Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неяснота в Изборния кодекс спъва обществена поръчка на копирните машини за вота

ЦИК все още без яснота кога ще започне да излъчва директно заседанията си

6 коментара
Снимка: БГНЕС

Изискването, записано в Изборния кодекс, да се правят "ксерокопия" от протоколите в Секционните избирателни комисии, може да спъне обществена поръчка на Министерския съвет за набавянето на 12 000 копирни машини, които са изискване на закона, научи Mediapool.

Новата идея за обществена поръчка се появила след като станало ясно, че областните управители и кметовете не могат да се справят с набавянето на необходимите машини. В края на месец февруари главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков изпрати писмо до местната администрация, която трябваше да търси "назаем" принтери от частни лица или фирми, които да отстъпят техниката си в деня на вота.

Машините са необходими, за да може всеки един участник в изборния процес да получи "ксерокопие" (според чл.36, ал.1, т.8) от протоколите на секционните комисии след окончателното преброяване на бюлетините.

Конкретният термин за копието обаче е създал затруднения при тълкуването какви машини точно да бъдат закупени. "Ксерокопие може да се приеме само за копие от ксерокс, тогава трябва да купим 12 000 ксерокса", обясниха пред Mediapool от администрацията на МС. "Може да се приеме също и за фирмено име на копие, направено от определена марка машина", обясниха още запознати.

Именно затова ЦИК трябва да отговори дали би било в заданието за обществена поръчка да се запише "фотокопия, отпечатани на хартиен носител", за да може да се направи обществена поръчка. Кратките срокове до извънредните избори налагат такова становище комисията да даде максимум до средата на идната седмица.

Освен за скоростта на обществената поръчка, такава информация е важна и за вида на копирните машини, които ще бъдат поръчани. След неуспешния опит с кметове и областни управители, които трябваше да искат "назаем" техника, от Министерския съвет са изпратили запитване до Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ). Администрацията на МС, която е пряко ангажирана с доставката на копирните машини е поискала информация дали някъде в Европа се държат 12 000 машини на склад.

От БАИТ обаче предложили друго решение – да се потърсят принтери и скенери, които ще извършват същата функция, но ще струват далеч по-евтино в сравнение с цялостна копирна машина. ЦИК трябва да даде своето становище.

Освен по този казус изборната администрация трябва да се произнесе дали може размерът на техниката да покрива лист А4, а не А3, защото това значително ще облекчи бюджета за закупуването на машините.

Пред Mediapool говорителят на ЦИК Ралица Негенцова обясни, че все още такава дискусия в комисията не се е провела. От нейните думи стана ясно, че не се знае кога ще се случи това.

Неизвестно остава и кога ЦИК ще започне да излъчва онлайн заседанията си. Според Изборния кодекс камери трябва да следят и предават на живо в интернет обсъжданията на Централната избирателна комисия. Техниката трябва да се закупи от ЦИК, а това може да се случи, когато тя си назначи администрация. Такава все още няма.

Законът обаче е императивен и влязъл в сила, а комисията вече го нарушава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Машините са необходими, за да може всеки един участник в изборния процес да получи "ксерокопие" (според чл.36, ал.1, т.8) от протоколите на секционните комисии след окончателното преброяване на бюлетините. И до сега имаше протоколи които членовете на комисията получаваха.Какво отново ще се лъжем ли?

  2. Анонимен
    #5

    Стига с тези покупки,знаем ги как "купуват"- уж чрез обществена поръчка а е 2-3 пъти по-скъпо !!!То това е и целта.И още нещо до сега как се оправяха толкова избори минаха включително прословутия "референдум".

  3. Анонимен
    #4

    секцьонните председатели си правят по едно копие за себе си за спомен.какво толкова сложно има ->във всека махала има поне една копирна машина

  4. Анонимен
    #3

    До 2. Индиго не е решение, друже. Решението е ефективно, ако се харчи държавна пара, особено за хардуер и софтуер, и то много.

  5. Анонимен
    #2

    Днес, при отчета на Народното събрание, чух че нямало лобистки закони. Какво по-лобистко от "чл.36, ал.1, т.8". А решението на проблема се казва "индиго". Вярно, че е много по-евтино, но пък ефекта е същия.

  6. Анонимен
    #1

    Ако на изборите пак гласуват за Кухата Тиква, българите ще докажат колко глупав народ са!!!! Не ви е виновно нито Доган нито ДПС.Нали Боко го избрахте за да ви спаси от турците !!!А какво излезе!!!Осра се и избяга от същия този народ ,който го избра!!!Боко е най големия крадец на прехода.Започна от мутра,бодигард,гл.секретар,кмет,премиер......БУДА!!!!БУДАЛИ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.