Г-н
премиер, тъй като говорим за национална сигурност, бихте ли
обяснили какви гаранции се дават за защитата на хората, след
като вчера имахме отново драстичен случай на стрелба с Калашников?
Какво прави правителството?
Мисля, че правим това, което всяко правителство в една демокрация може да предприеме и с трудностите, които среща също от някои участници, да кажем, от други институции, които биха могли да сътрудничат. Това първо.
Второ. За съжаление престъпленията са феномени, които се виждат и в други страни. Не заради това може да се приеме и мерките ще се вземат, но да запомним винаги, че сме в една демокрация и също отговорност на всеки е да не се капитализира върху отделни случаи, а да се гледа към общото и към доброто на всички граждани.
Правителството предвидило ли е мерки за защита на гражданите при евентуално участие на страната в операция срещу Ирак?
Абсолютно пределно прието нормално. Всяко правителство, като има някакво извънредно положение извън страната, е предвидило съответните мерки.
Какви промени ще бъдат направени в концепцията за национална сигурност?
Ами може би ако сте ме слушали, в зала казахме точно, че при новите предизвикателства, при опасностите, които се появиха след 11 септември насам, има много работи, както и в други страни, които са ги преосмислили, и ние работим по това също.
Обвиниха Ви, че нямаме национална позиция по кризата в Ирак?
Това вече може да го твърдят, но ние знаем, че имаме ясна и нашите съюзници и партньори също така го знаят.
Каква е тя?
Нашата позиция е в интерес на българските национални интереси, сигурността на страната и ангажиментите, които са нормални за членките и кандидатки за НАТО.
От ОДС заявиха, че стоите зад гърба на Петканов и Ви призоваха да поемете заедно с него отговорността за случаите на подслушване на политици. Ще поемете ли тази политическа отговорност?
Като премиер поемам много политически отговорности, в това можете да бъдете напълно убедена. И нещата се преценяват по един спокоен начин, без аларми, без спекулации, без манипулации, без интриги в името на доброто на гражданството.
Кога ще бъдат подготвени промените в концепцията за национална сигурност? Вчера министър Свинаров каза, че това ще стане преди евентуални действия в Близкия Изток.
Това са две различни неща. Концепцията е нещо много по-дългосрочно. Двете работи имат много малко общо.
Предвиждате ли за Ирак размяна на ноти между България и САЩ, както е било по време на кризата в Косово?
Вижте, вчера беше тука делегация от САЩ. Изслушах ги. Те изслушаха нашето виждане и процесът си върви. И сигурно през другата седмица ще оповестят некои допълнителни теми, но винаги с надеждата, с убеждението, че с преговори, общи усилия, виждайки опасности, които един конфликт предизвиква и най-вече последиците след конфликта, трябва да се съобразим с това.
Бихте ли взел отношение по декларацията, прочетена от Муравей Радев за приемането на закона за приватизация?
Няма да взема отношение по тази тема. Първо трябва да я обсъдя с членовете на движението, с други депутати и вие знаете, че нямам обичай да навлизам в полемика, а да действам съответно.
Бихте ли казал дали ще разговаряте с всички депутати, които не са подкрепили закона?
Чухте ме сега какво ще предприема.
Турция вече постави условията си за участие в евентуална война. Кога България ще постави своите условия и какви са те?
Вижте, мисля, че тук има едно леко разминаване. Първо, Турция е непосредствен съсед с Ирак. Имат много други теми, които са извънредно важни за самата Турция, които всички познаваме. Тя е част и член на НАТО от дълги години, има огромни американски бази на своя територия, докато България е кандидат, не е непосредствено до Ирак и е много по-малка страна. Така че нашите условия разбира се, че ще ги поставим и сме ги поставили вече, но това са неща, които се договарят и тепърва, когато стане необходимо, се оповестяват.
Дали иракският дълг е сред тези условия?
Това е един много сериозен въпрос. Както всички знаем, именно за това трябва да се внимава и със спекулациите и със схемите, които постоянно се публикуват и които, за съжаление, не отговарят на истината и може понякога да попречат в известни преговори.
Бихте ли казал какви условия сме поставили?
По време на преговорите тъкмо не се оповестяват, поне по начина, по който се приема нали, условията тогава вече стават твърди позиции и не могат да се договарят.
На вчерашната среща със заместник помощник държавните секретари на САЩ бяха ли отправени, макар и неофициално, искания за нашето участие в операция в Ирак и има ли яснота кога бихме получили официално искане? Може ли да дадете яснота по това дали се събира контингент за Ирак?
Има много слухове. Наистина ме втрещяват нещата, които се тиражират или се говорят. Ето за доброволците например, които са точно това, което носи името - по закон, по желание. След това няма тема от социален характер, както некои намеква, богати или бедни синове, което наистина го намирам за много евтина демагогия. Отгоре на туй тези доброволци трябва да минат през тестове, да се видят дали са капацитирани въобще за длъжността, за която те са кандидати.
За Ирак ли са все пак?
Участието - темите са толкова познати вече. Наистина стана малко така, бих казал, отегчително за публиката
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.