Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неясни идеи как СЕМ да се отчита пред парламента

9 коментара

Тройната коалиция ще предложи членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ), които парламентът избира от своята квота, да се отчитат пред него. Това каза депутатът от медийната комисия Весела Драганова (НДСВ) в петък, когато народните представители дебатираха решението на управляващите за попълване на парламентарната квота, което бе забавено с една година.

Коалицията подкрепя досегашния председател на СЕМ Мария Стефанова и Анна Хаджиева, която е била член на СЕМ. И двете са номинирани от НДСВ, но имат подкрепата и на БСП, и на ДПС, след като социалистите решиха да оттеглят номинацията на Александър Александров, говорител на ЦИК.

В петък от опозицията повдигнаха въпроса за необходимостта от съществуването на СЕМ и дали той реално има някаква роля в медийната регулация. Десни депутати поискаха и обновлението му, а не непрестанно да се въртят едни и същи лица.

Депутатът от ДСБ Светослав Малинов каза, че регулаторът е с безпрецедентно ниска популярност не само заради неадекватните си действия, а заради тяхното отсъствие и скандала с членове на СЕМ, сътрудничили на ДС.

“Ако искате този орган да има бъдеще, гласувайте за човек, който не е бил в СЕМ”, поиска той.

Павел Шопов ("Атака") също поиска поне едно ново лице. Досега се въртят една дузина имена и СЕМ е “полуумряла и дискредитирана" и нституция, каза той. Според Шопов трябва да се мисли за трансформиране на СЕМ в нова институция, избирана по друг начин.

Иво Атанасов каза, че за управляващите е важен опитът на Стефанова и Хаджиева. За нас беше важно, че те са били членове на СЕМ, ако търсите политически мотиви, няма да ги намерите, каза той.

По думите му това управление е първото, което не е сменило името на регулатора и не е променило закона, за да вкара свои хора в СЕМ.

България е на последно място в Европа по свобода на словото, заяви лидерът на ДСБ. Той отбеляза, че има хора с два мандата в парламентарната комисия по гражданското общество и медиите, които трябва да носят отговорност за това по същия начин, както и СЕМ. По думите му той е орган, изпразнен от съдържание, не регулира медиите, гарантирайки свобода на словото. "Съветът не се произнася по същество, до такава степен се е обезличил, че десетки хора не искат да влизат в състава му", каза Костов.

Шефът на парламентарната медийна комисия Иво Атанасов (БСП) го репликира, че по време на неговото управление "в студията на БНР са дежурели полицаи". "Това е вашето отношение към свободата на словото", коментира той.

"Нашето мнозинство остави принципа на мандатността да заработи", допълни Атанасов. Вече няма нужда от жребий, членовете на СЕМ изкарват пълния си мандат и институциите решават дали да преизберат някои от тях.

Ахмед Юсеин (ДПС) също постави въпроса как СЕМ да се отчита за дейността си и пред кого. Според него евентуално трябва да има промяна в закона в тази посока. По думите му заради насаждане на етническа омраза и напрежение в други страни, които дори не са членове на ЕС, за това се наказват телевизии, дори са спирани, а у нас СЕМ "си мълчи".

По време на обсъждането Стефан Софиянски от БНС представи кандидатурата за СЕМ на Велина Димова, която обаче не е подкрепена от медийната комисия. Той посочи, че тя е журналист с широк спектър от компетенции, необходими за работата в СЕМ, познава изпълнителната власт и парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #10

    боклуци културоведи

  2. Марийка
    #8

    Какъв цинизъм! Отново Мария Стефанова! Няма медиен човек, който да не знае нейната ненаситност за пари. Под нейно управление регулаторния орган стигна дъното, напълно се очерта като корумпиран, поръчков и безпринципен. Крадат и живеят охолно, без да ги е еня за обществения интерес. Няма коктейл в държавата, на който да не се фроцкът с новите си тоалети и да се мазнят на властимащите. тотална отврата!

  3. DENKO
    #7

    Nikoi ne si spomnja veche, che tochno tezi parcalesi glasuvaha zakrivaneto na televizia DEN po vremeto na carja, kato komunisticheskata kvota v SEM togava- Lili Raicheva i Margarita Pesheva im priglasjaha. Takuv sluchai njama i ne e imalo v Europa izobshto- otkakto sushtestvuvat televiziite, ta do dnes. Pripomnete im go, nali ste nezavisima media...

  4. ОФ
    #6

    who cares?

  5. Дядо Петър
    #5

    вреден е този СЕМ.Пълен с ченгета и некадърници.С манталитет от Комитета по радио и телевизия по времето на Батето.По-голямата беда, обаче е, че и родните ни електронни и печатни медии също са пълни с ченгета и гъзолизци. Продължаващи вече две десетилетия промиването на мозъците ни след голямата комунистическа промивка.Защото затъпял народ се управлява по-лесно. Особено когато е и беден.

  6. az
    #4

    Не са пълни с ченгета и доносници, те принадлежат на такива.

  7. Голем прът
    #3

    Напълно безсмислена институция. Приют за недоубити червени полуидиоти, изживяващи се като "интелектуалци". А най-добри винаги са били в писане на доноси до коМунчовските си господари. Плачат за яко наритване в дебелите задници.

  8. Rossi
    #2

    Въпросният СЕМ е абсолютно излишен......Спестете малко пари за социално слабите хора в БГ, като закриете този паразитен рган!

  9. "Пулицър"
    #1

    Полицаи и сега охраняват БНР.По време на кризата в радиото се провеждаха избори,на които ДС,БСП и "летящият" към властта с Симеон Сакскобурготски,оказваха безспрецедентен натиск върху медията.Имаще опасност от насилие,тъй като беще случай един от уволнените от директора на БНР журналисти да се впусна в ръкопащен бой.Групата продажни журналисти бяха напуснали микрофоните в знак на протест срещу законната власт и то в навечерието на избори,което представлява безпрецедентен случай на погазване,на журналистическата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.