Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Никола Вапцаров в света на постмодерната комуникация"

41 коментара
"Никола Вапцаров в света на постмодерната комуникация"

 Тази седмица се състоя една интересна премиера. Книгата на Владимир Атанасов "Никола Вапцаров в света на постмодерната комуникация" представлява системен опит да се излезе извън кодовете на вторичния мит за поезията и смъртта на една трагична личност в историята на българската литература и култура.

Книгата представлява фундаментално изследване на Вапцаровата поезия на базата на всичко писано за нея приживе на поета, по време на тоталитарния режим и след демократичните промени.

Д-р Владимир Атанасов е доцент по методика на образованието в СУ "Св. Климент Охридски“. Автор е на книгите "Символни полета в българската литература“ (1995), "Теми и прочити в българската литература“ (1999), "Техники на писането“ (2000). Съставител е на сборниците "Литература и образование“ (1998) и "Съвременна българска проза“ (2000). Участва в написването на учебници по литература (8–12 клас) като съавтор. Главен редактор на сп. "Български език и литература“. Член на Сдружението на българските писатели.

Никола Вапцаров и неговата поезия са били обект на стотици интерпретации – от комунистическия битов мемоар и идеологическата критика до различни структуралистки, семиотични и интертекстуални прочити след 1989 г. Поради това в книгата особено внимание се отделя на механизмите и влиянието на социалистическия реализъм, залегнал в основата на вторичния мит и еднозначното разбиране на Вапцаровата поезия.

Настоящoто изследване обосновава хипотезата, че психологическите първообрази и свързаните с тях езикови матрици изграждат уникалното звучене на Вапцаровите стихове. Именно те са в основа на делничното снизяване, употребата на политическото клише, споделянето, лозунга, "разговорността”, които създават необикновена постмодерна тъкан на изразяването и убеждаването върху опорите на една устойчива евангелистка/протестантска етика. Това полага Вапцаровата поезия отвъд явления като Иржи Волкер в чешката и Владислав Броневски в полската литература.

Книгата проследява моделите на изграждане на текста, върху които интимните послания, екзистенциалните обобщения и политическите призиви създават неповторим риторически образец на поетическо мислене и изразяване. В тях етическата форма съдържа елементи от културата на делника, технологиите, политическата реч, киното, музиката, театъра, графиката, превръщайки ги в езиковата тъкан на поезията. По този начин тук са изяснени драматургичната структура и жанровата специфика на Вапцаровата поезия, в която се наблюдават различни модели като химн, молитва, обет, посвещение, проповед, наред с песен, декларация, доклад, агитка, призив.

Творчеството на Никола Вапцаров и неговите прочити представляват постмодерна мозайкa или бриколажи, които сблъскват в своя мета-разказ реда и безпорядъка, хармонията и дисхармонията, техническия рационализъм и духовната вяра, утопията и антиутопията, смисъла и безсмислието на съвременния свят. С уважение към разнообразието на критически гледни точки, изследването обосновава устойчивите религиозно психологически модели в стиховете на поета като неповторимо жанрово и риторическо предизвикателство не само за времето на 30-те и 40-те г. на миналия век.

Книгата се състои от 7 глави - "Митът”, "Религиозният код”, "Психологическият код”, "Глас – език - слово”, "Ритмическият код”, "Слово и идеология”, "Вярата – индивидуалното означаемо”. В тях се осмислят кодовете на Вапцаровата лирика като европейски тип гражданска поезия в България след Христо Ботев и Гео Милев: метафорите на "живота наличност” и "живота (чудесна) възможност”, на болестта и възстановяването, на разрушението и съграждането, които утвърждават вярата като индивидуално означаемо, контрапункт на генералното означаемо на комунистическата пропаганда.

Изследването, посветено на 100-годишнината от рождението на Вапцаров, възприема творчеството на поета като феномен, отвъд полемиките за неговата просопология, национална идентичност, политическа принадлежност, дори отвъд неговата трагична гибел, предначертана и изпълнена през юли 1942, месеци преди да навърши 33.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #43

    Защото описва социалистическата реалност:Завод. Над него облаци от дим. Народът прост, животът - тежък, скучен. - Живот без маска и без грим - озъбено, свирепо куче.

  2. Zamislen
    #42

    Shto za fraza e tova: "постмодерна мозайкa или бриколажи, които сблъскват в своя мета-разказ реда и безпорядъка, хармонията и дисхармонията, техническия рационализъм и духовната вяра, утопията и антиутопията, смисъла и безсмислието на съвременния свят" Avtora sigorno e gord ot tvorenieto si. Edno natrufeno izretcenie s parvenyuski tcujdici i povtaryane na sinonimni gupi ot dumi koito ne doprinyasyat po niakakv natcin za logitceskata liniya. Kato byha utcenik i tryabvashe da se utca ot takiva "vdahnoveniya"

  3. Radi
    #41

    Neshto si se obarkal. Ako se sadi po tzitata, koito si predstavil Vaptzarov otiva kam kategoriata na realistite.Realism is an aesthetic attitude stressing the truthful treatment of material, the normal and everyday life as it truly is.

  4. Обяснете моля
    #40

    В писанията за него се избягва причината за смъртната му присъда. Някой да ме светне дали той е поставил бомба на влаковите композиции и вследствие на тези му действия има ли убити невинни хора.

  5. пак аз
    #39

    Не е случайно, че няма подпис на този текст. Тежко, тежко. Иначе - почит за Вапцаров и моите уважения към доц Атанасов

  6. steve
    #37

    Вапцаров несъмнено е добър поет, но и той като Смирненски страда от своите илюзии за "светлото бъдеще" и като всеки терорист смята, че с убийства и терор може да се постигне нещо добро. Точно обратното се постига.Той беше разстрелян в качеството си на ръководител на въоръжените отряди на Партията и един от съучастниците във взривяването на черквата "Света Неделя"- първия подобен атентат в Европа, при който загинаха над 120 невинни.Не знам защо, но той ми напомня за коменданта на концлагера Бухенвалд, който свирел на пиано Бетовен на светлината на абажур от човешка кожа.

  7. steve
    #36

    Този "голям поет" също като масовия убиец и немски агент Ленин / справка - повестта на Стефан Цвайг "Пломбираният вагон" / казва "какво тук значи някаква си личност".Съвременната представа за демокрация е "свобода и права на личността" за разлика от комунистическата простотия за "колесо и винтик" на Ленин.В 1918 г. великият политик Чърчил казва на митинг на миньори "Докато социалистите се грижат за правата на колектива, либералите се грижат за правата на отделния човек". Той съзнателно не отбелязва

  8. Факт
    #35

    Със съжаление трябва да отбележа факта, че Медиапул пак са се наакали....

  9. ET
    #34

    Sram za avtora!

  10. бг
    #33

    Защо никъде не публикуват ткста на обвинението, а повтарят изтъркани клишета? Защото Вапцаров е бил наистина ръководител на централната военна комисия при цк на бкп и е организирал трафик на оръжие и фалшиви документи. Целта на дейноста му е установяване на съветска власт в България. Всички знаем последствията от тази власт. Учствал е активно и в соболевата акция, която е била организирана от ссср с цел България да се съветизира и да се превърне в съветска база. Така че присъдата е напълно заслужена.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.