Нигерия срази Исландия и даде шанс за класиране на Аржентина

Бразилия победи трудно Коста Рика с два гола в края и оглави групата си

Нигерия постигна първа победа на Световното първенство в Русия с 2:0 над Исландия и по този начин даде шанс на Аржентина да продължи и след груповата фаза въпреки загубата си от Хърватия с 0:3.

През първото полувреме на мача доминираха исландците, които създадоха няколко опасности, но не успяха да стигнат до попадение. Африканците обаче излязоха преобразени за втората част и още в началото откриха резултата.

В 49-ата минута Виктор Моузес напредна по дясното крило и последва подаване към Ахмед Муса в наказателното поле, който овладя отлично топката и с мощен удар я прати в мрежата. Последва натиск на Исландия, който обаче не доведе до чисто положение.

В 73-ата минута Муса нацели горната греда над Халдорсон. Само 60 секунди по-късно обаче нападателят бе безгрешен. След като получи топката по лявото крило, Муса нахлу в наказателното поле, освободи се от защитник, преодоля вратаря и направи 2:0.

Десетина минути преди края на срещата Исландия получи възможност да се върне в мача, след като получи паво да изпълни дузпа, отсъдена с помощта на видео асистента VAR. Зад топката застана звездата Гилфи Сигурдсон, но ударът му мина над вратата.

Благодарение на този резултата Аржентина могат да продължат в турнира въпреки първите си два слаби мача актива си от само една точка. За целта гаучосите ще трябва да победят Нигерия в последния си двубой и да се надяват Исландия да не победи Хърватия в другата среща.

Ако „викингите“ стигнат до победа над балканския тим, аржентинците ще трябва освен да надделеят над Нигерия, да подобрят головата разлика на Исландия. В момента европейците са с -2 гола, а Аржентина с -3. В момента и двата тима са с по една точка.

В първата среща в петък Бразилия постигна първата си победа в турнира, надделявайки над Коста Рика с 2:0. Успехът обаче дойде много трудно чак в добавеното време, когато първо се разписа Филипе Коутиньо, а след него и разочароващият до този момент Неймар.

През второто полувреме "селесао" получи и дузпа след очевидна симулация на най-скъпия футболист в света. Благодарение на видео асистента VAR обаче реферът Бьорн Кайперс отмени решението си.

Бразилия доминираше през целия мач, но така и не успяваше да оползотвори превъзходството си с гол. Сериозна вина за това имаше Неймар, който пропусна доста попложения в срещата. Кариоките заиграха по-опасно в атака едва след влизането на Дъглас Коща през второто полувреме.

В 78-ата минута Неймар получи топка в наказателното поле, задържа я и след това демонстративно падна назад, симулирайки, че е задържан от защитник. Видеоасистентите обаче се намесиха и сигнализираха на Кайперс, който изгледа повторение и правилно отмени първоначалното си решение за 11-метров наказателен удар.

В 91-вата минута "селесао" стигна до решаващ гол, след като влезлият като резерва Роберто Фирмино свали с глава към Габриел Жезус, който опита да овладее в наказателното поле, но Коутиньо се намеси и простреля от движение Кейлор Навас между краката.

В 97-ата минута Дългас Коща проби отдясно, след което центрира към Неймар, който засече от три метра на празна врата. С тази победа Бразилия оглави група Е с 4 точки пред Сърбия с 3, Швейцария с 1 и Коста Рика с 0. В късния мач в петък един срещу друг излизат сърбите срещу доминирания от етнически албанци отбор на Швейцария.