Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неограничената кредитна експанзия крие риск за икономиката

0 коментара

Всяка много бърза кредитна експанзия, каквато наблюдаваме и в България през последните години, крие значим риск в перспектива за промяна на общите икономически условия в страната.

Това коментира бившият член на Управителния съвет на БНБ Румен Аврамов в предаването "Бизнеспул" на радио "Нова Европа" и Mediapool.

Аврамов обясни, че бързата кредитна експанзия води след себе си рязко и бързо покачване на лихвите, което променя изцяло финансовия баланс на самите кредитополучатели, утежнява дълговото бреме и може да направи част от техните дългове трудно изплатими.

"Това са класически ситуации в банковата история, при които не става дума толкова за стабилността на самите кредитополучатели, колкото за промяна на общите икономически условия", каза макроикономистът.

Аврамов обаче не вижда такъв риск за България в близка перспектива, на фона на договорените с МВФ и вече предприети мерки от Централната банка и правителството. Той прогнозира, че през следващите години ще преобладава тенденцията за увеличение на лихвите, но тя няма да е шокова.

Бившият член на УС на БНБ добави, че в ситуация на бърза кредитна експанзия банките имат склонност да не доглеждат някои от рисковете и да се изкушават да кредитират субекти, които при други условия не биха кредитирали.

Според Румен Аврамов вече предприетите мерки за ограничаване на кредитния ръст са в правилната посока.

"Независимо от базата, от която тръгваме, от това, че кредитирането беше изключително свито в годините веднага след въвеждането на паричния съвет, БНБ би трябвало да реагира по този начин на кредитна експанзия, която излиза извън рамките", каза Аврамов.

Той прогнозира, че мерките, оспорени и от лявата, и от дясната опозиция, ще намалят кредитирането до размери, близки до едни по-спокойни тенденции в икономиката. Те ще премахнат "гребена на вълната", но няма да променят самата тенденция за увеличаване на кредитирането, смята Аврамов.

Промяна на тенденцията би могло да се получи само ако длъжниците изведнъж и масирано се озоват в ситуацията на неплатежоспособност.

Според Аврамов, до голяма степен кредитната експанзия се дължи на самите търговски банки, които са били принудени да преориентират политиката си от депозиране на пари навън в активно кредитиране вътре в страната. Това е свързано с падането на световните лихви през последните няколко години и натиска върху рентабилността на банките.

"Обстоятелството, че търговските банки раздават кредити с доста голяма лекота, от една страна може да значи, че преценяват като по-малък риска в икономиката. От друга то може и да означава, че банките изпитват определен натиск върху рентабилността си, върху своите финансови баланси, за да кредитират на всяка цена", предупреди Аврамов.

Той отхвърли възможността за сравнение между сегашната ситуация и кредитния бум в средата на 90-те години в България, довел до масовия фалит на банки и разразилата се хиперинфлация.

Аврамов подчерта, че през 1995 г. ставаше въпрос за неограничаван оборот на пари между Централната банка, търговски банки - преобладаващо държавни и нежизнеспособни държавни фирми, които са получавали основните кредити. "Това беше вътрешен оборот, който подхранва инфлацията и който нямаше граници".

Сега е съвсем различно - БНБ няма право да рефинансира търговските банки и те са принудени да бъдат по-предпазливи в политиката си, освен това в огромната си част са собственост на чужд капитал, което също е условие за по-предпазлива кредитна дейност, посочи Аврамов. Той допълни, че разлика от средата на 90-те години сега българската икономика в по-голямата си част е частна и е несравнимо по-качествена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.