Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Несигурност на пазарите след завръщането на Иран

Цената на петрола падна под 28 долара за барел

3 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Нестабилност беляза световните финансови деня на връщането на Иран в големия бизнес в понеделник, след като през уикенда бяха свалени санкциите срещу Техеран заради изпълнението на споразумението със Запада за ограничаване на ядрената си програма. Петролът стигна ново дъно в сутрешната търговия, падайки под 28 долара за барел за сорта "Брент", предадоха световните агенции.

Несигурни останаха котировките на големите борси след резкия спад, при който затвориха в края на миналата седмица. Тогава цените на петрола се понижиха до най-ниското си равнище от 2003 г. насам, което тласна надолу и акциите на енергийни компании, финансови и технологични дружества.

В понеделник спадът продължи и петролът сорт "Брент" поевтиня за кратко под 28 долара на барел при търговията в Азия в понеделник в отговор на очакванията Техеран да залее пазара с поне половин милион барела дневно. Така черното злато с доставка през март се продаваше за 27.67 долара. В рамките на сутрешната търговия обаче цената му бързо се повиши до 28.51 долара.

Понижение има и на цената на петролната кошница на ОПЕК, съобщиха в понеделник от петролния картел. В петък миналата седмица стойността на един барел е била 24,74 долара спрямо 25 долара предходния ден.

В сутрешната търговия в понеделник европейските финансови пазари останаха сравнително стабилни, а по-сериозни понижения бяха отчетени при азиатските индекси, предаде "Ройтерс".

В ранната търговия в понеделник германският индекс DAX дори отчете леко повишение от 0,6%, а при френския CAC 40 ръстът беше с 0.4%. Сравнително стабилен в ранната търговия беше и британският индекс FTSE 100, който се повиши с 0.3%. В същото време обаче ситуацията на азиатските финансови пазари остава доста по-нестабилна. Ключови индекси в Япония и Австралия се понижиха с около 18% спрямо върховете си за последните 52 седмици, предава CNBC.

Японският индекс Nikkei 225 ограничи понижението си и приключи с понижение от 1.12%. Акциите на големи компании като "Тойота", "Нисан" и "Шарп" също отчетоха поевтиняване между 0.25% и 1.60%. Китайските пазари също бяха нестабилни. Един от водещите индекси Shanghai Composite се понижи с 0.47%, а от началото на годината спадът му достига 11.58%. Друг водещ индекс за китайския пазар – Shenzhen Composite, се повиши с 1,90%.

Спад отчетоха и руските финансови пазари. Курсът на рублата спрямо долара се понижи до най-ниското си равнище за последната година. В началото на търговията в понеделник на Московската борса доларът прехвърли прага от 78 рубли и достигна 78.85 рубли. Така котировките се доближиха до историческия максимум от 80 рубли, който беше отбелязан през декември 2014 г. На фондовия пазар в Москва индексът РТС се понижи с 2.96%. От началото на годината понижението достига 16%.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #3

    РФ взе решение като контрасанкция ,частни и държавни фирми да не връщат кредити към западни банки, надвишаващи 700 млрд.долара. Това означава, че още толкова РФ няма да върне на тези банки, или тези пари са икономисани средства. На тази база излиза, че Русия е продавала петрола си и ще го продава още мин. 3 години на цена 96 долара за барел.От др.
    страна Русия вече не се води по котировките на Бренд петгрол, за фючърсни сделки/манипулативни, които могат да бъдат, или могат да не бъдат реализирани/.

  2. Miau
    #2

    Тя нестабилността на пазарите беше още мината седмица, свързана не с Иран, ами със забавянето на растежа на Китай. Що се отнася до Империята на злото, там трендът е ясен - рублата продължава да се срива, както и цената на петрола.Така че ще очакваме бъдещи сътресения във фашистка Путландия,но като се има предвид опасността от разпада на държавите, дано не стигне до фалит, защото това означава да ни залеят сега пък руски бежанци...стигат ни настоящите

  3. strobo
    #1

    Спекулантите с ценни книжа да му мислят!! Иран едва ли има вина за това!!! какво представляват 500 000 барела на ден от Иран по сравнение със световното производство от около 94 000 000 барела, пак на ден?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.