Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Независимо разследване за Кербала

0 коментара

Коалиция "Реформа на сектора за сигурност" настоя да бъде назначена независима комисия по случая с Кербала. Осем неправителствени организации изпратиха меморандум до ръководителите на държавните институции, в който се казва, че след смъртта на петимата български военнослужещи трябва да се изясни ситуацията около системата за вземане на решения по участието в международни мисии и тяхното осъществяване от различните политически, административни и военни институции. "Обществеността очаква както компетентно информиране по проблемите, така и адекватни управленски действия на официалните институции в условията на сурова битка с опасен враг, какъвто е тероризмът", се казва в документа.

Експертите посочват, че в демократичния свят това се прави чрез комисии - ведомствени, парламентарни, правителствени, президентски или напълно независими - в които се включват и представители на неправителствения сектор.

Според гражданските организации, независима комисия трябва да направи анализ и оценка на всички елементи на решенията, дефинирали мисията, подготовката и управлението на българския контингент в Ирак и тяхното съответствие с променящата се ситуация там. "Считаме за целесъобразно комисията да включва независими от правителството бивши военни и дипломати", се казва още в меморандума. Коалиция "Реформа на сектора за сигурност" е готова да предостави също свои експерти за участие в комисията. Тя също е разработила и въпросник като отправна точка за нейната работа.

До този момент управляващите отказват създаването на каквато и да е комисия - както парламентарна, така и независима, а държавното ръководство се доверява единствено на проверката, която Генералният щаб и Министерството на отбраната сами си възложиха и на практика сами си дадоха положителна оценка за свършеното.

Към меморандума на Коалиция "Реформа в сектора за сигурност" са приложени следните въпроси:

Процес на вземане на решение и контрол

1. Каква е точната бойна задача на батальона? Кой я е поставил и утвърдил? Съответства ли задачата на мандата от Народното събрание и искането от коалицията? Променяна ли е бойната задача - кога, от кого и по какъв ред?
2. Как е формиран мандата за участие на контингента - задача, състав, срок, ротация и други? Спазени ли са стриктно решенията на Народното събрание? Какви решения е вземало правителството, Министъра на отбраната и Началника на Генералния щаб? Изпълнени ли са тези решения?
3. Каква е системата за управление в контингента? Каква е системата за управление в рамките на полската дивизия и командването на коалиционните сили в Багдад и на по-горните нива до Централното Командване на САЩ?
4. Как са дефинирани отговорностите за парламентарен и демократичен контрол на българското участие в операцията? Как са реализирани?

Информационно осигуряване и управление

5. Как е организирано командването и управлението от българската столица? Има ли постоянен щаб (командване) на българскто участие в операциите (Ирак, Афганистан, Босна, Косово)?
6. Как е организирано събирането, оценката и използването на разузнавателна информация в контингента, с по-горните командвания и в София? Какво е взаимодействието между МВнР, МО, НРС и партньорски организации? Каква е ролята на Съвета по сигурността на Премиера?
7. Какви сигнали за рискове и заплахи са постъпвали от началото на развръщане на батальона? Как е реагирано на тях?
8. Какви данни конкретно са съществували за атака между Коледа и Нова година? Какви мерки са взети?
9. Кой в Правителството е отговарял за контингента в периода на атаките?
10. Кой в Българската армия е отговарял за контингента в периода на атаките?
11. Защо е изгубена връзката с батальона в критичен момент? Защо не са използвани алтернативни канали за връзка чрез щабовете и командванията на коалиционните сили?
12. Как и кога са известени щабовете на полската дивизия и американското командване за искане на помощ по въздуха - военна и медицинска?
13. Какви варианти за действие на батальона и в София са били приготвени в случай на такава атака?
14. Какви мерки са взети за осигуряване на обществена подкрепа за българския контингент в Кербала?

Доктрини и устави

15. По какви доктрини, устави, наставления и правилници е организиран (структуриран) и подготвен българския контингент?
16. Адекватни ли са те на изискванията на войната с тероризма?
17. Какъв е процеса на адаптирането им с отчитане на поуките от практиката? Как се контролира?

Организационна структура

18. Как е формиран състава на първия и втори батальон за участие в операцията - тип подразделения, специалисти, професионален опит, предварителна сглобеност на подразделенията, срокове?
19. Батальона има ли задача и способности за активна борба с терористични групи - разузнаване, контраразузнаване, специални групи за преследване, издирване и други? Какво оръжие и хора, свързани с терористична дейност са разкрити и обезвредени от батальона?
20. Батальона има ли капацитет за подготовка на местни полицаи и други структури за сигурност? Провеждал ли е такива действия? Колко местни служители по сигурността са подготвени и как е работено с тях съвместно?
21. Какви функции по гражданско военно-сътрудничество и местно управление изпълнява батальона? Какво е постигнато в тази област?

Личен състав - окомплектоване и подготовка

22. Каква подготовка е преминал контингентът в България и на място? Как е отчетен опитът от действащите в региона преди това контингенти? Каква е била продължителността на подготовката?
23. Каква е езиковата подготовка на командния състав? Как е оценена?
24. Колко от участниците в контингента владеят арабски език? Какво е наличното познание на културата и традициите на местното население?

Въоръжение, техника и специално оборудване

25. Как е оборудван и екипиран батальона и всеки отделен боец?
a. Средства за поразяване;
b. Средства за индивидуална и колективна защита;
c. Средства за комуникация и управление.
26. С какви средства е оборудван контингента?
27. Използвани ли са системите придобити по системата ПИКИС за 61 бр., 55 бр., 38 хп, 68 бр. през последните години с цел участие в международни операции?
28. Каква част от инвестициите в отбраната са насочени към развитие на способностите за участие в операции извън територията на страната?

Осигуряване

29. Има ли дежурни сили в България за оказване на всестранна помощ при критична ситуация с батальона? Как се взема решение за използването им?
30. Защо българския самолет не е излетял с помощ още в събота след инцидента? Предвижда ли се усилване на батальона в периода на ротацията с цел намаляване на риска?

Инфраструктура

31. Кой е отговорен за инфраструктурното осигуряване на българския контингент?
32. Как са дефинирани и реализирани отговорностите за гарантиране на сигурността на база "Индия"?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.