Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непрозрачност, раздуване на апарата, слаба законодателна дейност

77 коментара
Непрозрачност, раздуване на апарата, слаба законодателна дейност

Година след като встъпи във властта, управлението на тройната коалиция не може да се характеризира с особени успехи в стопанската реформа и увеличението на доходите на населението. Този извод прави Институтът за пазарна икономика в обзор на свършеното (и несвършеното) от управляващите в края на първата година от мандата им и публикуван на сайта му http://www.ime-bg.org/.

Сегашното управление наследява много един от най-ниските ръстове на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа. За периода 1991 – 2003 г. средният ръст на БВП на човек е 0,48%, докато за Полша той е 3,68%, Унгария – 1,56%, Словакия – 1,05%, Чехия – 0,82%.

Според ИПИ този ръст е можело и все още може да се увеличи, ако се намалят данъците и осигуровките чрез реформи на пенсионното дело, здравеопазването, социалното подпомагане.

В анализа си ИПИ се спира на няколко аспекта от дейността на управляващото мнозинство – законодателна дейност, административна свобода и политика по доходите.

Няма оценка на въздействието на предлаганите закони

Според анализаторите на института в 40-тото Народно събрание са се увеличили постоянните комисии, а оттам и разходите на събранието. Някои от проектите за нормативни актове не се публикуват на страницата на законодателния орган. Не се прилагат мотиви към внесени актове, а там, където ги има, са с пожелателен или белетристичен характер.

Няма институция, която да извършва предварителна оценка на въздействието от предлаганите нормативни актове. Приоритет за обсъждане се дава винаги на проектите на Министерския съвет и никога на опозицията. Съдържанието на “Държавен вестник” не се качва на страницата на вестника в интернет.

Кабинетът следва традицията на непрозрачност и раздуване на щата 

И това правителство следва традицията на непрозрачност в работата си, отбелязва ИПИ и посочва за пример факта, че веднага след идването си на власт кабинетът на Станишев е анулирал цялата информация от предишните правителства в интернет, като сравненията са станали невъзможни. След обществен и медиен натиск тази информация е била възстановена, но не напълно.

Кабинетът е продължил и с традицията на непрестанно увеличаване на административния апарат. От 2000 година насам централният държавен апарат е нараснал с 50 хил. души, а армията служители на бюджетна издръжка са половин милион.

Според статистиката през 2005 г. апаратът нараства с 10%, а министърът на държавната администрация Николай Василев обеща да снижи числеността му с 10%, тоест реално не да направи свиване на апарата, а да анулира ръстът му през 2005 г.

Бюрократизирането и раздуването на щата може да се види и от създаването на 35 нови държавни структури през 2005 г. до общо 624 структури на изпълнителната власт.

Не са усвоени и парите за повишаване на квалификацията на служителите и около 248 структури не са направили нищо за обучението на чиновниците си.

Не се използват пълноценно възможностите на електронния подпис и електронното правителство.

Все пак са премахнати 92% от съществуващите 192 лицензионни и разрешителни режими, отчитат икономистите от ИПИ. Това обаче не е довело до свиване на служителите, които са обслужвали тези режими.

Все пак в България разходите за издръжка на общите държавни служби са сравнително ниски на фона на повечето от европейските страни. За България през 2004 г. те са 2,9% от БВП, което се доближава до най-ниските – в Естония (2,9%) и Ирландия (2,4%), докато в Кипър те са 7,4% от БВП, Словения – 6,2%, Швеция – 5,7% при 3,7% средно за ЕС.

Хората със средни доходи понасят най-голямата данъчна тежест  

И през 2006 г. продължава най-силно да се облага трудът под формата на данъци и осигуровки, се казва в анализа на Института за пазарна икономика. Данъчната тежест като цяло остава висока, а както се вижда от документите на управляващите, не се предвижда значителното ѝ намаляване в следващите години от мандата им.  Дори обратното, отбелязва ИПИ, чуват се призиви за замразяване на прякото облагане заради евентуални проблеми със събираемостта на ДДС при предстоящото ни членство в ЕС. Според анализаторите данните от бюджетното изпълнение до средата на годината показват, че в края на 2006 г. ще бъде реализиран излишък от около 1,2 млрд. лв. или 3% от БВП, което означава, че е можело доходните данъци да бъдат намалени чувствително.

