Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неясната собственост и действията на КФН сринаха България до 106-то място по свобода на медиите

6 коментара
Неясната собственост и действията на КФН сринаха България до 106-то място по свобода на медиите

Неяснотата около собствеността на медиите и действията на Комисията за финансов надзор (КФН) срещу някои издания са основните мотиви за падането на България до 106-то място в най-новия рейтинг на "Репортери без граници“ за свободата на словото. Това поясни ръководителят на отдела за Европейския съюз и Балканите в организацията Антоан Ери.

В интервю за БНР в събота той обясни, че "собствеността на медиите или по-скоро липсата на прозрачност в това отношение създава проблем. Същото важи и за нейната икономическа концентрация“.

"Втората причина е положението в банковия сектор, който премина през сериозни трудности и доверието в него беше подкопано доста зрелищно до такава степен, че да бъде застрашен изцяло. Комисията за финансов надзор в този случай реагира странно и по начин, презрителен към демократичните ценности на страна-член на ЕС, като наложи огромна глоба на "Икономедия". Явно тя имаше за цел да накара да млъкнат тези медии, които биха се осмелили да пишат за проблемите в банковия сектор“, заяви експетът.

"Репортери без граници“ са получили отговор от Комисията по финансов надзор за наложената от нея глоба на "Икономедия" и в момента работи по становището  си, каза още Ери.

"Радваме се, че имаме диалог с КФН - и тя има право да се защити, както и медиите, така че ще чуем нейните аргументи. Засега обаче оставаме твърдо на нашите позиции и сме почти сигурни, че отговорът ни ще бъде подобен на прес комюникето, което публикувахме по-рано“, твърди представителят на Репортери без граници.

"Надяваме се комисията да преразгледа решението си. Ние сме твърди в решението си да защитим "Икономедия" от комисията, която очевидно злоупотребява с пълномощията си. Просто стоим зад големите принципи, които гарантират свободата на информация в Европейския съюз.Комисията е изпратила писмото лично до генералния секретар на "Репортери без граници", затова предпочитам да запазя тази информация за себе си. Засега не мисля да огласявам съдържанието му публично и от уважение към нея, тъй като писмото не е отворено“, обяснява Ери.

Той твърди, че не само България има проблеми със свободата на медиите, а в класацията на организацията има и други страни от ЕС, които падат надолу.

"Във Франция, например, има икономическа концентрация на медиите, която е много голяма в някои региони. Има и конфликт на интереси между собственици на медии, политици и журналисти. В България обаче тези проблеми стигат до такива мащаби, при които медиите наистина са загубили много от свободата си и то от икономическа гледна точка. А медиите са  общо благо, което всички трябва да закриляме, защото без свободни медии няма демокрация“, заяви Ери.

Докладът за медийната свобода на "Репортери без гранизи" беше оповестен в четвъртък, а вчера, в края на тридневното си посещение у нас, комисарят по човешките права на Съвета на Европа Нилс Муижниекс коментира, че влошаващото се положение на българските медии е един от тревожните проблеми в страната

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимент
    #6

    До Милев и останалите, които считат свободното говорене за капиталовите пазари за свобода на словото: Не ясно защо никой не се обръща към IOSCO - International Organization of Securities Commissions - която е компетентна по въпросите на пазарните манипулации, а питат медийна организация, която не е компетентна и винаги ще защитава само медиите. Ако е верно това, че някакъв вестник е публикувал лъжлива трикратно завишена прогнозна печалба за Софарма АД, то за такова нещо шатската SEC щеше отдавна да е провела разследване и завела дело срещу собственика и/или главния редактор и Федералният съд в зависизост от провинението щеше да им даде няколко години затвор плюс заплащане на сериозни глоби.

  2. Коментарът е изтрит в 19:13 на 15 февруари 2015 от автора.
    #5
  3. [email protected]
    #4

    "Репортери без граници“ са получили отговор Комисията по финансов надзор за наложената от нея глоба на "Икономедия" и в момента работи по становището си, каза още Ери" ================================================================== Но присъдата е дадена предварително от "репортери без граница",а УЖ работели по темата.А и какво като знаете кои са собствениците на медии,не че сега не са известни на повечето,да не би журналистите им няма да изпълняват поръчките на шефовете си,ще изпълняват и ще пеят(песента Шефе ти си моето слънце ),иначе шефа им ще им каже."Знаеш ли колко чакат за твоето място".

  4. Milev
    #3

    Диалог с Мавродиев е невъзможен. Той не е адекватен. Борисов си го кътка като Писанчев и Лазаров. Това ще му изяде главата, да не разчита вече на "народната любов".

  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  6. Десен бесен
    #1

    Да ама Боцко си защитава лекето Мавродиев, също както Писанчев и Лазаров.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.