Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Независимая газета": Мондиалът не е цел, а средство

Кои световни лидери присъстват на церемонията по откриването

2 коментара
Московският стадион "Лужники"

Световният шампионат по футбол не е цел, а средство, пише в редакционен материал руският вестник "Независимая газета".

Първенството започва в 18 часа в четвъртък на стадион "Лужники" с мача между домакина Русия и Саудитска Арабия. След това в продължение на малко повече от месец предстоят още 63 двубоя.

Русия получи правото да проведе Мондиала, както и олимпиадата в Сочи, в ситуация, твърде различна от днешната - преди Майдана в Украйна, Крим, Донбас, западните санкции, Сирия, допинговия скандал, отстраняването на руски спортисти от олимпийските игри, припомня "Независимая газета". След което добавя, че за страни като Русия и Китай един толкова голям спортен форум е символично признание на техните амбиции.

Преди осем години други държави, включително западните, бяха готови да предоставят на Москва това признание, а и днес Световното е нещо като прозорец в нарастващата изолация на Русия, твърди изданието.

Русия успя да избегне широк политически бойкот на шампионата, при все че британските и други някои държавници наистина няма да пристигнат. Натискът върху ФИФА, особено през 2015 г., имаше риск да предизвика прегласуване и избиране на нови домакини за първенствата през 2018 и 2022 г. Това не се случи, ФИФА "защити процедурите си и се превърна в мощен чадър за Русия", отбелязва вестникът.

Очакването на шампионата го превърна в един вид гранично събитие, разделящо времето на периоди - "преди" и "след". Всъщност форумите от този род са истински успешни, ако не стават самоцел, а средство за трансформация - на инфраструктурата, спортните обекти, имиджа. В Нижни Новгород, Саранск, Волгоград, Сочи и Калининград няма отбори от Висшата лига, но вече има стадиони на световно ниво, изтъква "Независимая газета".

В Русия е точно обратното

Западните страни са се научили да проектират спортните стадиони така, че те да осигуряват максимални печалби извън мачовете. В Русия е точно обратното, продължава темата руското издание на сп. "Форбс".

Футболните арени за Мондиал 2018 са създадени единствено за игрите, а начини за извличане на приходи от тези огромни недвижими имоти са предвидени само в Москва и Казан.

В 12-те стадиона, подготвени в Русия за Световната купа, са инвестирани общо 214,5 милиарда рубли, или средно по 276 милиона евро във всеки такъв обект. Стадионите в Европа и Америка обаче се изплащат за 10-15 години, а прогнозите за Русия отиват отвъд 50-годишния хоризонт, коментира експертът Кирил Тихонов.

Московските стадиони и "Казан Арена" вече дават под наем обширни площи. В Казан например работят детски увеселителни центрове, хокейни и футболни секции, езикова школа, фитнес клуб, кафе и ресторанти. След Световното се очаква подобно развитие и на стадиона в Саранск.

Бизнес ложите на стадионите са подходящи за корпоративни прояви, тренинги, коуъркинг и преговори. Това е съвсем реален сценарий за получаване на доходи наред с организирането на концерти, изложби и други дейности. Но дали ще е истински ефективен в Русия, днес никой не може да каже, пише "Форбс".

"Главната победа вече е спечелена"

Русия се подготви навреме за Мондиал 2018. Нямаше упреци от страна на ФИФА - дори президентът на организацията Джани Инфантино е убеден, че турнирът ще мине на високо равнище и ще се нареди сред най-добрите, пише "Росийская газета".

И няма повод да се съмняваме, че думите му са искрени, добавя московският официоз.

"Главната победа вече е спечелена", заключава вестникът. Според него Русия вече е открила "общата национална идея" за периода на първенството и вече "успешно я претворява в дела - задължително да организира шампионата както трябва". "Народният ентусиазъм (. . .) е такъв, че нещата май се нареждат", добавя "Росийская газета".

Запитан от "Известия" за "препълнените с чужденци улици на Москва", вицепремиерът Виталий Мутко, отговарял за подготовката на турнира, заявява: "Опитите за бойкот поначало бяха обречени на провал".

"Чуждестранните политици се случва да бъдат откъснати от реалния живот. Такива големи турнири винаги дават огромни медийни възможности и мнозина се опитват да ги използват за собствени цели. Футболът обаче няма граници и е обичан във всички страни. Хиляди фенове са готови да преодоляват огромни разстояния, за да подкрепят своите национали, и не обръщат внимание на никакви приказки. До момента у нас са пристигнали вече над 200 000 фенове от чужбина и съм убеден, че с всеки мач тази цифра ще расте. Из улиците на страната атмосферата е страхотна - хората танцуват, пеят, бият барабани, снимат се. Дошъл е истински голям празник", допълва Мутко.

Кои чуждестранни лидери не са „откъснати от реалния живот“

Въпреки официалните уверения, че опитите за бойкот на шампионат са били обречени на провал, разпространеният от администрацията на руския президент списък на чуждестранните лидери, които ще присъстват на церемонията по откриването, говори по-скоро друго.

В списъка са 15 държавни и правителствени ръководители:

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев;

Президентът на Руанда Пол Кагаме;

Президентът на Боливия Ево Моралес;

Премиерът на Ливан Саад Харири;

Премиерът на Армения Никол Пашинян;

Президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев;

Президентът на Беларус Александър Лукашенко;

Президентът на Киргизстан Сооронбай Жеенбеков;

Президентът на Молдова Игорь Додон;

Президентът на Панама Хуан Карлос Варела;

Президентът на Таджикистана Емомали Рахмон;

Президентът на Узбекистана Шавкат Мирзоев;

Президентът на Парагвай Марио Абдо Бенитес.

Ще присъстват и престолонаследникът на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман и председателят на Президиума на Верховното народно събрание на КНДР Ким Йон-нам.

От изредените държави в първенството участват единствено Панама и Саудитска Арабия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    Няма да гледам мача ЧАРШАФИТЕ СРЕЩУ УШАНКИТЕ! "Путин планира да гледа първия мач в четвъртък между Русия и Саудитска Арабия Президентът призна, че не мисли, че руският отбор ще се държи много добре и заяви пред китайските журналисти миналата седмица, че любимите му са Испания, Германия, Аржентина и Бразилия. От отборите, които участват в световното първенство, Русия е на последната, 70-та линия в световната ранглиста на ФИФА.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Британският певец Роби Уилямс заяви, че е помолен да не изпълнява песента "Party Like A Russian" по време на церемонията по откриването на Световната купа. vesti.ru от Chempionat.com Тази песен е издадена от Уилямс през 2016 година. Разказва за пищния начин на живот на богатите хора в Русия. По-специално, тя има тема "Имам самолет на яхта, в самолет - кола, в кола - банка". Кой точно помоли британеца да не пее тази песен, Уилямс не уточни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.