Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Николай Василев: По-добре да няма държавни банки, защото стават политически орган

17 коментара
Николай Василев: По-добре да няма държавни банки, защото стават политически орган

По-добре да няма държавни банки, защото се превръщат в политически орган, за даване на кредити на конкретни хора. Така бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев коментира скандала с кредита отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) на фирма, свързана с колекторска дейност и поисканата оставка на изпълнителния директор Стоян Мавродиев.

"Кредити за бизнеса и хората може да има и без държавна банка. Мярката за безлихвени кредити е вид подкрепа за началото на кризата. България се справя изненадващо добре, спрямо други по-богати държави.Подкрепям и мярката "60/40" в новия ѝ вариант, сега държавата поема две трети от разходите на един работодател за един служител", каза Василев.

По думите му средната заплата у нас през последните четири години се е вдигнала с 40%. За този период хората е трябвало да си заделят средства, защото предстои възнагражденията да започнат да намаляват.

"2008 г., като член на тогавашното правителство бях против харченето на 3 млрд. лв. излишък, защото може да потрябват и за други години, а кризата дойде на следващата година. Миналата година всичко се повтори - през декември се изхарчиха 6 млрд., а сега тези пари щяха да ни дойдат добре. В силните години държава, семейства и фирми трябва да спестяват, защото винаги идват по-лоши години", заяви бившият вицепремиер в кабинета на Симеон Сакскобургготски.

Той отбеляза още, че балонът с цените на имотите вече е спукан. Посочи, че те отдавна са надценени и сумите е трябвало да паднат и без криза от този характер.

Николай Василев прогнозира, че безработните, заради създалата се ситуация, ще надхвърлят 100 000 души.

По данни на Агенцията по заетостта към момента те вече са над 265 000. В сряда в Бюрата по труда са се регистрирали 5600 нови безработни. Това е спад спрямо предишния ден, когато броят им е бил 7100.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #17

    Много къса памет имаме.Кои бяха първите банки и кои ги създаде: Тексимбанк-Георги Найденов,основен вносител служители на ДС. ПЧБ-вносители Кореком и Металхим въпреки действащия Указ 56. Сибанк,ТБ,,Съединение" въобще след стъпването на Тодор Вълчев като председател на УС на БНБ има бум на банковия сектор.Това е част от препоръките на 14-тия конгрес на БКП-създаване на икономически лостове с цел запазване ръководната роля на ПАРТИЯТА.Другата важна задача бе запазване на влияние в Съдебната система.Спазена ли е линията на ПАРТИЯТА?

  2. .text
    #16

    Въпросът не е какво пише законите, а за твърдението ти че не се спазват. Това изглежда невероятно, защото ако чужденец придобие имот в нарушение на закона, то това може веднага да бъде оспорено и чужденецът лесно ще загуби имота. Т.е. купувайки имот в нарушение на закона той няма сигурност на собствеността си.

  3. lili
    #15

    Да, по-добре да няма такива банки като тази

  4. Старият куфар
    #14

    А нима частните банки не са политически органи?

  5. Ян Иван
    #13

    Когато "дясното" в България се сведе до съдържанието на емблемата "тиква" Държавните банки, предприятия и холдинги са жизнено необходими за да озаконят поредната гигантска кражба "в името и за благото на народа"! Докато "главният каскет" на Републиката ни баламосва с битовата престъпност от горно-надолнище и не смее да опандизи мафиота, приятел на Брендо и не само него за харчене на бюджетни пари, гражданите в България нямат не държавна банка, а Държава.

  6. Горскио
    #12

    А, забравих.. И Закона за собствеността и ползването върху земеделските земи, разбира се. Чл 3, написал съм ти го

  7. Горскио
    #11
    Отговор на коментар #8

    Пусни си Гугъл, а ако не можеш, ето ти тълкувание за прости хора с препратки към съответните разпоредби в Конституцията и закона за собствеността (можеш да си ги купиш на хартия): "чужденци и чуждестранни юридически лица не могат да придобиват право на собственост върху земя в България. Това е нормативно регламентирано в чл. 22 от Конституцията, чл. 29 от Закона за собствеността и чл. 3 от Закона за собствеността и ползването върху земеделските земи. Това правило не се прилага при наследяване по закон, но лицата, наследили земя, трябва да прехвърлят собствеността си в тригодишен срок от откриване на наследството, т.е. от смъртта на наследодателя."

  8. edin.drug
    #10

    Този шмекер по-добре да не се обажда - той и неговите аверчета бяха съучастници на Муньо Сакскобургготски в унищожаването на демократичната общност в България и подмяната на дясното с Тиквата.

  9. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #9
  10. .text
    #8
    Отговор на коментар #7

    Няккви факти в подкрепа на това твърдение? Документи, може би, едва ли не?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.