Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нинова отчете "срив" на управляващите заради оттеглената подкрепа на "Воля"

Парламентарният шеф Главчев оцеля с 4 гласа мнозинство след безумен двучасов дебат в най-дългия работен ден на депутатите досега

8 коментара
Димитър Главчев, сн. БГНЕС

Крехко правителствено мнозинство от 4 гласа спаси парламентарния председател Димитър Главчев (ГЕРБ), чиято оставка бе поискана от БСП, но пък показа оттеглената подкрепа на партия "Воля", в което лидерът на червените Корнелия Нинова съзря доказателство за "изолацията" на ГЕРБ и "Обединените патриоти" (ОП) в Народното събрание. Неособено съдържателният, но пък ожесточен дебат, продължи два часа и регистрира рекорд по продължителност на пленарно заседание на настоящото НС.

Оцеляването на Главчев с едва 4 гласа предизвика коментари, че мнозинството на ГЕРБ и ОП "държи на косъм", но в ситуацията няма нищо драматично, като се има предвид, че по начало двете управляващи партии имат общо 122 -ма депутати – тоест, само два гласа мнозинство. Новото е, че 12-те депутати на Веселин Марешки от "Воля", които само преди шест седмици подкрепиха избора на Главчев, а впоследствие и кабинета "Борисов 3", сега гласуваха "против" заедно с БСП и ДПС.

Внесеното преди ден искане на БСП за оставката на Главчев бе подкрепено от 114 депутати – тези на БСП, ДПС и "Воля", а 118 депутати от ГЕРБ и ОП бяха "против".

От заседанието отсъстваха четирима народни представители от мнозинството и трима от опозиционната ДПС. Единственият независим депутат (влязъл с листата на ДПС) подкрепи управляващите.

Гласуването се проведе два пъти с един и същи резултат. Първоначално председателстващата заседанието Цвета Караянчева от ГЕРБ нямаше желание да се съобрази с искането от БСП за прегласуване, но накрая уважи парламентарната процедура с думите, че нея от нищо не я е страх. Мотивът на социалистите, а и опасенията на мнозинството бяха, че "четири гласа са малко" и могат да бъдат набавени, макар и неясно как.

В крайна сметка четирите гласа превес на управляващото мнозинство се запазиха. А Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви цялата процедура по поисканата оставка на 6-ата седмица от конституирането на 44-ия парламент и последвалото гласуване като "провал на опозицията".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче видя едва ли не победа за опозицията, тъй като вотът показал, че ГЕРБ и ОП са изпаднали в изолация в парламента на шестата седмица от началото на сегашното НС. Така социалистите разтълкуваха стопената до 118 депутати подкрепа за Главчев, която при избора му за шеф на НС е била 150 гласа, когато освен ГЕРБ, ОП и "Воля" за него са гласували и по няколко депутати от БСП и ДПС.

Марешки: Не сме лично против Главчев, оценката е за работата на НС

"Това не е знак лично към Димитър Главчев, а по-скоро е знак и оценка за цялостната работа на парламента", от която сме недоволни, заяви пред журналисти лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Конкретно са недоволни от това, че работата на НС досега минавала в пиар акции. Изразяването на позиция в парламентарната зала става за не повече от минута с гласуване, а всичко останало е за пред медиите и ненужни диалози между старите политически формации, обясни Марешки. Ние искаме прагматичност, каза още варненският бос, който още преди формирането на коалицията ГЕРБ-ОП обяви безрезервна подкрепа към премиера Бойко Борисов, но сега кой знае защо дава други сигнали.

Нинова: Само за шест седмици срив на подкрепата

Вотът на "Воля" бе големият коз на Корнелия Нинова, която обобщи:"Само за шест седмици такъв срив в подкрепата показва, че всичко, което сме казали, е било вярно. Четири гласа спасиха мнозинството". Според нея това гласуване е сериозен удар по управляващото мнозинство и показва, че нещата в парламентарната зала се променят и че ГЕРБ остават сами с "патерицата" си ОП.

Т.нар. дебат около поисканата оставка на Главчев премина в обичайния жанр – ГЕРБ и БСП се караха на тема комунизъм - антикомунизъм, като засегнаха Първата световна война и Достоевски, а отделно си вървеше двубоя ДПС - "Обединените патриоти". Така депутатите откараха два часа и заседанието им четвъртък се оказа най-дългият им пленарен ден досега.

