Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неясното ценообразуване на газа и дефектите на енергийния пазар

18 коментара
Неясното ценообразуване на газа и дефектите на енергийния пазар

"Булгаргаз" поиска повишение на цената на природния газ с 36.51%, ДКЕВР предложи по-ниско увеличение от 29%, а държавата вероятно ще се съгласи на 25%. Създава се прецедент за толкова шоково увеличение на цената на природния газ от 25% само за едно тримесечие и то преди зимния сезон. Увеличението на цялата 2008 г. е цели 49%.

Фигура 1: Нарастване на цената на природния газ на годишна база

Източник: "Булгаргаз"

Цените на петрола, мазута и газьола падат по световните пазари, а доларът леко поскъпва и въпреки това административната цена на газта се увеличава. Тази проста съпоставка показва, че "Булгаргаз" не използва прозрачно ценообразуване, което да отразява международните цени в дадения момент.

Какво следва от това?

Фирмите и потребителите не могат да прогнозират и предвидят енергийните си разходи - факт, който се отнася и до цените на електроенергия, което затруднява собственото им планиране на годишни бюджети и достъп до финансови средства. Шоковите увеличения на цената на газта предполагат повишение на цената на множество стоки и услуги в икономиката. Оценяваме, че това ще се отрази на инфлацията с между 0.5 и 1 процентни пункта.

Вероятно е фирми, които имат изразена енергийна интензивност в производството си, да фалират в следствие на неочаквания скок на цената на газта. При очаквания за по-ниски цени на газта, фирмите задържат изпълнението на стратегии за енергийна ефективност и оптимизация на производството.

Потребителите не могат да се преориентират към алтернативни източници на енергия при неясно ценообразуване и оценка на разходите и ползите от смяна на енергоизточника и доставчика. Необходимото условие е ясна либерализация на енергийния пазар, който да може да предлага алтернативи на всички видове енергоизточници.

Административното определяне на цената задържа оперативните разходи на фирмите, но в средносрочен план така или иначе трябва да се изравнят с пазарните. При подписване на договора с "Газпром" Румен Овчаров обеща, че цените на газта за индустриалните потребители ще се увеличава плавно и до 2012 г. ще се промени с едва 40%. Равносметката от последните 21 месеца е увеличение от 65%. Щом държавата не прогнозира правилно и/или крие ценна информация, поради политически цели, трябва да се остави пазарът да реши кой е най-евтиният и ефективен енергоизточник.

Явно държавният монопол криво разбира идеята за прозрачно и свободно ценообразуване, залегнала като основна в Европейската харта и либерализацията на енергийния пазар според правителството се изразява в засилване правата на регулаторния орган да определя ценообразуването. На практика се получава противоречие с основния принцип на Европейската харта за прозрачни и конкурентни енергийни цени. Всъщност по този начин се обезсмисля и проактивното участие на крайните потребители на енергийния пазар при неналичието на конкуренция между доставчиците и преносители на газ поради фиксираните цени.

Вярваме, че икономиката само би спечелила, ако държавата обяви клаузите и механизма на ценообразуване, възприети в договора с "Газпром". Колкото по-дългосрочно икономическите агенти имат възможност да прогнозират, толкова са по-добри резултатите в постигането на по-висок икономически растеж. В момента това е възможно само за период от 3 месеца. От огромна важност е различни публични фигури да спрат да си прехвърлят топката и да излязат пред обществото с ясна позиция как ще администрират цената на газта (а и на електроенергията) в средносрочен план.

Нека поне, ако обвиняват пазара и "международното положение" за скока в цените, да поемат политическия ангажимент да задвижат либерализацията на енергийния пазар, за да оставят силите на търсене и предлагане да определят тези така или иначе изкуствени цени на енергоизточниците.

*Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kkkk
    #20

    kojto zhivee samo s edin artikul ,a ima tolkova drugi energo stiga do tova deredzhe.fabrikite,koito imaha sobstveno parovo stopanstvo biaha prinudeni da gi zakrijat po adsministrativen put.Kolko kalorii ima v bokluka na Sofia,koito se paketira i ne se gori?Rumania ima sobstven petrol i ne zavisi ot vnos kato Bulgaria.

