Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нежелаещите парно ще могат отново да си махат радиаторите

Столичната топлофикация иска по-бързо плащане на сметките и повече време за авариите в абонатните й станции

6 коментара
Нежелаещите парно ще могат отново да си махат радиаторите

Много е вероятно ползвателите на централно отопление отново да получат правото да демонтират радиаторите си, ако желаят това, а не както им бе забранено преди време и в момента са длъжни да имат оборудвани с уреди за дялово разпределение отоплителни тела, дори и да не ги ползват. Това ще стане, ако парламентът одобри предложения на Комисията за енергийно и водно регулиране за поправки в Закона за енергетиката. Те бяха анонсирани от нейния председател Иван Иванов през журналисти след редовното заседание на комисията, на което бяха обсъдени искания на столичното парно за промени в общите му условия за клиентите, предвиждащи намаляване на срока за плащане на сметката и удължавана не времето за отстраняване на авариите.

В момента има колизия на разпоредби относно демонтажа на радиаторите. Според общите условия на столичната топлофикация, тя има право да свали принудително радиаторите на некоректни клиенти, които не са си плащали сметките два месеца. Законът за енергетиката пък забранява на потребителите да свалят радиаторите си, обърна внимание на регулатора представителя на националния омбудсман Стефан Мазнев.

Това може да накара някои клиенти умишлено да не плащат, за да могат да се освободят от радиаторите си, коментира Мазнев. Според него това е неравнопоставено третиране на абонатите. По думите му омбудсманът бил засипан от жалби от хора по този въпрос.

Боян Паунов от Топлофикация София обаче му отвърна, че дори и при дълго просрочване на сметките не се стига до принудително сваляне на отоплителните тела, каквато е и европейската практика.

Иван Иванов се съгласи, че трябва да отпадне забраната за клиент да сваля при желание радиатора си и каза, че регулаторът ще изпрати в парламента предложения за съответната промяна.

На заседанието бяха разгледани предложенията на столичното парно да скъси срока за плащане на сметката, който в момента е 30 дни след публикуването на фактурите на сайта на дружеството, което обикновено става на 12-то число. Топлофикацията иска вече да си получава парите 30 дни след изтичането на месеца, когато се изчислява потреблението, след което да има право да налага лихви за забавено плащане.

Според регулатора срокът за плащане трябва да остане 45 дни след края на месеца, в който е ползвана топлинната енергия.

Енергийният експерт и бивш зам.-министър на енергетиката Ангел Минев обаче коментира, че потребителите нямат особен интерес от удължаването на срока за плащане.

"Търговските дружества извършват разходите по доставка, което е свързано с ремонт, поддръжка на съоръжения, закупуване на горивото, производство, заплати, данъци и т.н. от порядъка на 90 дни преди датата на доставка. Т.е. те кредитират всички потребители с 90 дни. След което ние даваме още някакъв срок за заплащане. Колкото е по-дълъг този срок на кредитиране и колкото е по-дълъг срокът на плащане на дължимите суми, толкова се увеличават финансовите разходи на предприятието и те влизат в цената на услугата", аргументира се той пред БНР.

Общинската топлофикация иска също така да има месец срок за отстраняване на повреди по регулирането на топлоподаването в абонатните ѝ станции, докато в момента е длъжна да се справи с проблемите за пет дни, след което дължи неустойка от 20 процента върху стойността на доставената топлинна енергия за периода на закъснението.

Комисията не е съгласна и това предложение и няма да го приеме, става ясно от доклада ѝ.

Окончателното решение за общите условия на столичната топлофикация ще бъде взето на 29 май на закрито заседанието на енергийния регулатор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  3. Българофил
    #4

    И в крайна сметка ,,вероятно" ли е, или е сигурно, че можем да си махнем радиаторите?

  4. перо
    #3
  5. Топлофикация е в конфликт с смешната конституцията на БГ, в която се твърди, че частната собственост е неприкосновена. Как тогава хората не могат да изхвърлят нещо, което не искат в частната си собственост???

  6. И какво от това
    #1

    1000 ПЪТИ по-важния въпрос е дали ОТНОВО хората със свалени радиатори ще бъдат принуждавани да субсидират тези без свалени радиатори! Дали отново ще ме принуждават да плащам за нещо, което НЕ ПОЛЗВАМ! Деморация=грабеж принуда! Отговорът е ДА,ще ме принуждават и за в бъдеще да плащам онова, което НЕ ползвам!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.