Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непроучените археологически обекти ще се дават на концесия

7 коментара
Непроучените археологически обекти ще се дават на концесия

Да може да се търгува с отделни експонати, а не задължително с цели колекции, както и облекчаване на възможностите за концесионна дейност, предвиждат основните промени в законопроекта за културното наследство, внесени между първото и второто четене. Документът, който стана обект на ожесточени атаки от колекционерското лоби, бе подложен на обсъждане от работна група през последните седмици с цел сближаване позициите на заинтересованите страни.

Вносителят на законопроекта и председател на комисията по култура в парламента Нина Чилова обясни, че част от забележките са отразени и са изчистени някои текстове, но основният дух на законопроекта се запазва. Променя се обаче един от критикуваните моменти – колекциите да могат да се търгуват само в тяхната цялост. В коригирания вариант това ограничение отпада.

Друг нов момент е непроучени археологически обекти да могат да се дават на концесия. Те ще бъдат определяни от министъра на културата. В момента повечето такива обекти не са проучени докрай. В началото бе разписан рестриктивен текст по отношение на евентуално концесиониране поради голямата значимост на тези обекти за България. Публично бе застъпена много силно обаче и другата теза - да отпаднат тези обекти от ограничителния режим с оглед да се допусне частната инициатива във финансирането на археологическите проучвания, но при разрешителен режим и контрол от страна на държавата. В крайна сметка при обсъжданията е надделял вторият вариант. Държавата ще делегира на нумизматичните дружества да идентифицират и оценяват монетите като с тях ще може да се търгува, но не и да се изнасят.

Чилова каза, че все още се дискутира дали срокът за деклариране на колекциите да е три месеца или повече. Запазва се изискването когато в частна колекция има ценности, представляващи национално богатство, притежателят им да остава техен "държател”, но те да се собственост на държавата. По този начин ценностите ще могат да бъдат показвани, но няма да може да се търгува с тях. Това и изискването за доказване произхода на колекциите, предизвика гневът на колекционерското лоби, което нарече законопроекта “правна фикция”, “хаос” и “тоталитарен прочит на възрожденските традиции”.

Въпреки че представители на 21 неправителствени организации бяха включени в дискусиите по законопроекта между първото и второто четене, те нарекоха стоте часа от работата на експертната група “изгубени” и обявиха, че “ако законопроектът бъде приет, той няма да има никакво правно действие и ще произведе низ от съдебни дела”

Зам.-председателят на НДСВ проф. Огнян Герджиков обясни обаче, че законопроектът има пълната подкрепа на коалиционните партньори от БСП и ДПС, както и на представители на опозицията. “Това означава, че не става въпрос за някакъв партиен интерес, а за закон с общонационално значение”, коментира Герджиков. По думите му срещу закона се е обявило не обществото, а “група от хора, които успешно се мобилизираха и се опълчиха, защото имат личен, финансов интерес”.

“Със законопроекта се слага край на срамната търговия с националната ни памет и в частност с археологическото наследство”, заяви Чилова. Тя допълни, че паралелно се подготвят и промени в Наказателния кодекс, за да се завишат санкциите за престъпления с културни ценности и да има превенция на престъпленията с тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xxx
    #9

    Не се учудвам, че тя внася законопроекта...

  2. гренадир
    #7

    Ти си говедце, бе, законът на практика национализира всички по-важни колекции, в т.ч. тази на Черепа.

  3. Khanasubygi
    #6

    Pak sasipvat natzionalnoto ni kulturno nasledstvo! V tzial sviat se nalagat novi i novi ogranichenia i silni zakoni za opazvaneto na tezi tzennosti samo nie se namerihme liberalite da gi rushim! Mrusna komunisticeska, prestupnicheska (da, suznavam, ce tova e taftologia!) paplach! Na vsiakude se opitvat tochno tova da nalojat - dori kolektzii, koito se targuvat, da se targuvat zaedno, za da mogat da budat lesno-dostupni za uchenite i da mogat da budat proucvani! Kato razprusnesh edna kolektzia, sled

  4. sam
    #4

    A u nas darjava niama!Togava?

  5. Gogo
    #3

    Tozi,koito ima mnogo pari i blagoslovia,chte moje da kopae.Kakto v Garzia,bednite da ne si vaobraziavat,she mogat da se zanimavat s kolekzionerstvo i razkopki,inashe-zatvora.

  6. Chicho Tony
    #2

    Tzeli kolekcii e trudno da se prodavat. Po-lesno za nashite prestypnitzi e na parche

  7. ММ
    #1

    СРЕЩУ ЗАКОНА СА ОЛИГАРСИТЕ, НА КОИТО СЕ НАЦИОНАЛИЗИРАТ ОТКРАДНАТИТЕ ОТ ДЪРЖАВАТА ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.