Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неяснотите в концесията на ски-зона Банско са параван за безконтролност

2 коментара
Неяснотите в концесията на ски-зона Банско са параван за безконтролност

Държавата да спре да се крие зад тезата, че има неясноти около концесионния договор за ползване на терени от Националния парк "Пирин" за съоръженията в ски зоната "Банско" и така да оправдава отказа си да предприеме действия по спорно изграждане на лифтове и да осъществява контрол, призоваха в четвъртък от екокоалицията "За да остане природа в България". Според тях са налице правни основания държавата да изземе съоръженията от концесионера "Юлен".

Организацията представи пред журналисти данни и документи, които според тях опровергават най-лансираните тези на вече три поредни правителства досега за неясноти в концесията за ски-зоната и доказват липсата на контрол над "Юлен".

Относно твърдението на екоминистерството, че не може еднозначно да се определи дали на концесия е предоставена територия от 818.46 ха или 99.55 ха, коалицията посочва, че в конкурсните книжа за търсене на концесионер ясно показват, че по "предвижданията на Териториалния устройствен план (ТУП) на ски-зона Банско, обектите предмет на концесията, попадат в територия с обща площ от 818.46 ха, като конкретните обекти, съставляват 99.55 ха от тази територия (т.нар. концесионна площ) и включват 3.58 ха терени за застрояване, 76.33 ха ски-писти, 4.25 ха терени със съществуващи писти за бягане и 15.39 ха терени за ски-лифтове и влекове". Изрично е посочено, че "останалите 718.91 ха от територията на ски-зоната (за които претендират Юлен АД), са извън предмета на концесия и включват терени на почивни станции, хотели и горски терени с различни екосистеми", посочват от "За да остане природа..."

Тя оспорва и тезата, че са неясни границите на предоставената на концесия територия, тъй като в приложенията на концесионния договор те са ясно описани иобхващат ограничена зона, в която попадат спортните и технически съоръжения, а не цялата територия на проучване на ТУП на ски-зоната, възлизаща на 1500 ха, което би било най-изгодно за "Юлен", тъй като в момента част от съоръженията ѝ излизан извън обхвата на концесиота.

"Концесията е максимално ограничена до територията от ски-зона Банско, засягаща обща площ от 818.46 ха. Предметът на концесия, т.е. концесионното право, се отнася единствено и само до съоръженията, предвидени за изграждане и експлоатация на обща площ от 99.55 ха в рамките на обекта на концесия. Именно тези съоръжения са обектът на концесията", посочват от организацията.

Според нея породеният от изменението на ТУП на ски-зона Банско през 2005 г. проблем с изграждането на ски-съоръжения, които не са част от договор от 1999 г., може да се реши като по реда на концесиите за всяко предвидено в плана застрояване на парк Пирин се подпише нов договор.

Екозащитниците не отстъпват от твърдението си, че в ски-зоната Банско има незаконни обекти, тъй като справки, получени от Министерството на околната среда и водите по закона за достъп за обществена информация, сочат, че поне седем обекта са построени без да са съгласувани от МОСВ, без да са включени в концесионния договор или без да са предвидени в ТУП на ски-зоната.

Няма налични документи за съгласуване и за ски пистите ""Шилигарник-2" и "Стражите", за въжена линия "Железен мост-Платото", за една чайна, както и за ски влек "паничка" – в местността "Чалин валог",сочат данните от МОСВ. Тези обекти не са предвидени в ТУП от 2001 г. и в концесионния договор, но част от тях са включени в по-късна актуализация на документа и в инвестиционните програми на дружеството.

Националните паркове са изключителна държавна собственост и отговорност за управлението им има МОСВ, коментира адвокат Свилен Овчаров. По думите му държавата има право, съгласно действащото законодателство, да влезе във владение на незаконните обекти с полиция и публичен съдия-изпълнител, да постави свои служители и да печели от съоръженията. Друг вариант е те да бъдат премахнати от отговорните институции като незаконни, посочи адвокатът.

Целта е да се дисциплинират всички инвеститори, които имат намерение да строят незаконно в чужда собственост, коментираха природозащитниците. Те все още чакат отговор от прокуратурата по подадения сигнал за нарушенията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Неяснотите са единствено, че крадците протакат и искат и най-нагло искат да продължат кражбите си за сметка на унищожаване на НАШАТА природа. Да се вдигнем до един за отпор срещу гробокопачите ни, които са изнесли семействата си екологични страни а нас ни унищожават.

  2. Анонимен
    #1

    "коментира адвокат Свилен Овчаров. По думите му държавата има право, съгласно действащото законодателство, да влезе във владение на незаконните обекти с полиция и публичен съдия-изпълнител, да постави свои служители и да печели от съоръженията." Ех, Свилене, нали в това е цялата работа! Държава няма. Отивайте на протестите или контрапротестите, извоювайте си държавата от мафията, и тогава нещата ще потръгнат. А така - на пясъчна основа къща градим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.