Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нидерландия "пуска" Румъния в Шенген, но не и България. Австрия не приема и двете балкански държави

МВнР продължава дипломатическите усилия, обяви добри новини от Швеция

19 коментара
Нидерландия "пуска" Румъния в Шенген, но не и България. Австрия не приема и двете балкански държави

България и Румъния на този етап нямат подкрепата на всички страни членки в Шенген, но Хърватия се приближава до членство в зоната за свободно пътуване.

Посланиците на държавите членки на ЕС се срещнаха в Брюксел, за да обсъдят разширяването на Шенген. Според дипломатически източници нито един от тях не е възразил срещу присъединяването на Хърватия, съобщава агенция ХИНА, цитирана от БТА.

Комитетът на постоянните представители (КОРЕПЕР), който се състои от посланиците на държавите членки, се срещна в рамките на подготовката за заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи следващата седмица относно разширяването на Шенгенското пространство с включването на Хърватия, България и Румъния.

Според дипломатически източници, цитирани от агенция ХИНА, нидерландският посланик е бил против присъединяването на България. Германия е подкрепила и трите страни, докато Австрия е била против България и Румъния.

МВнР: Водим активен диалог с Нидерландия

На този фон зам. -министърът на външните работи Костадин Коджабашев коментира в четвъртък, че България продължава дипломатическите усилия за положително решение страната да се присъедини към шенгенското пространство до края на годината.

"В тясно сътрудничество сме с ЕК, която също напълно ни подкрепя в този процес. Имаме положителни новини от Швеция, водим много активен диалог и с Нидерландия, считаме, че свързаността е от ключово значение в условията на криза и прекъснати или силно затруднени вериги на доставки. Затова улесняването на свързаността между държавите членки от ЕС в Югоизточна Европа чрез разширяване на Шенгенското пространство следва да бъде основен приоритет", посочи Коджабашев.

"Вярваме, че нашето присъединяване към Шенген ще допринесе за повече сигурност в зоната за свободно движение, тъй като ще позволи ресурсите, насочени към защита на външните граници, да бъдат допълнително подсилени. Настоящата геополитическа обстановка изисква да останем единни и да вземем прагматични решения", добави той.

България и Румъния трудно могат да бъдат разделени

Дипломатически източник е заявил пред ХИНА, че Франция е подкрепила силно Румъния.

Хърватската агенция ХИНА посочва, че България и Румъния трудно могат да бъдат разделени, тъй като границата между двете страни никога не е била замисляна като външна граница на Шенгенското пространство.

За да бъдат разделени двете държави, ще трябва да се осигури защита на границите и да се подготвят гранични пунктове в съответствие с шенгенските правила, което ще отнеме няколко години, отбелязва ХИНА.

Според същия източник на държавите членки, които се противопоставят на присъединяването на България и Румъния, може да бъде оказан натиск, за да бъдат приети и трите държави, но е по-вероятно само Хърватия да получи зелена светлина, пише ХИНА.

В дневния ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи са включени две проекторешения - едното за Хърватия, а другото - за България и Румъния. За да бъде прието решение, е необходимо съгласието на всички 22 държави - членки на Шенгенското пространство, напомня агенцията.

Съгласно вътрешните си правила някои от държавите членки се нуждаят от одобрение на съответните комисии в националните парламенти за позициите си в Съвета на ЕС.

Правителствата на Швеция, Дания, Нидерландия и Словения са изпратили до своите парламенти предложения в подкрепа на присъединяването на Хърватия и очакват зелена светлина, информира ХИНА.

Всички останали членове на ЕС и на Шенгенското пространство вече са потвърдили подкрепата си за Хърватия. КОРЕПЕР ще обсъди отново разширяването на Шенген на 7 декември, ден преди срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС, които ще вземат окончателно решение, уточнява агенцията.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #19

    Австрия не пуска сега България в Шенген, но с удоволствие отвори врати преди тридесетина години за българските бегълци-комунисти с откраднатите български милиони. Политиката на Гeiропа в действие... :)

  2. Valpet
    #18

    Как не разбирате? - Великият принцип на ЕС за свободно придвижване изисква да се освободи най-напред място за милионите украински бежанци и тези от Афганистан и Африка, и чак след това за българите. (Ако се освободи място, но засега няма.) Разбира се, част от БГ-русофобите биха могли "да се придвижат свободно" като доброволци в Украйна, където вече се е освободило много място.

  3. boriana
    #17

    Австрия. Така широко преди 1989 г. беше отворила вратите за нашите ченгета и комунисти, а сега не ни иска. Австрия. Прибра парите ни, които комунягите изнесова в нея под формата на някакви международни търговски дружества преди 1989 г. Нищо не ни върна. Сега не ни иска в Шенген. .Виж Холандия може и да е права. Кой иска с народ които 12 години търпя едно корумпирано управление, за когото европеиската солидарност се изразяваше в ползване на европейските фондове, за да може една мутра да се разхожда с джипка и хвали какво строи с чужди пари, а неговите хора и ДПС да крадат тези пари..

  4. jivka65
    #16

    Заслужили сме си го това отношение.

  5. ABV
    #15

    За сметка на това в zадунайски циганистан идва путиковия лукой и казват, че ако нарошушаваме ЕС нефтеното ембарго можело да си плащат данаците...., ама друг път!

  6. Valpet
    #14

    Споко! - Вашингтон още не си е казал тежката дума. Като поставят в училищата надписите на бат Бойко за декумунизация, Австрия и Нидерландия веднага ще завъртят задниците накъдето трябва.

  7. Гьорче Петров Н
    #13

    Само и Единствено ДБ "Демократична България" и ПП "Продължаваме Промяната" Могат да Стабилизират и Модернизират България и я Направят Част от Шенген и Еврозоната, на Равно с Другите Европейски Народи, Осъществявайки Мечтата, Завета на Славният Левски. Всичко Друго води до Неминуем Упадък и Деградация на държавата. Дано Българите се Размърдат и Вземат едно Интелигентно и Полезно Решение както през далечната 1997 и Масово Гласуват За ДБ и ПП.

  8. Велислав
    #12

    Вината е на един единствен човек, невероятен предател, военен, глупаво подчинен на своите руски работодатели и президент под прикритие. Президент на България, за съжаление.

  9. полк. Дрангов
    #11
    Отговор на коментар #10

    Това е шамар за Радев и за "Това е моят президент" (Кирчо) и за тези дето раздаваха листовки за fatmaka на Орлов мост(ДБ)..... А е радост за Нинова, Янев и Копейкин.

  10. Горскио
    #10

    Хвала на холандците - прагматични и честни. Крайно време е Румъния и България да бъдат разделени - първата държава вече десетилетие е решила проблема с корупцията и в резултат отбелязва икономически бум, което я доближава по доходи на народа до средно-европейското равнище, другата е бедна и корумпирана. Най-разумното решение е Румъния да бъде приета в Шенген и отделена от България, а българската политическа класа - от Мадридския мошеник, Доган и Нинова, през Тиквон и пРезидента да получат звучен шамар - така, както се предлага от умните и прагматични нидерландци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.