Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непрозрачният енергиен пазар ни отваря нова евросанкция

9 коментара
Непрозрачният енергиен пазар ни отваря нова евросанкция

Непрозрачният енергиен пазар в България провокира Европейската комисия, която в четвъртък откри наказателна процедура срещу страната ни заради неспазване на евродирективите, задължаващи операторите на електро и газопреносната мрежи да обявяват свободния капацитет на мрежите. Това ограничава достъпа на конкуренцията до преносните системи и възпрепятства навлизането на нови участници на пазара, посочват от Брюксел.

Същата наказателна процедура обаче е открита и срещу почти всички страни членки на ЕС, единствено Кипър и Малта се разминават с евентуална евросанкция.

Брюксел е установил, че операторите на преносните мрежи не са давали информация на снадбителните компании какъв е свободния капацитет на мрежите и така са били силно ограничени възможностите за износ и внос на електроенергия в отделните държави, пише в съобщението на ЕК.

От комисията обръщат внимание и върху бездействието на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) , която като национален регулаторен орган по принцип е длъжна да следи дали се спазват тези изисквания. В такива случаи е задължително налагането на санкции на нарушителите, но ДКЕВР досега не е предприела нито веднъж такава мярка срещу Електроенергийния системен оператор (ЕСО)

Нарушения са и запазването на регулирани цени особено в изгода на големи потребители, което затруднява навлизането на нови участници на пазара, както и отсъствието на адекватни процедури за уреждане на спорове за потребители на национално ниво, посочват още от Брюксел.

От ДКЕВР и Министерството на икономиката и енергетиката отказаха коментар, единствено шефът на ЕСО Иван Айолов заяви, че има ръководеното от него дружество спазвало европейските изисквания и изпълнявало задълженията си за регулиране на честота, поддържане на необходимия резерв, регулиране на напрежение.

Българската енергийна система работи паралелно с останалите енергийни системи съгласно изискванията и не нарушаваме никакви европейски принципи, заяви Айолов. Ще кореспондираме с Брюксел, за да разберем каква е причината за това решение, добави той.

ЕСО балансира системата и управлява излишъците от енергия така, че да свети в България, каза още шефът на електроенергийния оператор. Той уточни, че в момента се задържа електропроизводството и не се използват всички мощности, тъй като в момента има голям излишък от предлагана на пазара електроенергия. Търсенето обаче е слабо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър
    #10

    "в момента се задържа електропроизводството и не се използват всички мощности, тъй като в момента има голям излишък от предлагана на пазара електроенергия. Търсенето обаче е слабо."След такава констатация как се аргументира нуждата от АЕЦ Белене???

  2. Ени
    #9

    Сега разбрах, защо искаме комисар по енергетиката!

  3. koko
    #8

    По въпроса дали е в криза енергетиката и Белене:в средата на 80 г. (преди 25 год.) дневните товари на енергийната система бяха от порядъка на 4500 MW през лятото и стигаха до 8000 MW през зимата. Инсталираната мощност беше около 10 000 MW. В момента, товарите са между 3000 и 4000 MW. Т.е. - за 25 год. растеж=0. Причините са 2 - частната икономика не разхищава енергия;- кризата в момента.Сега не само българското потребление е свито, но и това на съседите (пазар за който изнасяхме).Резултат: финансови проблеми на НЕК; абсолютно ненужно инвестиране в нова АЕЦ.

  4. Факт
    #7

    АЕЦ е много голяма лъжица за костовашката ти уста, Петре!

  5. Петър
    #6

    Голяма, но не лъжица. Защото с лъжицата се храниш, а АЕЦ ще ни лишава от храна. Защо данъкоплатецът трябва да изплаща заемите по построяването на това чудо невиждано. Било много нужно и много важно. Добре. Да го оставят на бизнеса. Той да си го развива, финансира и печели. Елементарно! Ако идеята е печеливша, със сигурност ще намери частно финансиране. Но ако е губеща, такова няма да има.

  6. ВЛАК GT
    #5

    САМО ДА СЕ МАХНАТ ЧЕРВЕНИТЕ КРАТУНИ.

  7. Mюмюн
    #4

    енергетиката. Хитро.

  8. boby1945
    #2

    знаиш .....

  9. EU
    #1

    следва, вместо да защитава ретроградни монополни интереси, да се грижи основно за либерализирането на енергийния пазар в страната и приобщаването му към вътрешния енергиен пазар на Съюза, такава основна задача следва да има и независимата ДКВЕР !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.