Вместо вот на недоверие към управляващите – искане на оставка на Главчев

Мотивите, с които БСП поиска отстраняването на Главчев, са практически насочени към управлението на ГЕРБ и ОП, което пое властта преди по-малко от месец и е няма как да му се иска вот на недоверие.

"Народното събрание не работи пълноценно вече 6 седмици, правителството няма законодателна програма и няма да има такава до юни", каза председателката на БСП Корнелия Нинова. Тя цитира писмо на началника на кабинета на Бойко Борисов Румяна Бъчварова до министрите, които трябвало да приготвят проектозакони до юни. Според Нинова това означавало, че докато се напишат, ще мине първата сесия на парламента.
Тя добави, че от БСП са внесли закони за жестомимичния език, отпадане на маловажността на престъпленията и за пенсиите, но те не стигат до комисии. Ние не желаем на институцията да се гледа като място, в което не се работи, каза Нинова. И заподозря, че целта е депутатите да излязат безделници, за да изпъкне изпълнителната власт.

Левицата упрекна освен това Главчев, че толерира езика на омразата в пленарната зала и не е наложил наказания на депутатите на ГЕРБ, които обидили цял милион избиратели на БСП в 4 декларации.

БСП докладва ГЕРБ на ЕНП

Нинова обвини управляващите за нацистки символи, омраза, заклеймяване на различните и антикомунизъм. Вместо да бъдат обсъдени приоритетите на предстоящото европредседателство, България се връщала в 90-те години. Корнелия Нинова показа сноп писма, в които са преведени декларациите и стенограмите на ГЕРБ и каза, че ще бъдат изпратени до лидерите на Европейската народна партия, чийто член е партията на Борисов.

Очакваме на срещата през юни между Борисов и Меркел, тя да изрази мнение дали подкрепя правителство, използващо нацистки символи, каза Нинова. Според нея пред България има два пътя: "Или сядаме и обсъждаме бъдещето на България и Европа, или се връщаме в миналото".

За Първата световна война, Деня на детето и всичко останало

След първоначалния що-годе сдържан тон на дебата, започнал със законодателната програма, разговорът в пленарната зала бързо се отмести в съвсем други посоки и стигна до обичайната битова кавга.

Кулминацията беше спорът между Пламен Манушев (ГЕРБ) и Валери Жаблянов (БСП) за това "империалистическа ли е била Първата световна война".

На този фон Снежана Дукова (ГЕРБ) реши да поздрави децата по случай 1 юни, а след това да увери колегите си, че парламентът ще започне да работи, точно както в момента комисиите към него се трудели активно. Кога и как председателят наруши правилата, попита Дукова и обвини опозицията, че самата тя не спазват тези правила.

"Вие искате обединение, на каква база, колеги", попита още зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ в отговор на исканията за набелязване и обединяване около общи приоритети. Ние никога не сме били обединени, та нашата изконна идеология е различна, отбеляза тя. По думите ѝ в парламента няма цензура, но народният представител трябва да има автоцензура, когато застане на тази трибуната. "Когато гръм удари, как ехото заглъхва", цитира тя едноименната драма на Пейо Яворов. Гърмът удари на парламентарните избори, нека не заглъхва толкова дълго ехото, обърна се тя към БСП.

Междувременно "Обединените патриоти" и ДПС водиха паралелен спор може ли езикът на омразата да бъде политическа идеология. Кратката им схватка завърши с обяснения от страна на проф. Станилов (ОП), че националистите имат подкрепа на тезите си. В отговор пък Йордн Цонев преразказа Библейски текстове за важността на словото.

Славчо Велков от БСП отправи персонални нападки към Антон Тодоров от ГЕРБ, посочвайки факти от миналото на баща му. Напрежението в залата повиши и репликата на Велков -"Спасе, оля се", към Спас Гърневски, който в преди ден чете декларация в отговор на декларация предишната седмица на Антон Кутев от БСП.

Велков коментира, че председателят на парламента е извикан в Министерския съвет, за да се срещне с чужд държавен глава на тайна среща. По думите му председателят на НС не може да приеме чужд държавен глава в МС. Той обвини Главчев в бездействие и толериране на езика на омразата.

