Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Немски партньор в "Северен поток 2" може да напусне проекта

3 коментара
Шефът на "Унипер" Краус Шифер твърди, че засега остават в "Северен поток 2", но с безпокойство следят ситуацията

Един от немските партньори в проекта за строеж на газопровода "Северен поток 2" може да го напусне заради очакваните американски санкции срещу европейските компании, участващи в реализацията на тръбата, срещу която са Вашингтон, Украйна, Полша и някои от прибалтийските държави, а Брюксел все още има съмнения и прави анализи.

Заместник-генералният директор на "Унипер" (Uniper), която се отдели от Е.OН през 2016 година, Кристофер Делбрюк коментира в интервю за изданието Finanz Nachrichten, че дружеството може да напусне проекта.

"Не можем да рискуваме да бъдем подложени на американски сакнции. Ще бъдем изключени от търговския оборот и няма да можем да търгуваме в долари“, коментира Делбрюк.

В момента основен акционер в дружеството, реализиращо проекта - "Норд Стрийм 2", е само руската "Газпром". Плановете са след получаване на всички разрешителни за строежа руският концерн да запази 50 на сто от компанията, а германските "Винтерсхал" ( Wintershall) и "Унипер" (Uniper) , австрийската ОМВ (OMV), френската "Анжи" (Engie) и холандската "Шел" да си поделят останалия капитал като осигурят дългосрочно финансиране за половината от общата стойност на газопровода или по 950 млн. евро за всяка от западните компании.

По-късно обаче в изявление за руската агенция ТАСС главният директор на "Унипер" Клаус Шефер каза, че компанията му се придържа към своите задължения по проекта и че е убеден в неговата целесъобразност. от гледна точка на енергийната политика на Германия и Европа в момент на намаляване на производството на природен газ в Европа.

По думите на Шефер засега "проектът е независим от актуалното развитие на събитията", затова и твърдо смята, че "Северен поток 2" ще бъде реализиран. Той обаче признава,че с безпокойство следи "настоящата спирала от санкции в световната политика".

"Надявам се, че скоро всички страни ще разберат, че винаги е по-добре да се свали напрежението. Възможни са последици за нашето финансово участие в проекта "Северен поток, ние анализираме текущите политически, правни и икономически събития", добавя Шефер.

Американският Сенат прие закон, който предвижда санкции за компаниите, участващи или финансиращи строителството на газопровода, който трябва да мине по дъното на Балтийско море и да свърже Русия с Германия, която е сред най-големите потребители на руски газ.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп все още не е подписал закона, но в редица свои изказвания се обявява срещу строителството на газопровода.

"Северен поток -2“ е планиран с капацитет от 55 милиарда кубични метра газ годишно, дълъг е около 175 км и по оценки на експертите ще струва около 9.5 милиарда евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kamen Popov
    #3

    Mein lieber Herr Scheffer, Всички страни /без една/ отдавна са разбрали, че винаги е по-добре да се свали напрежението и веднага след като бъде прекратена окупацията на Крим и на територии от Източна Украйна това ще стане.

  2. olele
    #2
  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Закон, подписан от американския президент Доналд Тръмп през 2017 г. предвижда държавният глава да може да налага санкции на лица, влагащи в строителството на руски експортни газопроводи над 5 млн. долара годишно или 1 млн. долара едновременно. Освен това, законът уточнява категорично, че е против „Северен поток 2“ и намалява максималният срок за финансиране на руските нефтогазови компании от 90 на 60 дни. Новите санкции са и за кредитори изключване от търговския оборот в долари и дори замразяване на активи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.