Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непоносимата самота на сирийската опозиция

8 коментара
Непоносимата самота на сирийската опозиция

Въпросът, който преследва сирийските бунтовници от самото начало, е кой може да говори от тяхно име? Кой може да претендира, че изцяло ги представлява и по-конкретно да накара множеството въоръжени групировки на бойното поле да му се подчинява, в борбата срещу режима на Башар Асад?

Американци и руснаци правят вяли опити да свикат нова мирна конференция за Сирия. Едновременно с разрушаването на химическия арсенал на режима на Башар Асад, "Женева 2" може да се състои края на ноември. Тази перспектива бе сред засегнатите теми на разговорите в Лондон на 22 октомври. На тях се събраха десетина страни, формиращи т.нар. група "Приятели на Сирия", опитващи се да създадат благоприятни условия за политически преход в тази страна.

Техен събеседник е основното опозиционно движение - Сирийската национална коалиция (СНК), която трябва да се срещне с представители на сирийското правителство в Женева.

Представителността на СНК обаче е оспорвано. Миналия месец тя претърпя политическо поражение, когато дузина бунтовнически групировки, предимно джихадисти, заявиха, че по никакъв начин не се отъждествяват с тази организация.

Твърдото ядро на СНК бе съставено от движението "Мюсюлмански братя", след което тя успя да се отвори към редица други части на сирийското общество - демократи, светски ориентирани хора, кюрди, християни. Безспорно в нея са събрани смели и компетентни жени и мъже. Но все още отслабена от стари и престари дрязги, на СНК, която действа извън територията на Сирия, е трудно да се наложи като "правителство" в освободените от бунтовниците зони.

Изпитва затруднения да постигне единодушие вътре в страната, макар и да е единственият представител на опозицията навън.

Това до голяма степен се дължи на историята на сирийското бунтовническо движение. В началото един мирен бунт бе започнат от най-различни представители на обществото. В продължение на почти осем месеца хиляди сирийци предизвикваха режима с обикновени улични протести. Нечуваната жестокост на репресиите е нещото, накарало тези протестиращи да се обърнат към въоръжената борба - рефлекс за самозащита. С това бунтовническото движение или по-точно част от него премина под силното влияние на страните, които искаха да го въоръжат.

Три от тях - Саудитска Арабия, Катар и Турция – без колебание подкрепиха по този начин, повече или по-малко директно, джихадистки отряди, някои от които близки до Ал Каида.

"В Сирия няма ислямска революция, а народно въстание, финансирано основно от ислямистки източници", пише центърът за изследвания "Арабска инициатива за реформа" в последната си публикация.

Част от сирийската трагедия идва точно оттам. Рияд, Доха и Анкара допринесоха за изграждането на ислямисткия профил на бунтовниците. Този профил работи в полза на режима в страната, всява страх в редица малцинствени групи, а във външен план - предизвиква нарастващото недоверие на западното обществено мнение.

Американците и европейците, пасивни наблюдатели на тази еволюция, трябва да подкрепят максимално демократичните структури в опозицията. Особено ако перспективата за Женева се открие отново.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Америка нямаше намерение да бъде пасивен наблюдател, но в последния момент се чу някакво изпукване.

  2. Анонимен
    #7

    Да спретнем едно съвещание на сирийската опозиция в България, а ла Ники Младенов. Опозицията няма да прави пътни разходи, нали е вече дошла. Така няма да скучае, а ЕС ще ни похвали.

  3. Анонимен
    #6

    "Американците и европейците, пасивни наблюдатели на тази еволюция, трябва да подкрепят максимално демократичните структури в опозицията." Кой казва това-от писаното не става ясно-статията е анонимна!

  4. Анонимен
    #5

    Ха ха ха Кои беха тия т.нар. от юдейската медия Медиапул - демократични структури в опозицията? Смешници сте вие, смешници.

  5. Анонимен
    #4

    3. какво доказва това? че дпс е на власт и там ли?

  6. Анонимен
    #3

    @1 Косово, Босна и Сърбия не са много по-зле от България.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  8. Анонимен
    #1

    Тъй, тъй... виновни са Анкара, Доха и Рияд, забравя се какви ги дробеше Обама и какво постигнаха американските тарикати в Ирак,Либия,Афганистан, Тунис и Египет, а преди това в Косово , Босна и Херцеговина и Сърбия. А ние ще им сърбаме попарата - бас държа, че и сто хиляди бежанци да дойдат, пак няма да спре потока от бягащите от преди американската намеса добре функциониращи държави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.