В отговор Димитър Главчев каза, че не е стъпвал в Министерския съвет повече от година. Дано и другите информации, които сте изнасяли в качеството си на експерт, не са с такава достоверност, добави той.

Искате оставката на председателя на Народното събрание и то за всяване на омраза, аз досега виждам, че вие не садите лалета, обърна се към БСП Вежди Рашидов (ГЕРБ) и предложи да се прекрати този "срамен" дебат. Предложението обаче не беше прието.

Междувременно депутатите от "Воля" начело с лидера си Веселин Марешки напуснаха пленарна зала, в която се върнаха по-късно, за да гласуват "за" оставката на Главчев.

Достоевски и лявата и дясна идеология

Веднага след това бившите журналисти, попаднали в парламента, се скараха помежду си. Тома Биков (ГЕРБ) и Александър Симов (БСП) си разменяха реплики на тема Достоевски, комунистическите тези и дясната и лявата идеология. Симов цитира стихотворение от Спас Гърневски, което сложи край на дебата помежду им.

"Мотивите за оставката са несъстоятелни и по начина, по който върви дебатът, за всички е ясно, че това е само, за да има дейност на БСП и да покажат, че имат някакъв характер", заяви малко преди гласуването председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Не количеството на внесени законопроекти е равно на качеството на българския парламент", заяви той и обясни, че, "когато има законодателство, което пряко кореспондира с поетите ангажименти, някои от тях трябва да минат и през НС". "Давам за пример антикорупционното законодателство, не го внесохме, защото Министерството на правосъдието създаде работна група, за да чуе мнението на неправителствените организации", посочи Цветан Цветанов.

"ПГ на ГЕРБ ще застане твърдо зад Димитър Главчев, той е изключително ерудиран човек и добър професионалист", заяви той. "Много се дебатира за разделението и омразата - вие дадохте този тон. В първите декларации всеки заявяваше, че ще има позиция, но никой не говореше за агресия и омраза", припомни той. "Ако не бяхте дали този тон, нямаше да има отговор в декларациите", се обърна Цветан Цветанов към БСП.

"Нека да знаем, че всичко, което правим в този парламент, се трупа на институцията. Нека да затворим тази страница, ако приемем, че е бил изпитателният срок, да започнем да работим по същество", каза Цветанов. "Поднасям извинения, ако някой се е почувствал засегнат от декларациите на ПГ на ГЕРБ, нека всеки направи такова извинение", каза още той. След което похвали колегите си от БСП, членове на вътрешната комисия, с които той работел в изключителен синхрон.

В крайна сметка председателят на парламента Димитър Главчев взе думата и обърна внимание, че в мотивите за оставката му има противоречия, като това, че не изпълнява правомощията си, а в същото време, че ги превишава. Той припомни, че дневният ред на парламентарните комисии може да бъде предлаган и от 1/3 от участващите в комисията, а БСП имат достатъчно депутати. Всички заедно трябва да работим за европредседателството, призова Главчев преди вота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  2. [email protected]
    #7
  3. [email protected]
    #5

    Поне вече е ясно,кой кой е. Доста причисляваха Марешки към ГЕРБ,на първото гласуване и се разбра с кои е Марешки. А и това е поредния шамар за Нинов а и компания,и за пореден път се вижда че БСП и ДПС са в коалиция!

  4. boriana
    #4

    ЦвЦВ в кожата на Борисов- миротворец. Да не повярваш.

  5. boriana
    #3

    Шамарче. Какво й остава на пепелянката Десилава Атанасова какво й остава освен да каже - провал. Иначе Антон Тодоров, Спас Гърневски, Георги Марков ще тежат като воденичен камък на ГЕРБ. Всеки от тях с нисък морален рейтинг. А националистите направо ги потапят.

  6. ivancho ivanov
    #2

    Името на княза окупатор за булеврада е утешителната печалба за него, готвел се да бъде коронясан за пръв княз на страната!

  7. Bлaдo
    #1

    камък ми падна от сърцето!!! :-)) - и за запазения пост на глафчеф, и за запазените павета по дондукоф от съседната тема... ... А можеше и нЕкоя истинска тема да има на това място - например защо се запазват НЕ паветата, а окупаторското име на тоя булевард ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.