Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неволите на френския президент

Оланд все още може да спаси президентството си, но трябва да каже на французите истината

11 коментара

Французите не са прочути с оптимизма си, но напоследък черногледството им достигна нови дълбини. Популярността на президента социалист Франсоа Оланд се срина по-бързо и по-сериозно от популярността на който и да е президент от началото на Петата република през 1958 г. Спадът на одобрението е наказание за това, че не успя да изпълни оптимистичните си предизборни обещания от миналата година, че ще премахне мерките за икономии и ще намали безработицата. На 28 март той се появи по телевизията, за да засили позициите си, но интервюто не мина добре.

Сега скандалът около бившия му министър на бюджета Жером Каюзак вероятно ще му нанесе нови щети. Каюзак призна, че е лъгал за тайната си сметка в швейцарска банка. Оланд прекалено дълго го поддържаше, освен това мнозина казват, че е трябвало по-рано да научи за съмнителните му финанси. Президентът беше обещал, че за разлика от десния си предшественик Никола Саркози, ще ръководи едно образцово правителство с кристално чисти министри.

И Франция, и Европа имат интерес Оланд да си възвърне политическия усет. Френската икономика е на ръба на поредната рецесия. Бюджетният дефицит тази година ще е доста над договорената в еврозоната цел от 3 на сто от БВП. Безработицата е близо 11 процента. Проблемите на Франция се превръщат и в проблеми на Европа. Рязкото увеличаване на френските безработни е една от основните причини безработицата в еврозоната да достигне най-високото си равнище от създаването на общата валута през 1999 г. Фискалните проблеми и липсата на растеж във втората по големина икономика на еврозоната дърпат назад целия континент.

Au revoir, Ангела

Европейският проект винаги е бил ръководен заедно от Франция и Германия. При всичките си недостатъци Саркози се стараеше да работи в тясно сътрудничество с германския канцлер Ангела Меркел по време на еврокризата. Сега това партньорство се разпадна.

Меркел смята реформите на Оланд за отчайващо недостатъчни, а той се опитва да спечели подкрепата на южните средиземноморски страни срещу нейните прекалени икономии. Става все по-слаб и това го прави още по-неефикасен.

С отслабнала Франция и сдържана Германия, която се мъчи сама да води Европа, еврозоната сякаш се разкъсва вътрешно. Дори банковият съюз, който е жизнено важен за оцеляването на еврото, изглежда все по-невъзможен.

За Оланд не е прекалено късно да се възстанови. Макар че критиките към него в партията се засилват - левицата вече не е впечатлена от напереното му обещание да оскубе богатите чрез прословутия си данък от 75 процента върху най-високите доходи - позицията му в партията не е оспорена. Опозицията е разединена, Саркози си има съдебни проблеми, а във Франция няма да има национални избори преди март 2014 г., когато са местните избори.

Ако Оланд реши да използва това време, за да укрепи позициите си, той трябва спешно да убеди партията си и избирателите, че има нужда от промяна. Опитите му да направи Франция по-конкурентоспособна чрез реформиране на пазара на труда и намаляване на ненужната бюрокрация са правилни, но той трябва да направи повече. Оланд започна да отстъпва от глупавото си предизборно послание, в което говореше за намаляване на пенсионната възраст, но трябва тепърва да убеди французите, че трябва да работят по-дълго и повече, за да плащат за социалните си придобивки и застаряването. Френската държава изяжда до 57 на сто от БВП, най-високия показател за еврозоната; но макар Оланд да призна, че трябва да се съкратят държавните разходи, предстои да каже как и в кои области.

Голямата грешка на президента е, че никога не се е опитвал да убеди сънародниците си в необходимостта от реформи. Предизборната му кампания до голяма степен пренебрегна тази тема, създавайки у избирателите впечатление, че увеличаването на данъците на богатите и спирането на мерките за икономии ще са достатъчен лек за Франция. Затова и закъснялата му промяна в курса - възприемането на тезата за необходимост от съкращаване на разходите, на социалните помощи и за пенсионна реформа – не прозвуча убедително за електората.

