Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нещо не е наред с паметника на Александър ІІІ*

37 коментара
Нещо не е наред с паметника на Александър ІІІ*

На пръв поглед, паметникът изглежда впечатляващо, особено на фона на дребния Путин. Но ако се приближите, ще видите, че това е поредната неграмотно и набързо скалъпена фалшификация. Не им се получава на властите, да сглобят "ценностите" (заигравка с фразата "духовни ценности" на Владимир Путин от 2012 г., визираща ценностите, които съединяват Русия в единно цяло – бел. прев.) на нашето "велико" минало. Нека да видим, какво не му е наред на паметника.

ТАСС съобщава:

"...Четириметровият монумент на императора е направен от бронз в един от уралските заводи. Автор е народният художник на Русия Андрей Ковалчук. Александър III е изобразен седнал на пън във военна униформа, опрян на меч. Зад него има плоча с двуглав орел, на която релефно са изобразени постиженията от епохата на царя-миротворец: създаването на самолета на Можайски и винтовката на Мосин, строежа на заводи и фабрики, както и на Транссибирската железница, храма на Христос Спасител, Третяковската галерия, Историческия музей. Показани са и видни личности от това време – Фьодор Достоевски, Лев Толстой, Николай Пржевалски, Пьотр Чайковски, Дмитрий Менделеев и други."

1. Любимият ни Достоевски разваля впечатлението с това, не е живял нито ден под управлението на Александър III. Починал е 30 дни преди да бъде убит Александър II и съответно да почне управлението на третия.

2. Самолетът на Можайски се е разработвал още от 1870-те. Изпитването му станало в самото начало от царуването на Александър III, но самолетът така и не излетял. Изключително постижение.

3. Започват да строят Транссибирската железница през 1891 г., три години преди смъртта на Александър III, а я приключват едва през 1916 г.

4. Прието е да се смята, че годината на основаване на Третяковската галерия е 1856 г. През 1892 г. търговецът Павел Третяковски само е дал в дар на Москва колекцията си. Какво общо има с това Александър III? Изобразената на релефа (насред центъра) фасада на галерията е издигната през 1900-1903 г. по рисунка на Виктор Васнецов. Царят отдавна е покойник.

5. Официалната дата на основаване на Историческия музей е 1872 г. "Музеят на Негово Императорско Височество Господаря Наследник Цезаревич" е основан с указ на император Александър II, бащата на нашия герой.

6. Лев Толстой е написал "Война и мир" и "Анна Каренина" по времето на Александър II. И е живял доста дълго при Николай II. Постижение на Александър III?

7. Основните пътешествия на Пржевалски са по време на Александър II, а не на Александър III.

8. Менделеев е открил периодичният закон за химичните елементи през 1869 г., по времето на Александър II. Умира при Николай II през 1907 г. Къде е постижението на Александър III?

Но най-епичното не е това. ТАСС продължава:

"На белия мраморен постамент на паметника е изсечен надписът "Император Всеруски Александър III", а отдолу е цитирана негова крилата фраза: "Русия има само два съюзника – армията си и флота".

Фразата за армията и флота погрешно се приписва на императора. В действителност тя е произнесена от военния министър Вановски.

* Руският президент Владимир Путин откри паметника на Александър III на тържествена церемония в събота. Монументът бе поставен в Ялта, Крим, на мястото, където се е намирал т. нар. малък ливадийски дворец. Именно в него на 20 октомври 1894 г. умира Александър III. Mediapool публикува текста от руския блог Нечаевщина. Превод: Таня Николова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #37

    Интересно защо са пропуснали на паметната плоча да отбележат "успехите" на царя "миротворец" по време на погромите над евреите започнали с неговото царуване в 1881г.когато стотици хиляди евреи са прокудени в западна Европа или убити.

  2. Kiril Kovatchev
    #36

    Ако някой още не знае, нищо не е наред в северноазиатската сатрапия.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #35
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #34
  5. Филка Русофилка
    #33

    Достоевски: „А България — ами че то си е у дома. Ние сме тръгнали да ги освобождаваме, значи все едно сме си вкъщи, те са наши. Той си има там градинка, имотец, та тоя имот е все едно мой; естествено нищо няма да му взема, понеже съм благороден човек, пък впрочем нямам и нужната власт, но той все пак трябва да го усеща и да ми бъде вечно признателен, защото след като вече съм там, всичко, което той има, все едно, че съм му го подарил аз“. :)

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #32
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #30
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #29
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #28

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.