Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Необявена среща с топ мениджъри на "Газпром" в София за газовия хъб

Съдбата на проекта ще зависи и от пазарен тест сред търговци

14 коментара
Газовият хъб е сред любимите проекти на премиера Бойко Борисов

Финализирането на предпроектното проучване за необходимостта, рентабилността и източниците за захранване на планирания от правителството газов хъб "Балкан" ще зависи и от резултатите на пазарна процедура за заявяване на обвързващ интерес от страна на търговци на газ към допълнителни капацитети от българската газопреносна мрежа. Това заявиха от енергийното министерство пред Mediapool.

Финансово-икономическият анализ бе възложен през март на 2018 г. на българо-швейцарското дружество ДЗЗД "АФ-ЕМГ Консулт" и неговите междинни резултати бяха представени пред Европейската комисия през юни. Той предлага седем варианта за трасета към газовия център и създаването на платформата за търговия със синьото гориво. Опциите са за доставка между 25 и 60 милиарда кубически метра газ годишно през сегашните входни точки на газовата ни система, а 11 държави са проявили интерес към развитието на подобен център, според междинния доклад.

Чакат се обвързващи оферти за капацитети

Очакваше се неговите окончателни заключения да са готови до края на септември, но от газовия оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) са решили в тях да се включат и резултатите от процедура за резервиране на допълнителни капацитети за доставки през границите с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия. Две от фазите на т.нар. отворен сезон (open season) бяха проведени през юли-август 2017 и март-април 2018 г. Във втората фаза необвързващи оферти за добавен капацитет към входните точки на мрежата ни са подали петима кандидати за различни количества и различни периоди след 2019 г. на границите ни с четирите съседни държави, сочат публикуваните на сайта на БТГ резултати.

За периода 17 октомври - 31 декември 2018 г. газовият оператор планира да проведе третата фаза на отворения сезон, в която участниците ще подават обвързващи оферти. При положителен резултат от икономическия тест на жизнеспособността на потенциалните проекти за разширяване на газовата ни мрежа и дори хъба, с кандидатите ще се подпишат обвързващи договори за пренос. Предстои внасянето на документите за процедурата за обсъждане и одобрение от енергийния регулатор, след което да се обяви и самата трета фаза.

Трасетата още са хипотетични

БТГ очаква след приключването ѝ на база внесените обвързващи предложения да се очертаят реалните трасета за захранване на хъба със суровина и транспортирането на газ от него към други държави. Все още обаче държавната фирма разчита в голяма степен на обещаните в края на май от руския президент Владимир Путин газови доставки през втората тръба на "Турски поток", за която тогава принципно бе заявено, че ще стига до България. Премиерът Бойко Борисов заяви, че бил поставил условие половината от годишния капацитет на тръбата от 15.750 млрд. куб. м да остават за хъба, а другите да се транспортират за Сърбия. Техническите и финансовите детайли по въпроса бяха оставени за по-късно и още не им е дошъл редът.

Необявена среща с топ мениджъри на "Газпром" в София

Засега на "Газпром" са били представени само междинните резултати от предпроектното проучване. Това е станало на среща миналия петък в София, в която са участвали от руска страна Елена Бурмистрова, генерален директор на "Газпром Експорт", и Александър Медведев, зам.-генерален директор на "Газпром", а от българска – вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и шефът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, научи Mediapool.

Интересен момент е, че точно по същото време в Санкт Петербург на разговори с "Газпром Експорт" за предоговаряне на новите условия на доставките, за да съответстват на поставените от  Еврокомисията изисквания, беше делегация от "Булгаргаз", ръководена от шефа ѝ Николай Павлов. Екипът обаче се срещнал с един от заместниците на Бурмистрова – Дмитрий Аверкин, докато шефката му е била в София.

Тъй като двете срещи не бяха обявени предварително, породиха конспирации, съмнения за некоординираност и за тайни договорки.

Все пак от "Булгаргаз" обявиха, че е подписан анекс към договора, позволяващ преразглеждането на договора за доставките така, че да следва европейските цени, но тепърва ще се разговаря по-конкретно и следващата среща е през ноември.

От енергийното министерство и "Булгартрансгаз" обясниха пред Mediapool, че двете срещи са се състояли поотделно, защото темите им са били различни, а не ги обявили, защото били технически и от тях не се очаквали на момента конкретни резултати.

Този аргумент обаче е странен, при положение, че в края на юни правителствената пресслужба разпространи съобщение и снимки от среща на Борисов в Министерския съвет с руски журналисти, пред които той промотирал хъба и ги убеждавал, че България разполага с възможност и средства да продължи втората тръба на "Турски поток" на своя територия. Докато сега визита на втория човек в "Газпром" и първия в "Газпром Експорт" се счита за незначителна. 

Без реакция от руския концерн засега

От енергийното министерство твърдят, че на срещата в София са били представени единствено концепцията за газовия хъб и междинните резултати от предпроектното проучване. Не са били обсъждани нито втората тръба на "Турски поток", нито евентуални директни руски газови доставки за центъра "Балкан" по дъното на Черно море по трасето на прекратения през декември 2014 г. проект за "Южен поток", твърдят от БТГ. От страна на Медведев и Бурмистрова не е имало коментари дали "Газпром" ще участва в газовия хъб и по какъв начин.

