Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нено Димов: Под 3% от парк “Пирин“ ще да бъде засегнат от строителство

8 коментара
снимка БГНЕС

Под 3% от територията на Национален парк "Пирин" ще бъде засегната от строителство след решението на правителството да промени плана за управление на парка. Това обещаха в събота на съвместна пресконференция министърът на околната среда и водите Нено Димов и кметът на града Георги Икононов. Двамата обясниха, че при строителството на втория кабинков лифт ще бъдат изсечени “минимум дървета“.

"Твърди се, че 48 % от територията на Национален парк "Пирин" ще бъде застроена, но всъщност с изменението, което беше направено на 28 декември, се разрешава строителство само в 2% от парка в ски зоната в Банско и още 0.6 % в ски зоната в Добринище. Говорим за общо 2.6 %, като става дума единствено за спортна и съпътстваща инфраструктура. (Няма да има) никакво друго строителство – нито хотели, нито ресторанти", каза Димов, цитиран от радио "Фокус" – Пирин.

Решението на Министерския съвет бе взето на 28 декември. Заради това всеки ден в София има протести на природозащитници. От екокоалицията "За да остане природа в България" смятат, че промяната на плана ще позволи сеч и строителство в 48% от териториите на парка, а решението за втори лифт над Банско “има за цел да отклони и манипулира общественото мнение“.

Екоорганизацията обяви, че ще обжалва пред съда правителственото решение. Тя твърди, че е нарушен Закона за защитените територии и европейската директива за природните местообитания. Промяната на плана е допусната, без да има оценка за въздействието  върху природата и местната икономика.

На този фон Нено Димов и Георги Икономов се разбраха, че община Банско в максимално кратки срокове ще започне подготовка на новия устройствен план. Димов добави, че конкретните инвестиционни предложения също ще подлежат на оценка за въздействие върху околната среда и процедури, които ще включват обществено обсъждане. Министърът на околната среда и водите допълни, че на 3 януари 2018 година в една от социалните мрежи ще отговаря на живо на всички, които имат въпроси по темата.

Кметът на Банско коментира, че Планът за управление на парка не се нуждае от екооценка. Такава щяло да има в устройствения план, по който сега общината трябва да работи.

“Зелените не са специалисти по териториално устройство и не е нужно да знаят точно кои планове трябва да подлежат на тази оценка, но пък ако знаят и злоупотребяват с това нещо просто дават погрешна информация, още по-зле”, каза Икономов.

"Аз като кмет, цялото общинското ръководство и общинските съветници, няма да позволим да се отсече едно дърво повече от това, което е нужно за изграждането на втората кабинка и оптимизацията на ски зоната в Банско", допълни той. Според него местните хора държат на природата в района повече "от тези, които седят само в София, на жълтите павета".

Кметът каза, че местната власт в Банско е “истински гаранти“ за това да не се случва нищо нередно в планината.

В часовете преди пресконференцията в медиите се появиха снимки на опашки от чакащи по зелената трева и рехавия сняг да се качат на лифта за ски зоната в Банско. В социалните мрежи има твърдения, че съоръжението нарочно работи с ограничен капацитет в някои дни, за да се използва като пиар за строеж на втора кабинка над Банско. Концесионерът на ски зоната отрича, съобщава вестник “Сега“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис Б
    #8

    A 3%, колко декара са, защо не ни кажеш?

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #7
  3. Sgt. Pepper
    #6

    Ако разорат един склон, разчистят скалите от него и го застелят със снегозадържаши мреки, а отстрани го разгопаят, за да прокарат ток и вода за снежните оръдия, това строителство ли е? - Не. А явява ли се това съсипване на природата? - Да, идете вижте как изглежда това място през лятото.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Много са 3 % за строителство на хотели! Това значи още 66% за нови писти! До №3-как оценявате стоителството в природните паркове по време на соц-а? Мнго ли беще? Малко ли беще? Спазваха ли се правила? Пазеше ли се природата? Така ли трябваше да бъде? Не трябваше ли и тогава печлбата на олигарси и офшоркаджии да е на преден план? Ах, тогава такива не бяха допускани в България! Защо ли?

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  6. Sgt. Pepper
    #3

    "нито едно дърво повече от това, което е нужно за втората кабинка... И ЗА ОПТИМИЗАЦИЯТА НА СКИ-ЗОНАТА". Нали ви е ясно какво значи "оптимизация"? Като увеличават цените на тока е "оптимизация", като съкращават работни места пак е "оптимизация"... нима някой се съмнява, че "оптимизация" е всичко онова, което е опасно да се нарече с истинското си име?

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Сеченето над 500 годишни Мури не е строителство, но продажбата на дървения материал е добър доход.А, цеко...Дългогодишният кмет е много опитен. Той разбира и от птички и отпчелички, най-много от парички

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.