Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Никола Димитров заформи шумен скандал в Скопие около преговорите с България

Планира се съвместно заседание на правителствата в края на януари

18 коментара
Никола Димитров, сн. БГНЕС, архив

Вицепремиерът по европейските въпроси в македонското правителство Никола Димитров заформи скандал в Скопие, след като стана ясно, че той няма да е част от новия кабинет на Димитър Ковачевски, който се очаква да наследи Зоран Заев.

Димитров каза на пресконференция, че не се е оттеглил сам и не е част от новото правителство заради позицията му за България, която не е допускала "преминаването на определени граници на всяка цена". Освен това Димитров посочи, че няма доверие на външния министър Буяр Османи.

Според него и номинираният за нов премиер Димитър Ковачевски не разбира външната политика, затова и няма пълно доверие на новото правителство, особено в частта от преговорите с България.

Никола Димитров твърди, че е отказал и посланически пост във Вашингтон, защото целта е била да му се запуши устата.

"Знаете, че мнозина в съседство ще бъдат също толкова щастливи да се отърват от мен, тъй като ме нарекоха вирус, по-опасен от COVID. Но, както казах тогава, няма ваксина срещу вируса на идеалите и принципите и точно този опит да отнемат гласа ми у дома прави моят мотив да остана още по-голям", каза Димитров.

По думите му няма положителни промени в българската позиция към РС Македония след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС).

"И в съседна София има комплексен политически контекст и различни актьори. Заключенията затвърдиха по някакъв начин статуквото, тъй като потвърдиха декларацията на българския парламент и рамковата позиция на тяхното правителство. Този документ е неприличен, нецивилизован и обиден, особено за македонския народ, защото говори за етноинженерство и т.н., все едно в историята има естествен и изкуствен начин за създаване на нации. Опитът за изостряне на позицията може да се е провалил по отношение споменаването на българската общност в преамбюла на нашата Конституция и искането това да стане преди началото на преговорите за присъединяване. Това го няма в заключенията. Позициите обаче се запазват такива, каквито бяха в самото начало", каза Димитров.

Според него, като държава, но и като граждани и като нация глажданите на СР Македония трябва да се запитат дали е разумно, дали е мъдро да се изразходва толкова много енергия за този въпрос.

"Смятам, че би било мъдро да останем отворени за диалог, но да не се фокусираме върху януари или юни, а да се стегнем и да инвестираме енергията у дома. Опитът и резултатите от процеса на присъединяване в други страни от региона, които са в процеса от девет или осем години, а резултатите не се виждат, показват, че този процес е важен, но е само инструмент и истинската работа е вкъщи. Мисля, че голямата част от нашата енергия трябва да се изразходва вкъщи. Затова трябва да сме готови за достоен диалог и да поставим нашите позиции върху кристално ясните европейски принципи и принципите, вградени в основите на международното право. Нашата позиция е правилна, ние сме от правилната страна на историята. Искаме да бъдем приятели с България, но в отговор те трябва да ни уважават", каза Димитров, цитиран от БГНЕС.

В отговор външният министър Буяр Османи каза, че неговата лична позиция като министър и като човек е в пълно съответствие с позицията на държавата.

"Пред нас има нов политически импулс, създаден чрез новите мандати на правителствата в двете държави. Гражданите очакват да използваме тази нова политическа инициатива за укрепване на доверието между двете правителства и между двете страни".

Той съобщи, че България и Република Северна Македония планират за 25 януари съвместно заседание на двете правителства.

"Резултатът от тази дейност е вече договореното посещение на правителствена делегация, водена от министър-председателя Петков в Скопие. Работи се и за провеждане на съвместно заседание на двете правителства на 25 януари", посочи македонският външен министър.

"Посоката и силата на новата инерция в отношенията между двете страни ще зависи от успеха на тези посещения и затова смятам всички дейности, които застрашават този успех, за непродуктивни и несправедливи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #18
    Отговор на коментар #12

    А може би това е и целта...да се рови гюбрето, нищо че го няма....

  2. перо
    #17

    Фамилията "ДимИтров" дали ще продължава Фатално да се меси в историята на България?...

  3. MM
    #16
    Отговор на коментар #9

    Най-точно информация за депортацията на евреите от Беломорието и Варварска Макединия дава документацията за процеса срещу Адолф Айхман през 1961 в Израел. Единици от българското държавно управление и то близки до германците са знаели, че отиват в трудови лагери. А за това какви са били "трудовите лагери" се разбира едва след края на войната.

  4. БГаньо
    #15

    Не, не сте от правилната страна на историята! Не сте от правилната страна и на семейната история на поне още милион като мене - потомци на македонски българи! Докато ние не кажем "да", нищо няма да стане! Не го ли разбрахте това вече? Историята трябва да прочетем отново и непредубедено - заедно и двете страни. И от това да последват изводи и действия, за да съвместим различните ни родови истории в една обща история, която да изучават бъдещите поколения - с всичките й криволици и грешки, вкл. от наша страна по македонския въпрос, но и с всичките й незаобиколими истини.

  5. MM
    #14

    "мнозина в съседство ще бъдат също толкова щастливи да се отърват от мен, тъй като ме нарекоха вирус, по-опасен от COVID" Във всяка нормална цивилизована страна напускащите високи постове в управлението говорят какво положително и градивно са постигнали. Не и в РСМ. Този който ги е водил досега към Европа като своя най-голяма заслуга, за да остане изтъква това че е много мразен от тези, от които зависи влизането им в Европа.

  6. fantom
    #13

    Интересно къде се планира провеждането на срещата. А още по-интересно е защо се бърза с нея. И защо трябва да се търси НОВ подход, след като от Скопие не идва нищо ново, а нашата позоция е ясна. Какво НОВО смята да ПРОКАРВА просто Киро. Неговият нарцицизъм е значително по-голям от този на ББ, и е много опасен.

  7. Александър Борисов
    #12
    Отговор на коментар #9

    Това в 100% е прясно изфабрикувана лъжа.Внимавайте какво пласирате по медиите!

  8. MM
    #11

    Посочете ми поне едно нещо в двустранните отношения, което е постигнато, откакто РСМ е независима. Имаше 2-3 неща преди 15-20 години, които следващото им правителство най-гръмко и демонстративно отмени. Само много много приказки.

  9. lubo
    #10
    Отговор на коментар #9

    и това по какъв повод се казва ? Прасето като го колят - квичи. Така и проводниците на сръбски интереси в Македония. Поне научето къде е Треблинка. Не че има некакво значение, само го отбелязвам.Като оставим горното, не вярвам някой на форума тук да е съпровождал "вагоните до Треблинка" или дори до Белград.

  10. рептилиан
    #9
    Отговор на коментар #6

    Българската армия е съпровождала вагоните до Треблинка. Гледала е някой да не се измъкне. Хитлер се е отблагодарил подобаващо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.