Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неопитомената епидемия и рисковете от извънредното положение

2 коментара
Жена по време на извънредно положение, ЕПА/БГНЕС

"Грипът е опитомена епидемия. Нещо, с което сме свикнали и сме обживяли. Грипът е познат риск. Covid-19 тласна политиците и обществата към състояние на дълбока несигурност. Тогава започнаха паническите реакции". Така политологът Васил Гарнизов описа политическата реакция на пандемията в демократичните държави през февруари и март тази година.

Гарнизов бе един от лекторите в онлайн конференцията, посветена на извънредно положение. Говорителите описаха различни аспекти на проблема, включително от гледна точка на политическата философия, правото и конституционната теория.

Кръглата маса се реализира в рамките на проект "Рискове за сигурността. Към дълбока реформа на институционалните политики", финансиран от Фонд "Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Дълбоката несигурност е постановка, която описва пълното непознаване на процес или явление. Именно това доведе до обявяването на извънредно положение в десетки демократични държави по целия свят.

"В началото на кризата с Covid-19 ние разполагахме само с един план за действи – планът ни за действие грипна епидемия", напомни Гарнизов. Той разказа как повечето световни лидери са описвали коронавируса като нещо твърде далечно или като обикновено грипче, с което ще се справим. Това се е променило само за няколко седмици, след като се оказва, че Китай прикрива информация и далеч не става дума за грипче.

Така е настъпила паниката, която след това преля в извънредното положение, коментара Гарнизов

Изследователят Рада Смедовска-Томова разказа за опита на Франция с извънредните положения. Тя напомни, че от 2015 година, с малки прекъсвания, Франция почти постоянно се намира в различни видове извънредни положения, включително заради терористичните атаки. Именно заради това страната първа в Европа въвежда в законодателството си и извънредното здравно положение.

"Въвеждането на извънредното положение, колкото и спорно да е то, отговаря на искането за обща защита. В името на защитата на републиката то се използва срещу тези, които я поставят в опасност. Правната постановска е създаден във Франция заради риска от отцепване на територии, но значението ѝ се променя. Извънредното положение постепенно се превръща в общо правило, което има за цел да управлява тежките социални конфликти", коментира Смедовска.

В общия случай при всяко ново предизвикателство властите се стремят да скъсят времето за вземане на решения. Техният аргумент е, че става за нова заплаха, а миналото някак се зачерква.

"И всяка нова извънредна ситуация се представя като по-сериозна от предишната. Получава се така, че след всяко извънредно положение, никога не се връщаме към това, което е било преди, към нормалното", коментира Смедовска

По думите ѝ извънредността оставя видими следи с невъобразим ефет върху законите, а често пъти води до увеличаване на правомощията на изпълнителната власт, ограничавайки възможностите за съдебен и парламентарен контрол

"Това е опитът на Франция, но той не се отличава много от това, което имаме ние", каза Смедовска. Нейният колега Стефан Попов коментира, че е работа на парламентът да спира поривите на изпълнителната власт към завземане на повече власт.

По време на конференция Сергей Стефанов говори за чумната епидемия през Средновековието и реакцията на общностите към заплахата тогава.

Юлиан Попов разказа тезата си за безрисковото общество и постоянното живеене в извънредно положение, а Атанас Славов разви тезата си за конституционната и авторитарната диктатура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #2

    Точно така е =миналото се зачерква....
    Разчита се на американската уравниловка с плочите/телефоните/ и програма - цопи,пеист дилит в съзнанията...Ама личност,ама произход,ама генетика,ама карма - абе руснаците го направиха преди, айде и ния с компютера...
    И като се натрупа тази помия - всичко гръмва: потомци пклащат слугуването на предците...
    И дали номера с общата чипия и чифутовата електронка "Гоике кажи си пина и чакаш ли пари"...ще се крепи още - въпрос на 5 G и иде ли Дойче Телекома за сортиране...
    Ама

  2. Valpet
    #1

    Преливане от пусто в празно на тема "Ковид" и така - наливане на вода в мелницата на излишното ковид-напрежение в обществото. Целта, разбира се, е да се трупат материали в папката за следващата научна степен или звание. Браво, дори брависимо!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.