Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Независим доклад сочи: Реформите в България се правят на парче

Българското общество е дълбоко разделено, твърди германската фондация “Бертелсман“

4 коментара
Независим доклад сочи: Реформите в България се правят на парче

“Реформите в България се правят единствено като инициатива, идваща от политици, а не са резултат на институционално търсене на подобрение. Поради това много неща в страната се правят "на парче", спират се от следващото правителство и се започват наново“. Това е един от основните  изводи в доклада на германската фондация “Бертелсман“, цитиран от сайтът “Дневник“. Това е един от най-авторитетните европейски институти за политически изследвания, а докладът е посветен на състоянието на българската демокрация от 2013 година досега.

В него се сочат като големи проблеми подкопаването на свободата на медиите в България и изключително ниското ниво на доверие от 5% в парламента и политическите партии.

“За пръв път през ХХI век България попадна в политическа нестабилност, характерна с отсъствието на консенсус и отразяваща дълбоки пропасти, разделящи обществото. Тази липса на консенсус прави трудно, ако не и невъзможно, преследването на дългосрочни цели“, се казва в доклада.

В него се казва, че някои особено скандални случая на конфликт на интереси и корупция, илюстрират как в България в огромни мащаби се пилеят публични ресурси.

"И въпреки това правителството не успява адекватно да промени законите или да реформира практиките в обществения сектор, за да предотврати бъдещи злоупотреби. Поуката е, че за по-добро управление е нужно лидерите да инициират реформи, но и че също така трябва в самите институции да бъде променена културата на работа", твърди германският институт.

Сравнението с останалите държави в района показва, че България отчетливо изостава именно в лидерските умения на политиците и държавниците си, в способността за изграждане на консенсус, ефективно използване ресурсите на страната и обществото и международното сътрудничество.

"В изследвания период България нямаше международно влияние, не успя да си осигури европейски средства от широк кръг източници и постигна много малко във вътрешнополитическите си цели", се допълва в анализа.

Българските лидери говорят за правосъдна реформа и увеличиха усвояваните за нея европейски средства, но социологическите проучвания сочат, че резултатите от борбата с корупцията и престъпността намаляват. Именно този пречи и за приемането на страната в Шенген.

Пет правителства управляваха България в периода, но нито едно от тях не демонстрира умение да се учи от прилаганите политики, всяко започва промяната наново, няма нужната приемственост, отсъства стратегическото мислене, допълват от “Бертелсман“.

Илюстрация на това е и неспиращата поредица от негативен вот на изборите - българите масово гласуват против управляващите и за чисто нови играчи, някои от които с екстремистка и чисто популистка реторика.

Проблемът отива отвъд лидерите и политиците, смятат в "Бертелсман". Според авторите дори да има добри идеи и инициативи, състоянието на държавната администрация, с която да се реализират, е незавидно. 

"Дори след влизането в ЕС качеството на тази администрация остава ниско. Реформирането ѝ продължава да бъде предизвикателство и често се ограничава единствено до съкращаване на броя на служителите, но не и на подобряване работата на останалите. Няма систематични усилия за борба с корупцията, а само откъслечни случаи. Демонстрирането на нетърпимост към корупцията в изяви по медиите не може да замени реалната борба с корените на това явление", се твърди в доклада.

В него се припомня, че въпреки стратегиите за децентрализиране на управлението, то си остава силно централизирано. И въпреки това  има слаба координация между отделните звена, като това е особено характерно за коалиционния характер на второто правителство на Борисов, казват от фондацията.

Авторите правят и едно впечатляващо с категоричността си заключение: "Ако не беше натискът от ЕС, планирането вероятно щеше напълно да изчезне от българската политика, дори като инструмент за дългосрочни секторни политики, да не говорим за политики в няколко сектора, изискващи висока степен на координация между отделните институции."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #4

    В доклада има грешка - реформи ИЗОБЩО не се правят, а само се симулират!

  2. Apolon Belvederski
    #3

    Поредният печален доклад, чиито изводи не са изненада за никого. Но има и още нещо, за което не се говори, но което е видимо както от доклада, така и на битово ниво: българинът е калпазанин, който не може да анализира и да намира причинно-следствена връзка, не може да планира и да мисли дългосрочно и не иска да се променя, развива и подобрява. Колкото и да са зловредни престъпността и хибридните мозъчни промивки идващи от Русия, основната причина за неблагополучието на този народ са собствените му морални и интелектуални недостатъци.

  3. Дядо ми Петър
    #2

    "планирането вероятно щеше напълно да изчезне от българската политика" Боже, какво планиране, какви пет лева? Когато всичко в нещастната ни Родина напоследък зависи от това КАК Е СПАЛ КАПО ДИ ТУТИ КАПИ И С КОЙ КРАК Е СЛЯЗЪЛ ОТ ЛЕГЛОТО. (Като във всяка добре организирана мафия, естествено).

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Опонирам за "ДЪЛБОКО РАЗДЕЛЕНО" БЪЛГАРСКО ОБЩЕСТВО! Вчера публикуваха представително проучване на "Екзакта Рисърч Груп", направено между 16 и 24 февруари сред 1000 души. Проучването включва и въпроси за отношението към ЕС и НАТО. За последните две години не е регистрирана промяна в дела на българите, които одобряват членството на страната ни в Европейския съюз - 70 процента. Една пета са критично настроени към ЕС. Най-често негативни нагласи към ЕС имат леви избиратели, както и избиратели на националистически формации. За последната година с 11 процента нараства одобрението за членството на България в НАТО - от 42 на 53 процента. http://nakratko.bg/category/58/106247/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.