Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Нека цъфтят 100 цветя": Главният прокурор на Китай е тук по покана на Цацаров

6 коментара
Сотир Цацаров, снимка БГНЕС

В четвъртък по покана на главния прокурор Сотир Цацаров в България пристигна неговият китайски колега Цао Дзенмин, съобщиха от пресслужбата на държавното обвинение .

В състава на китайската делегацията влизат още Ли Сяофън, главен прокурор на китайската Военна прокуратура, Чен Сю, главен прокурор на провинция Шанхай и г-н Нисян Ибулайн, главен прокурор на Синдзян-уйгурски автономен регион. Делегацията ще остане в България два дни.

В програмата на делегацията са предвидени срещи с вицепрезидента на Република България Маргарита Попова, с вицепремиерите Меглена Кунева и Румяна Бъчварова и със зам.-председателя на ВКС Красимир Влахов.

През втория ден от визитата гостите ще посетят гр. Пловдив, където ще се срещнат с административните ръководители на Апелативна и Окръжна прокуратура Иван Даскалов и Румен Попов.

Неотдавна Сотир Цацаров демонстрира, че китайската политика е близа до ума и душата му, след като в изблик на критика към правосъдния министър Христо Иванов го поучи с цитат на създателя на комунистически Китай Мао Дзъдун.

"Нека не възприемаме подхода, че който не е с нас е против нас. Нека цъфтят сто цветя. Нека има 100 мнения по закона за съдебната власт. Целта на министъра явно е да цъфти само неговото цвете", каза през юни главният прокурор, цитирайки Мао Дзъдун, бащата на "Културната революция" в Китай.

"Накрая градината ще покаже кое е най-силното цвете. Всички сме чели и за Северна Корея, и за Китай. Цитираме само това, което ни е удобно – да цъфтят 100 цветя и вашето между тях", обясни тогава Цацаров.

Посещението на китайския главен прокурор показва, че българските магистрати работят усилено по задълбочаване на двустранните си контакти с китайското правосъдие. В началото на август делегация от съда в Шанхай посети Софийския градски съд за обмяна на опит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #6

    С какви очи този тип е поканил представители на държава, в която престъпленията се преследват безпощадно?!

  2. severin
    #5

    А на Северна Корея кога ?

  3. Stanimir Petrov
    #4

    Китайската стратегия за борба с корупцията е единствената правилна за страна като нас. Корупцията може да унищожава велики държави и гибелта на Рим, Византия, Османската империя и СССР доказаха това. Затова корупцията трябва да се смазва безпощадно, показно и назидателно, ако е необходимо и със смъртна присъда, без да се робува на предразсъдъци и идеологически канони.

  4. Quo
    #3

    Абе ясно е, че екзекутират за корупция в Китай, ама тя пък и редовно си се появява през някоя и друга година. По скоро случаят им намирисва на прикрита и "координирана" корупция. Да не говорим за човешките права.

  5. Десен бесен
    #2

    Ако бяха в Китай Цацата, ВСС и Дебелянчо Пеевски с цялата библиотекарска-сарайска групировка щяха да са на бесилото.

  6. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.