Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Нека ние работим, а другите държави да си палят градовете и да си създават проблеми”

Държавите от еврозоната – доста по-зле от България

0 коментара
Снимка БГНЕС

"Сега нека ние работим, а другите държави да си палят градовете и да си създават проблеми”, призова в неделя премиерът Бойко Борисов във Варна. Докато през 1995-1996 година българите стачкували, правили барикади и горели гуми по кръстовищата, другите държави работили, припомни той и подчерта, че редът на България е минал, а сега е време да се правят пречиствателни станции, магистрали, спортни зали и инфраструктура, земеделие, културен туризъм и въобще: "това, което прави в момента държавата”.

"Да се стягаме, да работим, да усвояваме парите, които дава Брюксел, и които са заложени в бюджета, да си правим туризма и да си правим инвестициите, но най-вече да слагаме парите на точните места”, каза министър-председателят

Той не очаква спад в инвестициите, а точно обратното, "тъй като с най-ниските данъци, които има България и тази фискална дисциплина и особено, ако влезе пактът за финансова стабилност - тогава в страната ще дойдат повече инвестиции, тъй като България ще е остров на стабилност в региона”.

Заради еврофондовете България ще бъде пощадена от втората вълна на кризата

Според премиера България може да бъде пощадена от втората вълна на кризата единствено по начина, по който правителството работи в момента - чрез компенсаторните механизми на европейските фондове.

С 9-те млрд. евро, които страната може да усвои, 7 и половина милиона население ще мине през кризата, която се създава в другите държави, обясни Борисов. Той подчерта, че няма основание за вайкане, но направи уговорката, че когато най-големите икономики се сриват, това се отразява и на България "по простата причина, че тези които до вчера са били инвеститори в страната, сега фалират”.

Премиерът разясни, че светът вече е много различен. Но не случайно МУДИС вдигна кредитния рейтинг само на България, защото този компенсаторен механизъм помага.

От действащите седем европейски програми в пет страната ни била много добра. По-слаби били "Конкурентноспособност” и "Административен капацитет”,но там били набелязани мерки.

В "Транспорт” проектите били на стойност по-голяма с 200 млн. евро от заложеното, поради което „сега трябва се прехвърля към тях, за да се изградят набелязаните цели”.

Държавите от еврозоната – доста по-зле от България

По повод твърдението на президента на Световната банка, че се задава нова, по-опасна фаза на кризата, премиерът обясни, че риск създават страните, ”които не са били дисциплинирани и са харчили повече, отколкото произвеждат”.

Той посочи, че преди две години влизането в Еврозоната е било приоритет за правителството, но в момента държавите там са доста по-зле и представляват риск за България. „И за това ние казахме, че ще дойдем в Еврозоната, когато си въведете дефицитите във вида, в който са подписани споразуменията – 3%”, посочи премиерът.

Ако трябва, ще се приеме специален закон за пречиствателните станции

В неделя Борисов участва в церемонията за присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск-2011 на Военноморското училище във Варна, съобщи БТА. Той връчи пагоните на първенеца на випуска лейтенант Николай Станев, завършил обучението си с успех 5.75. На тържеството на Морска гара бяха и министрите на отбраната Аню Ангелов и на външните работи Николай Младенов.

После премиерът откри официално новия отвеждащ колектор за битови отпадни води в комплекса "Св. св. Константин и Елена", който обслужва три курорта с 18 250 легла и две местности край Варна, в които живеят над девет хиляди души. Строителството на колектора започна през 2007 година. Стойността на проекта е над 17 милиона 849 лева, осигурени целево от държавния бюджет.

През следващите две-две и половина години трябва да се реши проблемът с пречиствателните станции по българското Черноморие, каза Бойко Борисов и определи липсата на такива съоръжения като "ахилесовата пета" на страната ни. Борисов каза, че през годините никой не е мислил за този проблем и окачестви поведението на някои от общините и общинските съвети като безотговорно.

Ако трябва, ще бъде създаден специален закон, но пречиствателните станции трябва да бъдат изградени, заяви премиерът. По думите му утре министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев ще проведе заседание с експерти, които ще прегледат настоящото законодателство и ще преценят има ли нужда от промени, за да се реши по-бързо проблемът.

За пречиствателната станция на "Златни пясъци" премиерът коментира, че и там е трябвало да се намери решение преди десетилетия. Сега са необходими около 100 милиона лева и ние трябва да действаме по съкратени процедури и да молим Брюксел, за да ни бъдат осигурени европейски пари за този проект, коментира Бойко Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.