Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неясноти около помощта за Гърция вдигнаха рязко лихвите по облигациите й

7 коментара
Неясноти около помощта за Гърция вдигнаха рязко лихвите по облигациите й

Неяснотата около финансовия пакет в подкрепа на Гърция повиши до рекордни стойности разходите по заемите ѝ. В понеделник лихвите по гръцките 10-годишни облигации прехвърлиха за пръв път от влизането на страната в еврозоната през 2001 г. прага от 9 процента.

Напрежението се засилва и заради настояването на Германия за въвеждане на допълнителни ограничителни мерки към Гърция.

В неделя Атина се опита да успокои инвеститорите, че финансовата помощ ще дойде навреме, което би предотвратило риска Гърция да стане първата страна в еврозоната, обявила фалит по дълга си. В същото време има сигнали, че помощта от 45 млрд. евро за тази година, обещана от ЕС и МВФ, може и да бъде и по-голяма, предаде Ройтерс.

"Пазарът иска да види, че парите са на масата, а не в сейфове извън масата", коментира Дейвид Шнауц от "Комерцбанк" във Франкфурт.

Германия със строги условия към Гърция

Подкрепата на Германия, която е най-голямата европейска икономика, е от ключово значение за активирането на помощта, но Берлин е изправен пред натиска на обществено недоволство по отношение на финансовата помощ.

"Правителството не е взело решение за помощта", заяви германският външен министър Гидо Вестервеле на срещата на министрите на външните работи на страните членки на ЕС в Люксембург.

"Това означава, че решението може да е и в двете посоки. Ако се предложат пари на Гърция прекалено скоро, тя няма да си направи домашното с необходимите усърдия и дисциплина".

Вестервеле отхвърли възможността да се отпусне финансова помощ на Гърция, без тя да е представила достойна за доверие програма за намаляване на бюджетния си дефицит.

Председателят на на парламентарната група на Християн-демократическия съюз (ХДС) Фолкер Каудер заяви, че управляващата коалиция в Германия ще подкрепи помощта за Гърция, ако еврото е в опасност, съобщи ″Дойче веле″.

Според Каудер ХДС ще помогне на Гърция, ако това стане наложително. Всяка финансова помощ обаче ще бъде обект на строги условия, допълни той: "Да, ще се наложи да помогнем, но условията за това още не са изпълнени".

В момента Атина води преговори с ЕС и МВФ за финансова помощ, коьто трябва да се отпусне преди 19 май, когато Гърция ще трябва да погаси транш от около 9 млрд. евро по външния си дълг. Страната има 300 млрд. евро дългове и само тази година трябва да изплати около 50 млрд .евро.

Гръцкият финансов министър Георгиус Папаконстантинос заяви в неделя, че разговорите с МВФ и европейските партньори вървят добре и е уверен, че Атина ще си осигури помощ през май.

Папаконстантинос омаловажи и притесненията, че германското правителството, на което предстоят важни регионални избори на 9 май, може да блокира спасителната сделка.

Директорът на МВФ Доминик Строс-Кан, чиято организация се очаква да осигури една трета от помощта, заяви, че разговорите са ускорени.

"Ако лидерите на Европа не преценят добре, Португалия е следващата"

"Гръцката криза започна да засяга останалата част от периферията и Португалия изглежда е следващата по ред. Ситуацията там е по-малко спешна, отколкото в Гърция, но средносрочната перспектива е предизвикателна", заяви Дарън Уилямс, старши икономист в ″Алианс Бърнстейн″.

"Ако лидерите на Европа не преценят добре ситуацията, Португалия ще се изправи пред неприятен период".

Като подчертава страховете от "заразяване" на други силно задлъжнели членове на 16-те страни в Еврозоната, Австрия призова за бързо решение за задействане на помощ.

"Тази помощ, която е спешно необходима, трябва да бъде ефективна. Ние трябва да не губим време, основните решения са взети", заяви външният министър на Австрия Михаел Спинделегер.

Според анализаторите от ″Бъркли Кепитъл″ подкрепеният от ЕС и МВФ пакет от 45 млрд. евро ще покрие само ликвидни нужди за първата година. Няколкогодишният пакет от 90 млрд. евро може да осигури на Гърция глътка въздух за данъчни промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Янакиев
    #10

    Нито едно Евро за Гърция!Плануваната помощ за Гърция нарушава не само европейското право, но и застрашaва европейската икономическа система. Прочетете повече за това, защо помоща за Гърция е незаконна на http://ivanyanakiev.com/2010/04/26/%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F/

  2. Васко
    #9

    Крайно време беше на гърците да им бъде показано мястото, което им се полага спрямо възможностите им - в ъгъла на блатото. Досега подскачаха и крякаха високо, но май дойде времето, когато ще трябва да ни целуват ръка когато им подаваме еврата в хотела, на плажа или в таверната.А относно държавните дългове, преди малко ми се обади Барак Обама и ме помоли да му намеря машини за печатане за пари, защото на ФЕД не му стигали, а в България имало много.

  3. Bezkompromisen
    #8

    ТОЛКОВА ЗЛЕ...КЪДЕ ПОТЪНАХА 300 МИЛИАРДА ЕВРО? В САЩ ЛИ СА?ЗАЩО НЯМА ВЪПРОСИ.ПРЕД ГЪРЦИТЕ СЕ ЗАДАВА ПОНЕ ЕДНО ЦЯЛО ДЕСЕТИЛЕТИЕ В НЕМОТИЯ. ДА СИ СПОМНИМ ЗА РУМЪНЦИТЕ И МАЛКИТЕ ДЕЧИЦА НА ГАРИТЕ В РУМЪНИЯ... ГОРКИТЕ, БЯХА КАТО ЦИГАНЧЕТА.

  4. sofianitz
    #7

    bezkompromisnii - parite ne sa v USA a v srednata Gr pensia koiato e 2000 euro

  5. Але&Со
    #6

    бабушкерници-гъркини си позволяват слугини с висше образование от България. Как става това. Къде дават така. Време беше Европа да се усети.

  6. kokonut
    #5

    То не може на кредит да изкупиш половината Балкани и да се правиш на такъв какъвто не си за дълъг период от време, рано или късно трябва да си платиш сметката! Те и австзрийците се правят на отворени и пазаруват наред на кредит, ама зад тях са немците, а сега тъпите гърци заслужават да си получат заслуженото! Германия е права, за какво да им дава помощи, нека си продадат малко от активите, които изкупиха на Балакните и да си платят дълговете! Гърците са много нагли същества, като теглеха кредити от запада да купуват у нас за без пари, бяха отворени, сега пищят като трябва да си връщат кредитите. Пада им се!

  7. Иван Янакиев
    #3

    Нито едно Евро за Гърция!Плануваната помощ за Гърция нарушава не само европейското право, но и застрашaва европейската икономическа система. Прочетете повече за това, защо помоща за Гърция е незаконна на http://ivanyanakiev.com/2010/04/26/%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.