Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непозволеният натиск върху прокуратурата е "широко разпространен"

0 коментара
Непозволеният натиск върху прокуратурата е "широко разпространен"
Прокурорите продължават да бъдат подложени на неправомерен натиск, а от 2006 година досега се забелязва "минимално" намаляване на нивата на корупция в системата. Изводите са от третото издание на "Индекса за реформа в прокуратурата", изработено от експерти на Американската асоциацията на юристите. Докладът бе коментиран в петък на съвместна пресконференция на главния прокурор Борис Велчев и американския посланик Джеймс Уорлик.

Другите основни проблеми пред българската прокуратура са качеството на юридическото образование, недостатъчният принос на институцията към справедливостта в обществения живот и лошото състояние на сградите. В същото време индексът отчита значителен напредък в реформата на държавното обвинение. Подобрение бележат общо 11 от 28-те фактори за оценка, докато няма отрицателно развитие по нито един от тях.

В доклада се заявява, че реформата в прокуратурата е заслуга на сегашния главен прокурор. "Насочените към реформа усилия са обвързани с настоящия главен прокурор и те могат да отслабнат, след като изтече неговия мандат (през 2013 г., бел.авт.)", за заявили интервюираните по време на проучването магистрати.

В своя коментар Борис Велчев заяви, че "истински критичният елемент" от индекса е констатацията за продължаващия неправомерен натиск върху прокурорите. Американските експерти са установили, че проучването е открило "вратички в структурата на прокуратурата, които се използват за неправомерно влияние".

"Въпреки усилията за реформа, както и през 2006 година неправомерното влияние от страна на политически партии, адвокати, съдии, държавни органи, организирана престъпност и семейни връзки продължава да е широко разпространено", се казва в доклада.

Главният прокурор заяви, че не могат да се "направят особено радостни констатации" по отношение на възможностите на прокурорите да работят свободно. Той прояви самокритичност и по отношение на приноса на институцията за създаването на усещане за справедливост и почтеност в обществения живот. "Резултатите не са особено обнадеждаващи", обобщи Велчев.

Той заяви, че прокуратурата се стреми да изгради вътрешни механизми за намаляване на натиска върху отделния прокурор от страна на висшестоящите. За тази цел ще бъде върнат специалния надзор по определени дела, който ще се прилага, ако съответен прокурор обяви, че изпитва трудности при решаването на своя случай. В тези случаи ще му помага висшестоящ обвинител.

По отношение на "справедливостта в обществото" Велчев заяви, че "ще бъде грешка, ако вниманието се фокусира върху прокуратурата". Той заяви, че гражданите трябва да бъдат по-активни и "морално задължени" да подават сигнали за натиск от длъжностни лица, обясни, че полицията трябва да разкрива повече престъпления, а институциите да бъдат по-ефективни.

В отговор на въпрос за противодействие на външния натиск Велчев заяви, че това зависи от отделния прокурор. "Политически натиск (върху прокурорите, б. р.) винаги е имало, има и ще има, и то поради една проста причина – ние живеем в една държава с политиците", обясни той.

В същото време обаче заяви, че прокуратурата ще направи всичко възможно, за да "няма монопол" на натиска по време на следващите избори. "Натискът ще бъде от всички политически сили и ще бъде срещу всички политически сили", заяви той. Той посъветва прокурорите да отсяват работата и разследват само онези сигнали за купуване на избори, в които има достатъчно данни за извършени престъпления.

Освен положително развитие по професионалните критерии за работата на прокуратура, подобно развитие има във финансово измерение. От 2006 година досега заплатата на държавните обвинители се е повишила с от 33 до 61%. Най-голямото повишение е за младшите прокурори, които встъпват на работа със заплата от 1200 лева.

Американският посланик Джеймс Уорлик коментира, че българската прокуратура е съумяла да проведе "някои трудни реформи" и реформата върви в "правилната посока". Той открои по-голямата прозрачност на институцията и подобреното взаимодействие с останалите власти.

В същото време дипломатът отбеляза, че предстои много работа за преодоляването на податливостта на прокурорите на неправомерен натиск.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.