Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Николай Младенов: МО изоставя сталинисткото мислене

34 коментара
Николай Младенов: МО изоставя сталинисткото мислене
Промените в Закона за отбраната минаха в четвъртък на първо четене в парламента. Ревизията в закона става едва няколко месеца, след като тройната коалиция го прие "спешно" в края на мандата си.

Военният министър Николай Младенов заяви, че промените имат за цел да прекратят "сталинисткото наследство" в начина на мислене и разбирането, че БА е "черна кутия, в която нещо влиза, нещо се случва и нещо излиза".

Промените в закона пренаписват т.нар. интегриран модел на Министерството на отбраната, който има за цел да бъде избегнато дублирането на функции между политическото и професионалното ръководство, като въвеждат нова длъжност в МО - "постоянен секретар по отбраната”. Въвеждат се и антикорупционни текстове, като например Народното събрание да одобрява проектите за инвестиционни разходи над 100 млн. лева. От друга страна се премахват текстове, които дават определени социални преференции за военните.

Депутатите ще имат пет дни да предлагат промени преди второто четене на проектозакона.

БСП: Промените обезличават военното ръководство

Депутатът от БСП Ангел Найденов заяви, че промените водят до професионално обезличаване на военното командване и доминация на политическото ръководство. По думите на Ангелов дисбалансът, който се създава с въвеждането на длъжността "постоянния секретар", създава напрежение.

Според ДПС пък началникът на отбраната и постоянният секретар имат дублиращи функции.

Военният министър обаче отхвърли и тези критики, като посочи, че двете длъжности ще бъдат равноправни.

Според промените в закона постоянният секретар на отбраната ще бъде цивилно, неполитическо лице, равнопоставено по длъжност на началника на отбраната. Той ще се назначава след подбор от министъра на отбраната, съгласувано с министър-председателя за срок от четири години.

Интегрираният модел на МО се въведе със закона, изготвен от бившия военен министър Николай Цонев, като в дебата тогава се включи и президентът Георги Първанов. Първоначалният вариант на документа бе остро критикуван от Първанов заради орязването на правомощията му като главнокомандващ и принизяването на Генералния щаб до един "апендикс". Тогава президентът заплаши и с налагане на вето. Впоследствие Цонев бързо се "поправи" и върна правомощията на президента. Текстовете за интегрирания модел, които орязват властта на Генщаба, обаче останаха.

До момента Първанов все още не е коментирал по същество новите промени в закона.

От БСП разкритикуваха и орязването на голяма част от социалните преференции за военните. Според Младенов обаче 95% от преференциите са запазени. Въпреки че в закона вече няма да има специална глава за социалната политика, голямата част от текстовете оставали, разпръснати на различни места в документа.

ДСБ иска повече правомощия за премиера по време на война

Депутатът от ДСБ Асен Агов приветства промените в закона, но отбеляза, че трябва да отпаднат или да бъдат променени текстовете, които регламентират командването по време на война или военно положение.

Според него трябва да отпадне Върховното главно командване по време на война, какъвто орган не съществува по Конституция, тъй като по време на война дефакто държавата се превръща от парламентарна в президентска република.

На второ четене депутатът ще предложи цялото оперативно управление в такава ситуация да се съсредоточи в ръцете на МС.

Николай Младенов се съгласи, че по време на война не може да се прехвърля цялата отговорност на един човек, но отбеляза че евентуални промени в този дух могат да достигнат и до Основния закон.

Венцислав Лаков ("Атака") от своя страна предложи и армейските сделки под 50 млн. лева да минават през НС, както и да бъдат регламентирани длъжностите, които могат да бъдат заемани от жени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Любопитен
    #36

    От БСП,като са се загрижили за обезличаването на военното ръководство да кажат колко генерали владеят добре/даже не перфектно/ английски език?Голяма комедия,ако не беше трагедия - много рядко някой от завършилите съветски и руски академии има STANAG за владеене на руски език,каето показва,че даже и по руската военна наука са некомпетентни.Забравиха ли за недоразумението Стойков и протежетата,които довлече след себе си?

  2. И.Иванов, Швеция
    #35

    "интегриран модел на Министерството на отбраната ...Народното събрание да одобрява проектите за инвестиционни разходи над 100 млн. лева ..."Скандално неграмотно нарушение на КонституциятаЧл. 8. Държавната власт се разделя на законодателна, изпълнителна и съдебна.с "интергриране" на Министерството на отбраната на изпълнителната власт с Народното събрание на законодателната власт и с придаване на управленчески функции на изпълнителната власт на Народното събрание."Депутатът от ДСБ Асен Агов приветства

  3. Редник Каракочев
    #34

    Така наречените антикорупционни текстове са поредното хвърлане на прах в очите. Какво значи разходи над определена стойност да се одобряват от Министерския съвет и от Народното събрание. По този начин се бетонира още по-здраво колективната безотговорност. За бъдещите мащабни золуми, шапкарите отново искат да се скрият зад колективното решение, при това на възможно най-високо ниво - Народното събрание. Спомнете си действията на Милен Велчев със сделката по външния дълг. Щетите за държавата са изчислени

  4. Щирлиц
    #33

    едва ли ще ни се случи война. Така, че няма значение кой какво прави в армията. Даже по добре да дават патрули против джебчийските кражби. Стига са лежали по поделенията.

  5. Тихо!
    #32

    Относно: Разнопартийна конституционна неграмотност Автор: И.Иванов, Швеция Получено на: 10 Декември 2009 15:21 ...

  6. о.з.ефрейтор 490
    #30

    ти кога видя сталинско мислене в казармата.Та ти и една партенка не си навил.Смешник!

  7. Методи Хъша
    #29

    От евреина Свинаров до циониста Младеноввсе тая е с МО...Без да съм фото експерт, тоя не е ли чифут?Дори не знаеше иврит до скоро...Както Свинаров, така и Младенов са Crypto Jews!

  8. Idiot
    #28

    Prelistvash li Konstitutzijata? Prelistvaj, prelistvaj!

  9. Швейк
    #27

    така ще преместиш корупцията от войската към комисията в парламента , не сме открили ние топлата вода , нека се поучим от другите натовски армии как го правят , но едвали политиците ни ще са съгласни с тези правила , от том си направи изводите къде е корупцията и защо до този момент в армията ни нищо читаво няма , според мен проблема е че нямаме генералитет и последните няколко началници на генералния ни щаб са пълни медузи без собствено мнение и путьовци , готови да правят свирки на политиците , но да са на служба , според мен товае проблема , няма мъже в армията

  10. Езоп
    #26

    тия дето казват че ти течели лиги от мазнене пред ББ са мръсници и клеветници. Как така слаботелесният Гоце ще има права на главнокомандващ, а мускулестото тяло и добре сложената мускулна маса на ББ ще има толкова ограничени права. Той е като един Ахил.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.