Осигурителната тежест у нас остава една от най-високите в България (36%), макар че това е първото правителство, което направи стъпки за намаляването ѝ, отбелязват още икономистите в анализ на Института за пазарна икономика за първата година от управлението на тройната коалиция. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цар Футбол
    #79

    След последния си авторски пасквил, публикуван наскоро в Медияпул, "експертът" този път дори не иска да си сложи името под статията !Защо ли ???

  2. Йори
    #78

    Всичко това може да се каже и само с няколко думи: отново мунчовски социализъм в І-во помощно училище "България".

  3. Соколов
    #77

    В сравнение с Костовия кабинет тоя - с мед да го намажеш! Ако кара така може и втори мандат да откара за ужас на "демократите"

  4. П. Петров
    #76

    А ти доволен ли ще си?

  5. df
    #75

    И така - слаба законодателна - но СИЛНА ОТДЕЛИТЕЛНА ДЕЙНОСТ - ЗАКОН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ ОТ ТУРСКИ ПРОИЗХОД, НАПРАВИЛИ ПОСТЪПКИ ЗА ЗАМИНАВАНЕ В РЕПУБЛИКА ТУРЦИЯ И ДРУГИ СТРАНИ ПРЕЗ ПЕРИОДА МАЙ - СЕПТЕМВРИ 1989 Г.Чл.2. Обявяват се за нищожни актовете за дарение в полза на държавата, общините, обществените организации или техни фирми, на кооперации, а също и отказите от право на собственост по чл.100 от Закона за собствеността, направени от лицата

  6. Вишински
    #74

    Аз не мога да се сетя правителството да е направило нещо свястно, освен споразумението за базите.И още нещо. Критика към авторите на статията. "Все пак са премахнати 92% от съществуващите 192 лицензионни ..." Това е простотия. Ако ще казваме "все пак", то това би се съчетавало чудесно с процени като 0.7%, 10% ... нещо такова. 92% е голяма цифра. Тук би било по-уместно да се каже "ВЪПРЕКИ ТОВА са премахнати 92% от съществуващите...".И още нещо. 92% от 192 е равно на 176,64. Какво излиза? Че са премахнати

  7. Цар Футбол
    #73

    пазарна икономика" да е така явно политически ангажиран, а на всичкото отгоре тва да се афишира постоянно и то баш от Директора му !!??

  8. Цар Футбол
    #72

    въпросният Институт ??? Чиято дейност би трябвало да е чисто експертно-анализаторска и обективна, а не политически пристрастна и манипулативна .

  9. Nina
    #71

    пак се хвана ти за математиката. Много вяло върви днес форума, освен смущавашата статия за Плутон, която ме заинтригува сериозно, нищо интересно...лято е. Да ти кажа за папаята - ще го готвя тва с месце е не от накой Роувър, но ще сложа папая и на мен ми потекоха лигите. Тъжна история, Клавел е жесток, аз бих убила главния герой накрая и то героично, с което рискувам да стане сапунка, но той е достоен и го заслужава!!! Така сега се чуда какво се е случило с Царя и ми е заседнала буца в сърцето. Не е справедливо и е доста тъжно.......Хората са много неблагодарни.

  10. Вишински
    #70

    Като ще се критикува - да се критикува по същество. С проверени факти. Посочва се дадена простотия, обяснява се защо е именно простотия и се дават предложения за оправянето на нещата. Иначе се стига до такива бисери:"Не са усвоени и парите за повишаване на квалификацията на служителите и около 248 структури не са направили нищо за обучението на чиновниците си."Около 248 структури? Как да го разбираме? Хората казват около, за да закръглят - около Нова година, около 500 лв., около 1000 души... Ама

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.