Френската икономика не може да се възстанови без структурни реформи и отказът да се направят достатъчно големи промени отслабва общата валута. За един ляв президент е много трудно да използва точно такъв аргумент, но ако Оланд не схване какво трябва да направи, президентстването му , а и много други неща, ще претърпят провал.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Така се случва с демагозите. Преди изборите Олан бе възхваляван от френските и световни медии за неговият скромен начин на живот,неговата честност,човечност и достъпност. Отказа да живее в Елисейския дворец и това бе веднага обяснено ,че той мисли съвременно. Какво се оказа всъщност сега го виждат всички. Затова както гласи поговорката "за прехвалени ягоди не тръгвай с голяма кошница".

  2. Анонимен
    #10

    Гот! Цялата работа е, че Франция е една дълбоко левичарска страна, в най-пагубния смисъл на думата. В този смисъл социалистите напълно й отиват. А когато те се провалят, това е знак, че всъщност е провалена парадигмата на политическото мислене и (без-)действие във Франция изобщо. И не е далеч денят, когато на френците ще им се наложи да надигнат горчивата чаша и да гълтат мъчително до дъно .. Баааа, пууу .. куа.

  3. Анонимен
    #9

    М.Н.
    "Президентът беше обещал, че за разлика от десния си предшественик Никола Саркози, ще ръководи едно образцово правителство с кристално чисти министри." Социалисти и кристално чисти не са съвсем съвместими понятия. А по повод на политиката на левите навремето Маргарет Тачер беше изпуснала една крилата фраза: "Рано или късно парите на другите свършват и тогава започват проблемите на левите". Както отбелязва №7 и в Англия не са цъфнали и завързали, но Германците, както знаем ги управляват десни.

  4. Анонимен
    #8

    За ползите и вредите от данъчната дисциплина.
    При всички положения с огромна охота се говори за "дефицит" на средства в банкнотен вид. Специалистите на социалистите пък много обичат да говорят, ако не точно за разхлабването на данъчната дисциплина, то поне я обвиняват нея за неуспехите си в управлението, защото на всяко управление (опозицията също е вид управление) му трябват както оправдания, така и извинения за нещата, които никак не може да изпълни. При всички тези реки от приказки, някак си твърде

  5. Анонимен
    #7

    А как десничарството добре се отразява на Англия. Там направо са цъфнали и вързали, за безработица на са чули и канят българи и румънци на работа в лукс и разкош. Да на говорим пък за ултра-левите скандинавски страни като Швеция, Дания.... направо глад, мизерия, горките те загиват просто!

  6. Анонимен
    #6

    Така е като си избират социалист-популист

  7. Анонимен
    #5

    Нашият разлигавен лумпен не може да проумее, че иде време на работливост, пестеливост и лишения. Цяла Европа се изправя пред тази нова реалност, той обаче иска държавата да му осигурява доход и стандарт, сега и веднага.

  8. Анонимен
    #4

    Франция уверено върви по пътя на Италия, Гърция,Испания,Кипър и Португалия.Когато стане като тях, тогава Европа ще е яко загазила икономически.Всичко това се случва,защото Европа я тресе социализъм.Левичарството е надделяло и то ще унищожи Европа.

  9. Анонимен
    #3

    Франция отдавна не е велика сила. Настоящия им президент продължава да води французите в грешна посока. Но когато клекнат пред Германия с протегната ръка за да ги нахрани, Германия няма да може да го прави защото вече ще е свършила парите хранейки маса други готованци. Тогава ще започнат бунтове и размирици в глупавите гладни държави. Германците пак ще трябва да обличат униформите и ще трябва да умиротворяват континента.

  10. Анонимен
    #2

    До изборите срещу френския президент в някои наши медии ще се появят десетки коментари от този тип и ясно защо. Ще ти "връткат" под няколко различни заглавия даже по няколко пъти на ден.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.