Според бившия посланик на България в Русия и сегашен член на управата на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания Илиян Василев, обаче, двама от най-важните шефове в структурата на руския газов концерн са били в България, за да проучат възможността за "олекотена" версия на Южен поток". Според него това активиране е заради решение на международни акционери в "Газпром“ да предявят съдебен иск срещу топ мениджмънта на компанията за лошото управление на проекта "Южен поток“, довело до загуби от 2.2 млрд. долара, които трябваше да бъдат отписани.

"Вторият ред на мисли, който допълва мотивационната база на най-високо равнище в "Газпром", е решението на компанията чрез дъщерното си дружество "Газпром Трансгаз Краснодар" да отпусне заем от 1.9 млрд. долара на друга дъщерна структура – холандска компания "Газпром" – "Южен поток Транспорт", която трябваше да реализира "Южен поток". Това е ясен знак, че Кремъл форсира крайната фаза на намирането на решение за продължението на "Турски поток", пише Илиян Василев в свой коментар в бюлетин на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.

Списък с "мини"

"Списъкът с "мини“, пред които е изправен проектът за продължение на "Турски поток" през България до Сърбия, едва ли може да бъде по-стряскащ. Българската страна от своя страна също се нуждае от дискретност, тъй като задълженията, които трябва да поеме по олекотената верния на "Южен поток", трябва да бъдат предварително изчистени с Европейската комисия. Съгласно последните промени в законодателството на ЕС, всяка нова основна трансгранична инфраструктура за транзит на газ в ЕС се нуждае от задължително предварително съгласуване с Брюксел. Съдбата на оригиналният "Южен поток“ подхранва органичен песимизъм, тъй като ангажиментите, поети от българското правителство тогава, не бяха изпълнени. "Южен поток Лайт“ се нуждае от зелена светлина и от Вашингтон, тъй като заплахата от американските санкции все още виси над двата "потока“ на "Газпром“, пише още Василев.

Според досегашните изявление на Борисов за газовия хъб край Варна, договарянето на руските доставки е от важно значение за съдбата на планирания център – независимо дали ще са по "Турски поток" или по съкратен вариант на "Южен поток". От "Булгартрансгаз" при представянето на междинните резултати от предпроуктното проучване в Брюксел обаче посочиха, че възможни държави за доставка на горивото са и Азербайджан, САЩ, Египет, Нигерия, Гърция и местата, където има терминали за внос на втечнен газ, но това засега е по-скоро в сферата на хипотезите.

Тогава стана ясно също, че реално, за да се идентифицира интересът за захранване и купуване на количества от хъба, трябва да се проведат пазарни процедури и техните резултати вече биха били по-показателни за смисъла и рентабилността на подобно начинание.

Така че предстои да се види какво ще покажат предстоящият пазарен тест и евентуалните бъдещи преговори с "Газпром" за доставките за хъба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #14

    Написаното под материала на журналистката затвърждава пропорцията за умственото състояние на българите, изчислена от проф. Иво Христов. Полезно е да се знае, че България получава по-евтин газ отколкото Германия, а още по-ниска е цената само за Турция. ЦЕНАТА НА ПРИРОДНИЯ ГАЗ В РУМЪНИЯ Е ПО-ВИСОКА, ОТКОЛКОТО В БЪЛГАРИЯ. Другите ни съседни страни не добиват природен газ, за да ни захранват с такъв. И накрая, Китай и други азиатски страни внасят втечнен природен газ от на цени до 400 щатски долара за кило куба. Та така... Продължавайте да пишете, колеги.

  2. Лизи Гугуткова
    #13

    Газът по-скъп със 170 лв/1000 куб.м. в сравнение с октомври 2017 г. В т цената не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа. В тази връзка клиентите следва да заплащат на крайните снабдители цена за достъп и пренос през газопреносната мрежа, определена от оператора на газопреносната мрежа

  3. Практик от София
    #12

    Така и така става дума за комуникации: на фона на безплодната тукашна говорилня за алтернанативни трасета, диверсификационни доставки и хъбове, нашите полски братя, без много плямпане, действат. ,,... полските власти обявиха началото на изграждане на канал през балтийския шлюз, заобикалящ руските териториални води... съоръжението ще даде възможност за активиране на корабоплаването под знамената на Европейския съюз...Понастощем в залива може да се влезе само през пристанището Балтийск (основната военоморска база на руския Балтийски флот), което е проблематично поради сложните и дълги процедури..."

  4. Лизи Гугуткова
    #11

    Ай Си Джи Би“ АД стартира процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Избор на консултант за осъществяване на строителен надзор с предмет „Строеж на междусистемна газова връзка Гърция-България“.

  5. Лизи Гугуткова
    #10

    В Нефт и газ газят нещастните....а бензинът скйп?! России грозит новый скачок цен на бензин Меры правительства по стабилизации рынка бензина, постепенно теряют свою "магическую силу".

  6. Коментарът е изтрит в 14:46 на 5 октомври 2018 от автора.
    #9
  7. Коментарът е изтрит в 14:45 на 5 октомври 2018 от автора.
    #8
  8. Коментарът е изтрит в 14:44 на 5 октомври 2018 от автора.
    #7
  9. ARROGANT
    #6

    Това обяснява всичко и без коментари: http://picbg.net/u/337/39928/786291.jpg

  10. Лизи Гугуткова
    #5

    Българска медия писала ли е за това: Украинската страна ще поиска 12 милиарда долара от Русия като компенсация. Тази сума е посочена в исковата молба, подадена в Международния арбитражен съд и е обезщетение за щетите, които ще бъдат причинени на Украйна в резултат на започването на "Северен поток" 2 и неактивното използване на системата за транспортиране на газ в страната."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.