Калчев с разписаните правила се задълбочава тенденцията да се дава приоритет на сделките на НЕК и тя да определя едностранно всекидневните количества електроенергия, предназначени за регулирания пазар за бита и малкия бизнес. Регулираните цени на тока традиционно се поддържат от ДКЕВР по-ниски в сравнение със свободния пазар, на който в момента са само големите индустриални потребители, но от юли 2013 г. трябва да излязат и всички фирми, ползващи ток средно напрежение. Според Калчев НЕК ще може да заявява допълнителни количества от най-евтиния ядрен ток за задоволяване нуждите на регулирания пазар и това да навреди на сделките, сключени от АЕЦ “Козлодуй“ на сводния пазар. Той разкритикува също така ДКЕВР за това, че ограничава крайните снабдители с електроенергия от достъп до директни договори по регулирани цени с производителите, прескачайки НЕК.

Представителите на тримата доставчици ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про“, които според новите правила трябва да координират балансиращите групи от производители при търговията с електроенергия, се въздържаха от коментари по време на публичното обсъждане. Лаконичните им изявления бяха, че ще внесат писмени становища в законово определения срок от 14 дни от датата на обществената дискусия.

За разлика от тях обаче производителите от въглищните, вятърните и слънчевите електроцентрали и търговците на електроенергия имаха редица възражения най-вече по начина на сформиране на балансиращите групи.

ВЕИ-ата в невъзможност да дават производствени прогнози

Председателят на Асоциацията на търговците с електроенергия Владимир Дичев посочи на заседанието, че в бързината при тестовото въвеждане на балансиращите групи през септември 2012 г. не е бил разработен механизъм по изключване на участници, които не плащат. Той отново повдигна въпроса с таксите, налагани на търговците при износа на електроенергия, които по думите му оскъпяват цените с 40 на сто и правят българския ток неконкурентен на регионалния пазар. Това е намалило за миналата година износа на български ток с 25 на сто спрямо 2011 г. , а в същото време вносът за транзит на ток за трети страни е нараснал с 60 на сто през 2012 г. 300 млн. лв. са пропуснатите ползи за българската икономика заради таксите при износа, посочи Дичев.

Инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) поискаха за тях да има отделна балансираща група. “Трябва да се тества как работи пазарът при планираните правила, преди те да бъдат въведени“, коментира Марияна Янева от Българската ветроенергийна асоциация. Тя коментира, че повечето от ВЕИ-производителите, които са малки фирми, нямат техническа и финансова възможност да правят всекидневни прогнози за производството си. Янева предложи тези прогнози да се правят на национално ниво от НЕК или от “Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО), които разполагат с мащабната картинка за производство и потребление.

Може ли ЕСО да обработва хиляди графици?

Според председателя на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков пък ЕСО няма да има техническата възможност да обработва хилядите графици от производителите. Само от ВЕИ-проекти ще постъпват всекидневно 1400 графика. Той предложи прогнози да правят само зелени мощности над 1 мегават.

От “Ей И Ес Геоенержи“, която управлява най-големия вятърен парк у нас от 154 МВ край Калиакра, посочиха, че дори за голяма компания като тяхната, която работи с пет специализирани в прогнозиране на производството международни фирми, е трудно да дават предвиждания, които да нямат отклонения над 22-23 процента. Едва в 3 процента и то при едночасови прогнози може да се уцели производството от вятър, посочи представителят на американската компания. Миглена Стоянова от “Енел Грийн Пауър“ посочи, че техните прогнози са дори още по-лоши, тъй като са доста по-малък производител от “Ей И Ес“ (AES).

От “Калиакра Уинд Пауър“, която също има вятърна централа в региона на Каварна, се оплакаха, че макар от септември миналата година да дават в ЕСО прогнози за производството си, нямат обратна информация за пълната картинка на предвидено и реално производство и потребление в периода на пример до края на 2012 г., за да се направи анализ на действителната работа на балансиращите групи.

"Защо общественият доставчик НЕК не трябва да сключва договори са ЕСО за достъп до мрежата“, попита Илия Грозданов от “Калиакра Уинд Пауър“. Според него така на практика НЕК се освобождава от плащане на такса за достъп и отново е в привилегировано положение.

Забележки към правилата имаше и от страна на ЕСО, който реално ще е администратор на свободния енергиен пазар, а в бъдеще се предвижда да е оператор на борсата на търговия с електроенергия, която обаче, както стана ясно от думите на представителя на електроенергийния оператор Виктория Поповска, надали ще тръгне до края на годината. Тя посочи, че трябва да се прецизира работата на балансиращите групи, тъй като в момента има опасност от увеличаване на техните разходи за участие в търговията с ток.

Временният председател на ДКЕВР Андон Роков обясни в края на заседанието, че тъй като въпросът с правилата за търговия с електроенергия е сложен, няма да насрочва заседание за окончателното им приемане, а ще проведе още срещи с участниците на пазара, за да се прецизира допълнително как ще работи свободният пазар на електроенергия.

За разлика от правилата за търговия с ток, последвалото обсъждане на наредбата за лицензирането на дейностите в енергетиката мина бързо, без забележки и предложения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Обръщам внимание на факта, че на 28 май 2012 ЧЕЗ откри първата си слънчева централа в БГ (гара Орешец, Видинско). Снощи в референдум по БНТ стана ясно, че е бързано да се хванат старите условия по договорите за изкупуване на енергия от ВЕИ. От тогава до сега продължава разширяването на територията върху която продължават да се монтират слънчеви панели китайско производство. Питам АЗ кой в тази държава контролира как ЧЕЗ изкупува собствения си ток от собствената си централа при завишени с добавката за зелена енергия цени.

  2. Анонимен
    #10

    От ЕС са ни задължили да освободим пазара, защото държавата се източва от производителите на електрическа енергия. Сегашният скандал е целенасочена акция заради освобождаването на пазара. Сега някои хора- директори на едни перки, водопадчета и слънчеви панели ще трябва да си намерят клиенти и а започнат да си изкарват хляба честно.

  3. Анонимен
    #9

    До 7 А Волен каза ли колко получава телевизията му от Москва?

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  5. Анонимен
    #7

    Волен Сидеров преди малко каза че,Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал получава месечна заплата 100000 лева!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. Анонимен
    #6

    Едва ли ще му се отели вола сега на монопола. От него трудно става дойна крава за граждани на нашата държава

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  8. Анонимен
    #4

    Едва ли ще му се отели вола сега на монопола. От него трудно става дойна крава за граждани на нашата държава.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  10. Анонимен
    #2

    В пазарната икономика: При излишък цената върви надолу. Ако имахме истински пазар с конкуриращи се търговци на различен вид ел. енергия цената задължително щеше да върви надолу. Единствения отрасъл в който държавата чрез рекет на потребителите осигурява държавна помощ на търговци (монополисти) е електропроизводството. Няма друга стока на която при излишък цената да се качва. Да се премахне задължението на НЕК да изкупи всичката произведена енергия на дотирани от населението цени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.