Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Немлечни мазнини, повече вода и забранен препарат в кравето масло откри "Активни потребители"

6 коментара
Немлечни мазнини, повече вода и забранен препарат в кравето масло откри "Активни потребители"

Наднормено съдържание на вода, нерегламентирано влагане на немлечни мазнини и наличие на забранен в ЕС противогъбичен препарат са открити в различни марки краве масло, продавани в България. Това показват резултати от лабораторни изследвания, поръчани от асоциация "Активни потребители".

Те са обхванали 10 марки масло, купени от магазини, продаващи продукти на едро в Несебър и Бургас. От организацията са избрали такива обекти, тъй като наблюденията им показвали, че производителите пласират продуктите, които не отговарят на изискванията, основно на едро. Така те попадали в хотели, ресторанти, детски градини, училища и болници.

Какво трябва да съдържа маслото

От "Активни потребители" обясняват, че са избрали да изследват съдържанието на кравето масло, тъй като то е просто и разбираемо. Този продукт се състои от 82% животински мазнини и до 16% вода, обясняват от асоциацията. Уточняват, че "не се допуска добавяне на никакви други съединения, включително немлечни мазнини, консерванти, оцветители и други добавки".

Влагането на немлечни мазнини трябва да се посочва на етикета, а такъв продукт да се обозначава като имитиращ.

Преди две години асоциацията направи подобно изследване на 15 марки, предлагани на пазара. Тогава при 4 имаше вложени немлечни мазнини, а при 1 - повече вода. След намесата на Икономическа полиция продуктите бяха изтеглени от пазара, а няколко фирми - глобени от Комисията за защита на конкуренцията.

Какво има всъщност

От 10 търговски марки, включени в настоящето изследване, в 3 са открити немлечни мазнини. Става въпрос за 10-грамова опаковка на "Маркенбургер" ЕООД и две марки на производителя "Хранинвест" - "Чепеларе" и "Краве масло". Количеството на немлечни мазнини варира от 40 до 60% спрямо общата масленост. Според "Активни потребители" е вероятно немлечните мазнини да са хидрогенирани растителни мазнини, които повишават риска от сърдечно-съдови заболявания.

При двата продукта на "Хранинвест" има и наднормено съдържание на вода. Същият проблем е засечен и в "Краве масло" на "Милтек КК". Това е отбелязано на етикета, но посоченото на него водно съдържание е по-малко от реално установеното.

В изследваните продукти на "Хранинвест" е засечен фунгицида натамицин. Той е открит и в масло "Роса", произведено от "Белла България".

От "Активни потребители" обясняват, че високото съдържание на вода е предпоставка за развитието на патогенни микроорганизми, както и за развитието на окислителни процеси, които водят до натрупването на токсични и канцерогенни съединения.

Засеченият фунгицид пък бил забранен за влагане в краве масло в Европейския съюз. Той се използва в хранителната индустрия отдавна за удължаване на трайността на продуктите, които съдържат повече вода. Не може обаче да се използва в краве масло. Количеството му в проверените продукти е от 8 до 32 мг/кг. От "Активни потребители" обясняват, че препаратът е слабо токсичен, но въпреки това представлява риск за здравето. Причините са, че той може да спре развитието на плесени по повърхността на маслото, но не и на патогенни бактерии в продукта. А предпоставка за тяхното развитие е високото съдържание на вода. Освен това препаратът е алерген и присъствието му трябва да се отбелязва на опаковка.

Подвеждащи етикети

Както и при другите тестове на "Активни потребители", и при този се установяват неточности в информацията, поднесена на етикетите. За две търговски марки няма информация за съдържанието на белтък - "Верея" на Обединена млечна компания, и 10-грамовата опаковка, произведена от "Маркенбургер" ЕООД.

При 2 марки измереното съдържание на мазнини е по-ниско от посоченото на етикетите - "Краве масло" на "Милтекс КК" и "Чепеларе" на "Хранинвест". При тези две марки съдържанието на белтък е с повече от 10% по-ниско от декларираното. Същият проблем е открит и в Deutshe Markenbutter на "Милки Груп Био" ЕАД, "Краве масло" на "Хранивест" и масло "Вълчев".

"При някои показатели, най-вече белтък, производителите са подходили несериозно и едва ли стойностите на етикетите са следствие от лабораторно изпитване. Практиката стойности за хранителна информация да се сваля от интернет е масова в България. За съжаление контролните органи не обръщат внимание на това и резултатът е очевиден – голяма част от написаното на етикетите се разминава с реално установените стойности и потребителите се заблуждават", обясняват от "Активни потребители".

Официалният държавен контролен орган - Българската агенция по безопасност на храните, отказа да коментира темата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #6

    Тровенето и лъженето не са ли престъпления! Съд и масивни глоби до закриване на предприята! На края всичко се свежда до вида съдебна система!

  2. Kiril Kovatchev
    #5

    И защо Българската агенция по безопасност на храните отказва да коментира? Ще продължава да се прави че не вижда че някой друг и върши работата? Не е приемливо агенцията само да си получава заплатките, да прибира рушвети и нищо да не прави. Време и министрите да се събудят, да уволнят директора на тази агенция и да сложат някой на когото му се работи и му пука все пак дали хората са мамени и тровени.

  3. olja501013
    #4

    Българско краве масло на купувам! Никакви-Роса, Хранинвест. Единственно на Вълчев ставаше. Същото се отнася и за мляко, и за кашкавала, и за сирене!!!

  4. Honest John
    #3

    Не купувайте стока произведена в България. Ако вносната ви е скъпа напуснете България. Аз ще бъда за пример.

  5. Londoner
    #2

    Но плюят по чуждестранните производители.

  6. Phoenix
    #1

    Прочетете,копирайте таблицата и "предайте нататък". Тези Гяволи трябва да знаят,че рано или късно всеки си плаща Гяволъка- стига "матр'яла" да му "увре пипето" и да почне мълчаливо,но неотклонно да бойкотира тези марки като не ги купува. Спад от 10-15 % на оборота им пак ще е файда- те това е "Гражданско общество"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.