  2. РОвч
    #19

    Нека най-накрая се даде обяснение защо Р.Овч анулира действащия договор с Газпром, в който имаше заложена постоянна цена до 2012, и подписа нов договор с увеличение? За неговите мотиви е известно - ще заеме висш ръководен пост в Газпром. Къде е прокуратурата (клати си...)Това е едната причина да се иска повишение на цената. Втората - газовия монополист не може да си събира задълженията, а от него се очаква да внася бая сериозни вноски на БСП - решението - да се вдигне цената... Няма нищо общо с пазарната

  3. предупреждение
    #17

    внимавай нищожество! внимавай да не ме срещнеш. защото тогава ще бъдеш изпарен. нищожество долнопробно, цената на бензина в Гърция, например, от 5 години е по-ниска, отколкото в българия. затова не пиши лъужи, а се скрий в своето мазе, защото иначе, че бъдеш изпарен по особено болезнен начин!

  4. Joss
    #16

    Za kakvo ili koe po-to4no preduprezdava6 Divan Lostov, be idiot. Za tova, 4e e napisal,kakvoto misli za pravilno ili? Ako na tebe ti haresvat monopol i visoki ceni, moze6 premesti se v Severna Korea, Kuba ili Zimbabwe!!!

  5. поп Грую
    #15

    Тичайте на Позитано 20 ,да си вземете надницата за днес.За такава елементарна манипулация като цените на горивата и газта,която може да се провери веднага ,трябва обаче да ти отдържат от хонорара.миналата седмица бях в Гърция.Когато цените на безоловния бензин 95 у нас бяха 2,23 - 2,25 лв ,в Гърция бяха 2,15 лв. Най-важното ,което не споменавате в манипулативните си писаници е ,че за разлика от всички други страни в ЕС ,където договорите ,засягащи доставките на газа от държавни фирими се обсъждат

  6. Диван Лостов
    #14

    Тъпанарю любезен, дал съм ти линк към сайт на Европейската комисия със сравнителни цени. За каква манипулация говориш. Отвори и виж. Ако не можеш да боравиш с компютър, недей да пишеш глупости.

  7. поп Грую
    #13

    Отново говориш глупости. Едва ли трябва да потвърждавам ,че работя с компютър.Имам си два-този е един лаптоп.Впрочем да отричаш очевидното ,само за да обидиш е част от партийната политика на компартията. Другото което казах е,че съм видял с очите си цените на горивата в Гърция,които са по-ниски от нашите.Там заредих с парите си и твойте сайтове не ме интересуват.Цените на тока в Гърция са по-ниски от нашите също.Интересно защо гърците никога не са се натискали да стават енергиен център на Балканите,още

  8. поп Грую
    #12

    в сблъсък, "Топлофикация София" е хранилка на БСП.Палнете и касите и пълнете тези на столетницата ! Затова ,когато ви съди топлофикация ,комунистите и гласуваха правото да прави това по "бързо производство".Когато вие съдите "Топлофикация"- завеждате граждански иск ,с продължителност - 10 - 15 години.

  9. 28 09
    #11

    е отделена от държавата, какво се бъркаш в нецърковни работи... Или вашата работа е да заблуждавате хората... Попе, попе. мина това време

  10. наблюдател
    #10

    Попе пардон,дядо попе,кога сте пълнилибензин у Гръчко?И на коя бензино станция-тази валутната ли?Днес цените у нас са най-ниски,но не е това въпросът.Те са много,ама много високи за нашите заплатие,пенсии,възнаграждения.Същото е положението с газа-ами то по този начин вие защитавате олигарсите,а не Овч. и тн.И престанете с Вашия Костов-той ни такова мамата през1997-1998 г.като под лозунга"червените са обрали пенсионните фондове"нака(ра най-малко 1 млн.пенсионери да гледат гладно витрините...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.