Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нелегалната търговия с органи от Източна Европа носи големи печалби

0 коментара

За "блестящи сделки" с човешки органи съобщава вестник Зюдвест Пресе, цитиран от Дойче веле. Бедни източноевропейци продават за жълти стотинки бъбреци и други органи, които после се продават скъпо и прескъпо на заможни западноевропейци. Дарителите на органи са предимно от бившите съветски републики, както и от България и Румъния - съобщава вестникът.

Бъбречните трансплантации се провеждат в специално наети за целта медицински центрове в Турция. Сделките с човешки органи са блестящо организирани и изключително рентабилни. Това се потвърждава от изследване на швейцарската депутатка Рут-Габи Вермот-Манголд. Социалдемократката е поръчала експертиза за Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Тя апелира към 45-те страни, членуващи в съвета, да засилят полицейските и съдебни мерки срещу подобни нелегални сделки. Освен това апелът и е отправен към правителствата на благосъстоятелните държави - да оказват помощ на икономически слабите страни.

Според Страсбургския доклад търговията с органи в Европа е все още слабо развита в сравнение с активния "трансплантационен туризъм", практикуван в Азия. Прогнозата е обаче, че проблемът в бъдеще ще се изостря, поради нарастващия недостиг на трансплантационни органи в Западна Европа. В момента там има около 120 000 пациенти на хемодиализа, 40 000 от тях са в списъците на чакащи подходящ орган за трансплантация. Близо 30% от бъбречноболните умират без да дочакат намирането на подходящ орган.

Швейцарската депутатка Вермот -Манголд е разследвала нелегалните сделки между здравните институции, лекарите и дарителите на органи в Молдова. Дарителите по правило са от бедните селски региони, където хората живеят в пълна мизерия без течаща вода и отопление през зимата. Зимно време децата не ходят на училище, защото нямат здрави обувки. За продажбата на здрав бъбрек един млад човек взима между 2 500 и 3 000 долара. Получателите на органи плащат обаче между 100 и 200 000 долара.

Студията привежда примера с един руснак, живеещ в Израел, който по този начин си набавя бъбрек за трансплантация. Дарителите на органи по правило ги очаква лоша съдба - поради лошите медицински грижи и недостатъчно хранене обикновено състоянието им се влошава сериозно.

Депутатката Вермот-Манголд пледира за създаването на ясни правила за донорство на органи, които да важат за цяла Европа - само така може да се предотврати практиката, бедни хора да осигуряват здравето на богаташи, както и извличането на огромни печалби от подобна търговия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.